جدیدترین مطالب

» انواع ماهی | ماهیگیری » معرفی انواع چرخ های ماهیگیری و ۱۱ نکته کلیدی در رابطه با آن
 236 بازدید

معرفی انواع چرخ های ماهیگیری و ۱۱ نکته کلیدی در رابطه با آن

چرخ ماهیگیری وسیله ای است که به چوب ماهیگیری متصل می شود و نخ ماهیگیری به دور آن می پیچد و از طریق آن ، نخ ماهیگیری جمع آوری می گردد. چرخ های ماهیگیری، دارای اتصالات و تجهیزاتی هستند که به افزایش دقت و پرتابهای بلند کمک میکنند .

معرفی انواع چرخ های ماهیگیری و ۱۱ نکته کلیدی در رابطه با آن

 آشنایی با چرخ های ماهیگیری

 

چرخ ماهیگیری وسیله ای است که به چوب ماهیگیری متصل می شود و نخ ماهیگیری به دور آن می پیچد و از طریق آن ، نخ ماهیگیری جمع آوری می گردد. چرخ های ماهیگیری، دارای اتصالات و تجهیزاتی هستند که به افزایش دقت و پرتابهای بلند  کمک  میکنند . امروزه چرخ های گوناگون در مدل ها و ابعاد مختلف با امکانات گوناگون وجود دارد اما انتخاب یک چرخ خوب از بین  همه نمونه ها کار مشکلی است

چرخ های ماهیگیری انواع مختلفی دارند و همچنین از اجزای مختلفی تشکیل شده اند ( اگر چه تمامی چرخ ها  تمامی این قطعات را ندارند).

 برخی از اجزای چرخ ماهیگیری عبارتند از :

اسپول ( محل قرار گیری نخ )

پایه ( محل اتصال به چوب )

کمان

دسته

کلاچ

 

 

انوتع چرخ ماهیگیری

.

چرخ های ماهیگیری به چهار دسته تقسیم می شوند

چرخ اسپینینگ(اسپول ثابت)

چرخ بایت کاستینگ ( دریایی )

چرخ پشه ( فلای )

چرخ بایت رانر ( کپوری )

۱-  چرخ اسپینینگ ( اسپول ثابت )

چرخ اسپینینگ یا اسپول ثابت چرخی است که به صورت معمول و گسترده در ایران کاربرد دارد و معمولا از دیگر انواع چرخ ها شاخص تر می باشد اینگونه چرخها برای استفاده از اسپینیر و طعمه های مصنوعی مناسبند و مخصوص صید اردک ماهی ، قزل آلا ، ماهی صوف و دیگر ماهی های مهاجم است

 

چرخ اسپسنینگ

۲- چرخ بایت کاستینگ ( دریایی )

چرخ بایت کاستینگ چرخی است که برای ماهیگیری دریایی و برای ماهی های بزرگ طراحی شده است .

پایه های کوتاهی دارد و روی چوب های سنگین دریایی قابل نصب است . نخ مستقیما بر روی آن جمع میشود و برای ماهی های رودخانه ای و دریایی سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و از قدرت بالایی رخوردار است .

در مدل های جدید از یک کنترل گر پرتاب ( در قایق ) برای سهولت در امر پرتاب و جلوگیری از پیچیده شدن نخ استفاده شده است  ولی در هر صورت برای پرتاب موفق و کامل باید در استفاده از این نوع چرخ ها مهارت لازم را داشته باشید .

معمولا پس از پرتاب با فشار کم و یکنواختی که توسط انگشت شصت بر اسپول چرخ وارد می کنید می توانید تا مقدار زیادی مانع از پیچ خوردن نخ شوید.

چرخ بایت کاستینگ ( دریایی )

چرخ بایت کاستینگ ( دریایی )

۳- چرخ پشه ( فلای )

این چرخ همانطور که از اسمش پیداست مخصوص ماهیگیری با پشه است و فاقد کلاچ و اسپول میباشد ، در واقع چرخ پشه یک قرقره ساده است که نخ پشه به روی آن جمع می شود و بیشتر کار چرخ ، نگه داشتن نخ درون محفظه چرخ می باشد و قابلیت پرتاب ندارد البته در انواع جدید این نوع چرخ از تکنولوژی جدید و استفاده از بلبرینگ و قطعات کمکی برای افزایش کارایی و بهینه سازی قدرت چرخ استفاده شده است .

ولی در کل این چرخ به چوب پشه متصل می شود و برای ماهیگیری به روش پشه استفاده می شود . نخ مورد استفاده و قابل نصب بر روی این نوع چرخ نخ پشه است.

 

چرخ پشه ( فلای )

 

۴- چرخ بایت رانر ( کپوری )

چرخ بایت رانر جهت ماهیگیری انتظاری مورد استفاده قرار می گیرد ( در ایران بیشتر جهت کپور گیری مورد استفاده قرار  میگیرد به همین دلیل به آن چرخ کپورگیری نیز می گویند) چرخ های بایت رانر معمولا حجم و وزن بیشتری نسبت به چرخ های اسپینینگ دارند. در چرخ بایت رانر نخ بیشتری بر روی اسپول بسته می شود و  معمولا ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر نخ سایز بالا را می توان بر روی چرخ بست و به دلیل اینکه ماهیگیر آن را بر روی پایه قرار می دهد و در دست نمی گیرد، مشکلی را برای ماهیگیر ایجاد نمی کند.

پیشنهاد کنکاش :  آشنايی با انواع نخ ماهيگيری و نحوه استفاده از آنها

چرخ های بایت رانر دو کلاچ دارند و دارای دکمه ای بنام بایت رانر است و کاربرد ان اینگونه بوده که چون در زمان ماهیگیری تنظیم کلاچ زمانبر بوده و موجب فرار ماهی می شود لذا قبل از ماهیگیری در زمان باز بودن قفل میتوان کلاچ دوم را تنظیم نمود و در زمان به دام افتادن ماهی کلاچ را با یک دکمه در حالت بسته برده و کلاچی را که از قبل تنظیم نموده بکار می اندازید و با سرعت و دقت بیشتری به ماهیگیری خود ادامه میدهید.

 

 

چرخ بایت رانر ( کپوری )

 

 

برای آشنایی بیشتر ماهیگیران با قطعات چرخ و کاربرد آنها توضیحاتی داده می شود

 

اسپول چرخ

 

اسپول چرخ

 

اسپول یا کاسه چرخ ماهیگیری در انواع مختلف از جنس آلومینیوم ، پلاستیک ،گرافیت و در انواع قدیمی از چدن و برنج است.

نخ ماهیگیری دور دهانه عمیق اسپول جمع می شود.

میزان ظرفین اسپول برای جمع نخ روی بدنه اسپول در انواع نخ با ضخامت های مختلف نوشته شده است.

نکته مهم اینجاست که دهانه اسپول باید از عمق مناسبی برخودرار باشد تا بتواند به اندازه نیاز نخ را در خود جای دهد.

همچنین باید سطحی یکنواخت و صاف و صیقلی و به اندازه کافی پهن داشته باشد تا هنگام پرتاب کمترین اصطکاک به وجود آید و بیشترین برد پرتاب حاصل گردد.

از مزایای انواع فلزی آن دوام بالای آنهاست و انواع گرافیتی وزنی سبک دارد.

 

ضریب چرخ دنده

ضریب چرخ دنده به معنی ضریبی است که به ازای یکبار چرخاندن دسته چرخ آن مقدار نخ به حول اسپول پیچیده می شود.

مثلا اگر روی چرخی ۱.۴:۳ نوشته شده است یعنی اینکه به ازای یک دور چرخیدن دسته چرخ اسپول نخ روی اسپول ۴:۳ دور زده و نخ ۴:۳ دور جمع می شود . هر چقدر این رقم بزرگتر باشد سرعت جمع کردن نخ توسط چرخ بیشتر است ، در بازار چرخ هایی با ضریب ۱:۱ تا ۵:۱ و بیشتر هم وجود دارد .

اگر ضریب چرخ دنده خیلی بالا باشد و در یک مدت کوتاه در اثر جمع شدن زیاد نخ فشار زیاد بر ماهی وارد می کند و ممکن است باعث پاره شدن دهان ماهی شود و اگر ضریب چرخ پایین باشد در جمع کردن نخ در پرتاب های بلند وقت ما به هدر خواد رفت

البته برخی از چرخ ها دو سرعته هستند یعنی برای جمع کردن نخ به صورت خالی و هنگام صید ماهی توسط یک سوئیج می توان ضریب چرخ دنده را تغییر دادالبته این نوع چرخ ها بسیار گران قیمت بوده و نسبت به کارایی ارزش هزینه پرداختی را ندارند.

 

سیستم ترمز

سیستم ترمز چرخ باید کاملا محکم و قابل اطمینان و بدون خلاصی باشد بهترین چرخ چرخی است که بعد از فعال کردن ترمز آن ، دسته چرخ بلافاصله در آن مکان برای حرکت رو به عقب قفل شده و هیچ گونه خلاصی نداشته باشد.

 

سیستم کلاچ

معمولا در چرخ های ماهیگیری سیستم کلاچ یا در عقب چرخ یا در جلوی چرخ است و در بعضی از چرخ ها دو کلاچ وجود دارد یکی در جلو و دیگری در عقب قرار گرفته است . معمولا چرخ هایی که کلاچ آنها در جلو قرار دارد قویتر و از لحاظ عملکرد بهتر از انواع  کلاچ عقب می باشد . اما کلاچ عقب چرخ کارایی راحت تری دارد .

پیشنهاد کنکاش :  آشنایی با انواع چوبهای ماهیگیری و روش استفاده از آنها

البته چند سالی است که چرخ هایی به بازار آمده است که دارای یک کلاچ قوی در جلو و یک کلاچ ضعیف تر در عقب چرخ هستند . این نوع کلاچ ها یک دسته دارد  که بین دو کلاچ سوئیچ می شود و برای ماهیگیری به روش انتظاری والالخصوص ماهی کپور استفاده می شود .

مهمترین مطلب در مورد یک کلاچ خوب این است که اولا کلاچ باید در یک فاصله کوتاه شل و سفت شود تا در هنگام صید ماهی بزرگ فرصت را از شما نگیرد و تمرکزتان را برهم نزند دیگر اینکه کلاچ باید نخ را به صورت یکنواخت و نه به صورت ضربه ای از روی اسپول آزاد کند.

 

بلبرینگ ها

بسته به نوع چرخ ماهیگیری که شما خریداری میکنید تعدادی بلبرینگ در قسمت متحرک چرخ ماهیگیری سوار شده است وظیفه بلبرینگ ها کمک به روانی حرکت و ایجاد نیروی بیشتر در چرخ است مسلما چرخی که از تعداد بیشتری بلبرینگ بهره می برد قدرت و روانی و کارایی بیشتری خواهد داشت.

 

اما چند نکته در مورد چرخ ماهیگیری

۱- از چرخ آب شیرین در آب شور استفاده نکنید چون قطعات آن در برابر املاح موجود درآب شور مقاومت ندارند و خورده خواهند شد

۲- معمولا میزان حجم اسپول نخ در روی آن با سایز و طول نخ  حک شده بیشتر از آن عدد اسپول را از نخ پر نکنید

۳- بهترین اسپول از آلومینیوم آلیاژی ساخته میشود . پس به جنس آن توجه کنید

۴- از روغن کاری چرخ با روغن های معمولی بپرهیزید برای این کار از گریس مخصوص استفاده کنید

۵- برای تمیز کردن چرخ از دستمال مرطوب استفاده کنید زیرا غوطه ور کردن چرخ در آب دریاچه یا رودخانه با توجه به املاح موجود درآب این مکان ها با عث خوردگی  بلبرینگ و چرخ دنده های چرخ میشود

۶- در خرید چرخ به وزن آن توجه کنید (در اسپینینگ چرخ سنگین شما را خسته خواهد کرد )

۷- به آلیاژ بکار رفته در بدنه چرخ دقت کنید . بسیاری از چرخ ها از پلاستیک ساخته میشوند اما مقاومت کافی را در برابر شوک ندارند .بهترین آلیاژ بدنه از آلومینیوم میباشد

۸- برای طول عمر بیشتر به آلیاژ بلبرینگ ها دقت کنید و از فروشنده بپرسید که از فولاد ضد زنگ و ضد خوردگی باشند

۹- درزمان خرید از درست عمل کردن سیستم کلاچ و قفل ضد برگشت اطمینان حاصل کنید

۱۰- به سرعت چرخ دقت کنید معمولاً بر روی اسپول حک میشود : این عدد (۴،۳ : ۱) به این معنی است که در هر یک دور حرکت دسته به دور محور ۴،۳  دور نخ به دور اسپول پیچیده میشود . این عدد هر مقدار بزرگتر باشد شما سرعت بیشتری در جمع کردن نخ خواهید داشت

۱۱- به تعداد بلبرینگ توجه کنید هرچه تعداد آن بیشتر باشد چرخ با سرعت و ظرافت بیشتری عمل خواهد کرد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه دوستداران این رشته قرار گرفته باشد، شما هم اگر تجربیاتی در این مورد دارید در قسمت نظرات همین بخش اعلام فرمایید

 

گردوآری : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : انواع ماهی | ماهیگیری , جدیدترین مطالب , حیات وحش
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin