جدیدترین مطالب

» آبزیان‌ » آشنایی با انواع نخ ماهیگیری و نحوه استفاده از آنها
 334 بازدید

آشنایی با انواع نخ ماهیگیری و نحوه استفاده از آنها

نخ های ماهیگیری   نخ یک از مهمترین مسائل ماهیگیری است استفاده از یک نخ خوب و مناسب می تواند موجب موفقیت ماهیگیر و اشتباه در انتخاب که می تواند باعث شکست در ماهیگیری گردد. بنابراین یک ماهیگیر حرفه ای باید با انواع نخ و نحوه تشخیص نخ مناسب ماهیگیری آشنایی داشته باشد یک ماهیگیر […]

آشنایی با انواع نخ ماهیگیری و نحوه استفاده از آنها

نخ های ماهیگیری

 

نخ یک از مهمترین مسائل ماهیگیری است استفاده از یک نخ خوب و مناسب می تواند موجب موفقیت ماهیگیر و اشتباه در انتخاب که می تواند باعث شکست در ماهیگیری گردد.

بنابراین یک ماهیگیر حرفه ای باید با انواع نخ و نحوه تشخیص نخ مناسب ماهیگیری آشنایی داشته باشد یک ماهیگیر خوب نخ مورد استفاده اش را بر اساس ماهی هدف و مکان ماهیگیری و چوب مورد استفاده انتخاب میکند نکته مهم در مورد ماهیگیری نخ ماهیگیری است که علاوه بر مرغوب بودن نخ مورد استفاده ، میبایست متناسب با نوع ماهی که قصد صید آن را داریم نیز باشد بسته به میزان قدرت ماهی و وزن ماهی که قصد صید آن را داریم سایز نخ باید تغییر کند خیلی از ماهیگیران تازه کار به غلط بر این عقیده هستند که ضخامت هر چه بیشتر نخ مساوی بهتر بودن آن است و به همین دلیل با نخهای خیلی ضخیم ماهیگیری میکنند ضخامت نخ رابطه مستقیم با مقدار تحمل کشش بر حسب کیلو را دارد.

از طرفی نخ باید آنقدر نازک انتخاب شود که ماهی مورد نظر توانایی دیدن آن را نداشته و از طرفی به قدری ضخیم بوده که توانایی تحمل فشار وارده در پرتاب ریسه و کشش ماهی را بدون خطر پاره شدن داشته باشد .

 

نخ های ماهیگیری

انواع نخ ماهیگیری

 

بر روی قرقره ای که نخ ماهیگیری دور آن پیچیده شده است شماره یا سایز نخ ، مترا‍‍‍ژ نخ ، نام کارخانه سازنده نخ و همچنین کشور تولید کننده نخ نوشته شده است و از همه مهمتر ظرفیت صید ماهی به کیلوگرم ذکر شده است.

توجه داشته باشید که میزان فشار وارده توسط ماهی به نخ در آب کمتر از وزن ماهی است از همین رو اگر مهارت کافی داشته باشید می توانید ماهی بزرگتر از میزان تحمل نخ صید کنید.

نکته حائز اهمیت این است که کارخانه های مختلف از مواد اولیه با کیفیت متفاوت برای تولید نخ استفاده می کنند و به عنوان مثال ممکن است نخ شماره ۴۰  در یک کارخانه بسیار ضعف تولید شود و همین نخ  در یک کارخانه دیگر با کیفیت بسیار بالا تولید می شود .

معمولا نخ های نامرغوب زود پوسیده می شوند و تغییر رنگ میدهند . برای امتحان نخ خوب و اینکه بفهمیم نخ پوسیده شده یا سالم است ابتدا گره معمولی در نخ  ایجاد می کنیم سپس دو سر نخ را می کشیم اگر نخ پاره شد آن نخ نامرغوب و پوسیده است و اگر نخ پاره نشد و با فشار خیلی زیاد پاره شد می توانید از آن استفاده کنید البته این آزمایش نخ برای نخ های شماره ۴۰ به بالا میسر است نخ های شماره ۳۰ و ۳۵ با این آزمایش حتما پاره میشوند و از این نخ ها برای ماهی های کوچک استفاده می شود ( طبیعتأ نخی که برای کپور یا اردک ماهی به کار میرود ضخیمتر از نخ برای گرفتن کولی است )

پیشنهاد کنکاش :  معرفي انواع چرخ های ماهیگیری و 11 نكته كليدي در رابطه با آن

نخ ماهیگیری که به دوراسپول چرخ پیچیده می شود دو سر دارد و یک سر آن دائم در آب می باشد و فرسوده میشود اما یک سر دیگر آن که زیر است کار نکرده و سالم می ماند بعد از مدتی میتوانید نخ را بر عکس روی اسپول چرخ بپیچید و با سر نو و کار نکرده نخ به ماهیگیری بپردازید.

همیشه نخ را بازرسی کنید که در آن ناخواسته گره نیفتد چون اگر فشار ناگهانی توسط ماهی یا گیر کردن به نخ وارد شود در آن قسمت که گره افتاد نخ پاره میشود . هنگام جمع کردن نخ سعی شود که نخ سفت جمع شود چون در غیر اینصورت احتمال در هم پیچیدن نخ بالا می رود .

نخ های ماهیگیری در اثر گرما زود پوسیده می شوند باید سعی کنید نخ در مجاورت گرما قرار نگیرد.

نخهای مونو فیلامنت یا تک رشته ای از جنس پلاستیک هستند پس همیشه این نخ ها باید دور از آتش و ذغال نگهداری شوند.

برای جلوگیری از تابیده شدن نخ از هرزگرد برای رابط ریسه و قلاب و نخ استفاده کنید . برای نرمی نخ مقداری پنبه به روغن زیتون آغشته کنید و به نخ بمالید در این صورت نخ تا مدتها نرم باقی می ماند روغن زیتون همانند عایقی در مقابل گرد و خاک و شن و حرارت خورشید است .

 

نکته دیگر، انتخاب صحیح رنگ نخ با توجه به رنگ آب است :

برای گرفتن قزل آلا در آبی تمیز، نخ شفاف و گرفتن کپور در آبی گل آلود، نخ قهوه ای انتخاب صحیحی است زیرا ماهی به راحتی قادر به دیدن آن نیست . برای لانسه کشی و استفاده از طعمه های مصنوعی در عوض دیده نشدن نخ توسط ماهی اهمیت چندانی ندارد بلکه دیده شدن آن توسط ماهیگیر مهم است به این منظور استفاده از نخ هایی به رنگ زرد یا سبز روشن جهت تشخیص بهتر طعمه مصنوعی بیشتر رایج است .

نخ های رنگی

نخ های ماهیگیری از لحاظ شکل طرح و کارایی در چهار نوع ساخته می شود که در ادامه هرکدام را تشریح می کنیم :

 

پیشنهاد کنکاش :  آشنایی با انواع چوبهای ماهیگیری و روش استفاده از آنها

 

نخ مونوفیلامنت

 

نخ مونوفیلامنت

 

این نوع نخ شاید آشناترین نوع نخ برای ماهیگیری در ایران باشد که بصورت گسترده مورد استفاده ماهیگیران قرار میگیرد این نخ تک رشته ای است و جنس آن از مواد پلاستیکی تشکیل شده و در رنگ ها سایزها و ظرفیتهای بسیار متنوعی عرضه شده است از ویژگی های این نخ نامرئی بودن آن در آب و دوام بالا در برابر شرایط محیطی است.

  نخ پشه

نخ پشه

 

این نوع نخ دارای ضخامت ، وزن و انعطاف پذیری بسیار زیادی است که از آنها برای ماهیگیری و نصب روی چرخ و چوب پشه استفاده می شود . چون نخ پشه کلفت و ضخیم است بعد از این نخ یک نخ لیدر وصل میشود و پشه مصنوعی به نوک نخ لیدر متصل میگردد . لازم به ذکراست که نخ پشه در این روش عامل پرتاب طعمه به مسافت دلخواه می باشد .

 

نخ لیدر

 نخ لیدر

 

از نخ لیدر به عنوان رابط بین نخ پشه و قلاب استفاده می شود چون نخ پشه دارای ضخامت بالایی است امکان اتصال قلاب به آن بدون واسط امکان پذیر نیست و نخ لیدر نقش این واسط را ایفا می کند نخ لیدر از جنس نخ مونوفیلامنت بسیار محکم ساخته می شود برای صید ماهی های تیز دندان مانند اردک ماهی بعد از نخ لیدر از سیم بکسل نازک استفاده می شود .

 

نخ بافته شده

 نخ بافته شده

 

این نخ از به هم بافته شدن تعداد زیادی الیاف از نوع طبیعی یا مصنوعی ساخته میشود . این نخ دارای انعطاف پذیری بسیار بالا و مقاومت بسیار خوب نسبت به قطر سطح مقطع و البته قیمت بالاتری نسبت به سایر نخ ها است اینکه از این نوع نخ برای ماهیگیری استفاده کنید یا نه بستگی به این دارد که از به کاربردن آنها احساس رضایت داشته باشید و اختلاف قیمت این نوع نخ ها نسبت به کارای آنها برای  شما مهم نباشد .

یک نخ ماهیگیری خوب باید انعطاف پذیر باشد یعنی نه آنقدر نرم که به راحتی به هم گره بخوردد و دردسرساز شود و نه آنقدر سفت باشد که بعد از باز شدن از روی اسپول حالت حلقه حلقه به خود بگیرد و طول پرتاب را کاهش دهد همچنین باید دارای مقاومت خوبی در مقابل پارگی از محل گره باشد .

 

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : آبزیان‌ , انواع ماهی | ماهیگیری , جدیدترین مطالب , حیات وحش
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin