جدیدترین مطالب

» اطلاعات دارویی » معرفی قرص کلاریترومایسین | نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاط
 15 بازدید

معرفی قرص کلاریترومایسین | نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاط

قرص کلاریترومایسین برای درمان دسته بزرگی از عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد استفاده این دارو ترکیب آن با داروهای ضد ضخم معده برای درمان انواع خاص زحم معده می باشد. علاوه بر مواردی که مطرح شد این دارو برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی خاص نیز استفاده می شود. کلاریترومایسین به عنوان یک آنتی بیوتیک ماکرولید شناخته می شود. این دارو با توقف رشد باکتری ها کار می کند.

معرفی قرص کلاریترومایسین | نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاط

دستورالعمل استفاده و عوارض کلاریترومایسین

 

قرص کلاریترومایسین برای درمان دسته بزرگی از عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد استفاده این دارو ترکیب آن با داروهای ضد ضخم معده برای درمان انواع خاص زحم معده می باشد. علاوه بر مواردی که مطرح شد این دارو برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی خاص نیز استفاده می شود. کلاریترومایسین به عنوان یک آنتی بیوتیک ماکرولید شناخته می شود. این دارو با توقف رشد باکتری ها کار می کند.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و برای عفونت‌های ویروسی (نظیر سرماخوردگی) تاثیری نخواهد داشت. استفاده غیر ضروری یا سوء مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی می‌تواند منجر به کاهش میزان اثربخشی آن شود.

 

نحوه مصرف کلاریترومایسین

این دارو را بصورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولا هر ۱۲ ساعت یک بار مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی معده، می توانید آن را با غذا یا شیر مصرف کنید.

برای داشتن بهترین تأثیر ممکن، این آنتی بیوتیک را در زمان‌هایی با فاصله معین مصرف کنید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید.

دوز و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می گردد. در کودکان، دوز ممکن است براساس وزن باشد.

ادامه مصرف این دارو تا زمانی که دوره تجویز شده به اتمام نرسیده است ضروری است، حتی اگر بعد از چند روز علائم ناپدید شوند.

متوقف کردن زودهنگام این دارو می‌تواند باعث شود که باکتری‌ها همچنان رشد کنند و ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

اگر از این دارو برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی خاص استفاده می کنید، دقیقا طبق تجویز پزشک از آن استفاده کنید.

مصرف دارو را بدون تایید پزشک خود متوقف نکنید.

در صورت بروز علائم عفونت مانند تب و یا عرق شبانه، به پزشک خود اطلاع دهید.

کلاریترومایسین

استفاده از این دارو تا پایان دوره ضروری می باشد

 

عوارض جانبی

با مصرف این دارو اسهال، تهوع، استفراغ یا تغییر در طعم ممکن است رخ دهد.

اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این اختلالات به پزشک خود اطلاع دهید: کاهش شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی، ضعف عضلانی، مشکلات چشمی (مانند افتادگی پلک ها، تاری دید)، مشکلات تکلم، تهوع و استفراغ مداوم، درد شدید معده یا شکم، ادرار تیره، زردی چشم یا پوست.

این دارو به خاطر وجود یک باکتری مقاوم، ممکن است به ندرت یک بیماری شدید روده ای (اسهال مرتبط با باکتری کلستریدیوم دیفیسیل) ایجاد کند.این وضعیت ممکن است در طول درمان یا چند هفته تا چند ماه پس از درمان بروز کند. اگر علائم زیر را دارید، از داروهای ضد اسهال یا داروهای ضد درد استفاده نکنید زیرا ممکن است این محصولات وضعیت شما را بدتر کنند. در صورت بروز اسهال، استفراغ مداوم، درد شکم یا معده و گرفتگی عضلانی، وجود خون / مخاط در مدفوع، به پزشک اطلاع دهید.

استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی یا مکرر ممکن است موجب برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید شود. اگر متوجه تکه‌های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: تبی که قطع نشود، تورم غدد لنفاوی، بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، باپزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

پیشنهاد کنکاش :  پیشگیری از سکته و سلامت عروق را با رعایت این نکات تضمین کنید

موارد احتیاط

قبل از مصرف کلاریترومایسین، اگر به این دارو یا به سایر آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین، آزیترومایسین) حساسیت دارویی دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سوابق پزشکی خود نظیر: بیماری کبدی (از جمله مشکلات کبدی با مصرف قبلی کلاریترومایسین)، بیماری کلیوی، بیماری های قلبی (بیماری عروق کرونر، حمله قلبی)، نوع خاصی از بیماری عضلانی (میاستنی گراویس) مطلع نمایید.

کلاریترومایسین ممکن است باعث ایجاد یک بیماری شود که بر ریتم قلب (طولانی شدن فاصله QT) تاثیر میگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند ضربان قلب سریع / نامنظم و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) جدی (به ندرت کشنده) ایجاد کند که مستلزم مراقبت های فوری پزشکی هستند.

خطر ابتلا به طولانی شدن فاصله QT در صورتی که شرایط خاص پزشکی داشته باشید یا دیگر داروهایی که می توانند فاصله QT را افزایش دهند مصرف کنید، بیشتر میشود. قبل از مصرف کلاریترومایسین، پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع نمایید و اگر یکی از شرایط زیر را دارید با پزشک خود مطرح کنید: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آرام، QT طولانی در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT طولانی در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

کلاریترومایسین ممکن است موجب تداخل در عملکرد واکسنهای باکتریایی زنده (مانند واکسن حصبه) شود. در هنگام استفاده از این دارو، واکسیناسیون یا ایمن سازی انجام ندهید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده میکنید، مطلع کنید.

پیشنهاد کنکاش :  چگونه از کودکان شیر خشک خوار و بزرگتر در زمان تهوع مراقبت کنیم؟

سالمندان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص کاهش شنوایی و طولانی شدن QT دارند (به بالا نگاه کنید).
در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.
این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

کلاریترومایسین

اگر به کودک شیر می دهید حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلیندامایسین.

بسیاری از داروها در کنار کلاریترومایسین ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تاثیر بگذارند، از جمله آمیودارون، دوفتیلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول، و غیره.

سایر داروها می توانند بر حذف کلاریترومایسین از بدن تاثیر داشته باشند، که ممکن است نحوه عملکرد کلاریترومایسین را نیز تحت تاثیر قرار دهند. نمونه چنین داروهایی عبارتند از ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، افاویرنز ، نویراپین ، ساکویناویر و غیره.

کلاریترومایسین می تواند حذف سایر داروها را از بدن شما کاهش دهد، که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها نیز تاثیر گذار باشد. داروهای این چنینی شامل کلشیسین، دیگوکسین، بعضی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ – ED / فشار ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل)، آلکالوئید های ارگوت (مانند ارگوتامین، دی‌هیدروارگوتامین)، برخی از داروهای استاتین (مانند لواستاتین، سیمواستاتین) تامسولوسین، تولواپتان، تیکاگرلور و غیره.

اگرچه بعید است اکثر آنتی بیوتیک ها بر روش های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه تاثیر بگذارند، اما بعضی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند باعث کاهش اثربخشی آنها شود. این مسئله می تواند به حاملگی منجر شود. اگر از روش های کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

هیچگتاه به صورت خودسر کلاریترومایسین را به بقیه افراد تجویز نکنید. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع :rastineh

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

بیشتر بخوانید:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اطلاعات دارویی , جدیدترین مطالب , داروهای صنعتی , سلامت
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin