جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » چرا کودکان به اموال دیگران دست درازی می کنند؟
 66 بازدید

چرا کودکان به اموال دیگران دست درازی می کنند؟

پیش از ذکر علل این رفتار، لازم است تأکید گردد تا زمانی که اطمینان نیافته اید شیء گم شده را فرزندتان برداشته است، عکس العمل نشان ندهید. در موارد بسیاری پس از توبیخ کودک، شیء گم شده پیدا شده است. در مواجهه با این رفتار، باید به حمید آموخت که با دوست و رقیب خود باید رقابت مثبت داشته باشد؛ و گر نه رشد او و نمره ی بهترش، ارزشی نخواهد داشت.

چرا کودکان به اموال دیگران دست درازی می کنند؟

دزدی کودکان 

 

چرا کودکان به اموال دیگران دست درازی می کنند؟

متأسفانه برخی از والدین، هنگام مواجهه با این مسأله( دست درازی کودک به اموال دیگران) بی درنگ بر او بر چسب دزد می زنند و او را به شدّت توبیخ می کنند.

پیش از ذکر علل این رفتار، لازم است تأکید گردد تا زمانی که اطمینان نیافته اید شیء گم شده را فرزندتان برداشته است، عکس العمل نشان ندهید. در موارد بسیاری پس از توبیخ کودک، شیء گم شده پیدا شده است.

۱- جلب توجه

کودک سه ماه است به مدرسه رفته؛ ولی توجّهی از سوی اولیای مدرسه به او نشده است. وسیله ای از دوستش را بر می دارد و بعد خود را به دفتر مدرسه معرّفی  می کند تا توبیخ شود و مورد توجّه قرار گیرد.

به اولیای خانه و مدرسه توصیه می شود به کودکان توجّه کنند تا نیاز فطری آنان به جلب توجّه کمتر شود و مجبور نشوند از راه های ناپسند، خود را نشان دهند.

 

۲- انتقام جویی

مهین و شهین دو خواهرند. مهین که بزرگ تر است. شهین را کتک زده؛ شهین چون توان  مقابله به مثل را ندارد، ساعت مهین را بر می دارد و بعد به پدر اطّلاع می دهد که مهین ساعتش را گم کرده است تا توبیخ شود و بدین شکل از او انتقام بگیرد و پس از انتقام جویی، ساعت را به جای اوّلش باز می گرداند.

 

۳- پیشی گرفتن از رقیب

 حمید و سعید، دو رقیب درسی هستند. زنگ املا است. معلّم املا را آغاز می کند. حمید خودکار سعید را بر می دارد تا چند لحظه عقب بماند و آرامش خود را از دست بدهد و نمره اش از حمید کمتر شود. طبیعی است که پس از رسیدن به مقصود، خودکار سعید را به جای اوّلش بر می گرداند.

پیشنهاد کنکاش :  لحظه سرقت از خودروی ال 90 فقط در عرض 4 ثانیه

در مواجهه با این رفتار، باید به حمید آموخت که با دوست و رقیب خود باید رقابت مثبت داشته باشد؛ و گر نه رشد او و نمره ی بهترش، ارزشی نخواهد داشت.

 

۴- همرنگی با دیگران

پدر برای فرزند خود، جامدادی گران قیمت و منحصر به فردی می خرد. کودک به مدرسه می رود و همسالان به جهت جذّابیت آن، دور و بَرَش را می گیرند و به وی اظهار علاقه می کنند؛ امّا پس از چند روز، چون تافته ی جدا بافته ای است، ترکش می کنند.

دانش آموز احساس می کند با دیگران همرنگ نیست؛ بدین جهت، جامدادی متعارف یکی از همسالان را بر می دارد تا با دیگران همرنگ شود و همسالان، به او نیز توجّه کنند.

به والدین عزیز توصیه می شود در خرید وسایل مورد نیاز کودک، عرف همسالان او را در نظر بگیرند و پا را فراتر نگذارند.

 

۵- انحصار طلبی

 کودک، هر چه می خواهد، بدون استثنا برایش تهیه می کنند. این بر خورد، افزون بر این که مانع چشیدن طعم تلخ ناکامی می شود که گاهی لازم است، روحیه ی انحصار طلبی را در او ایجاد می کند و گمان می کند هر چه درعالم وجود دارد، از آنِ او است و وسایل دیگران را بدون اجازه ی آنان بر می دارد.

 

 

۶- تحمیل سلیقه ی بزرگ ترها

در خرید وسایل مورد نیاز کودک، سلیقه ی خود را تحمیل نکنید که در این صورت، چون آن وسیله را دوست ندارد، سراغ وسیله ی دوستش می رود.

 

پیشنهاد کنکاش :  لحظه سرقت از خودروی ال 90 فقط در عرض 4 ثانیه

گرد آوری : کنکاش 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin