جدیدترین مطالب

» آشپزی و تغذیه » والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران
 18 بازدید

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران سبزی گران قیمت بازار تجریش را تهرانی ها خوب می شناسند. از همان ابتدای بازار تجریش تا انتهای راسته بازار هر مغازه یک کیسه از برگهای پهن و خوشبو را کنار بساطش گذاشته با نوشته ای با این مضمون: «والک مرغوب شمرون» والک گیاهی خودرو است که […]

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

سبزی گران قیمت بازار تجریش را تهرانی ها خوب می شناسند. از همان ابتدای بازار تجریش تا انتهای راسته بازار هر مغازه یک کیسه از برگهای پهن و خوشبو را کنار بساطش گذاشته با نوشته ای با این مضمون: «والک مرغوب شمرون» والک گیاهی خودرو است که در ارتفاعات و در فصل بهار رشد می کند. مرغوب ترین والک در ایران در ارتفاعات البرز در شمال تهران یافت می شود، اما در کوه های کرمانشاه و زنجان هم والک با درجه کمتری از مرغوبیت والک شمیران رشد می کند. تهرانی ها از برگ های والک برای پخت آش و کوکو استفاده می کنند، اما محبوب ترین غذایی که با والک تهیه می شود، والک پلو است.

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

برای تهیه والک پلو تنها از برگ های والک استفاده می شود. برگ ها بهتر است که با قیچی آشپزخانه خورد شوند تا مرتب و یکدست شوند خورد کردن با چاقو باعث له شدن برگ ها می شود. برگ خورد شده والک را به برنجی که در حال جوشیدن است اضافه و اجازه می دهند تا بپزد. والک پلو هم به شکل دمی و هم به صورت برنج آبکش شده تهیه می شود. والک عطر دلنشینی دارد و نیازی به ادویه خاصی برای پخت آن نیست، اما گاهی اضافه کردن زعفران یا سماق می تواند عطر و طعم بهتری به غذا بدهد. والک پلو را به تنهایی یا همراه گوشت ماهی یا مرغ و همچنین با گوشت قلقلی سرو می کنند.

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

آش والک را با حبوباتی مثل نخود، عدس، بلغور و جو و ماش تهیه می کنند و همراه با پیاز داغ و سرکه به عنوان چاشنی میل می ‎کنند. تهیه کوکوی والک هم مثل سبزی کوکو است، اما به جای سبزی معمول از والک برای چخت غذا استفاده می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  برای لاغری قبل از خواب چه نوشیدنی هایی بخوریم؟

در طب سنتی خواص متعددی برای والک ذکر شده است از جمله کاهش قند خون، قلیایی کردن خون، بهبود تنگی نفس، کمک به کاهش سفیدی مو.

والک پلو، غذایی ساده و خوشمزه اما گران

این سبزی بهار امسال در بازار تجریش قیمتی بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان داشت. به همین خاطر شاید بشود والک پلوی تهرانی ها را غذایی گران قیمت محسوب کرد.

منبع: همگردی

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : آشپزی و تغذیه , اخبار و مقالات , تازه های آشپزی , جدیدترین مطالب
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin