جدیدترین مطالب

» تازه های سلامت » اهدای خون بندناف برای درمان سرطان
 169 بازدید

اهدای خون بندناف برای درمان سرطان

پس از تولـد نـوزاد، خون باقی مانده در بنـدناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است، می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج مورد استفاده قرار گیرد.

اهدای خون بندناف برای درمان سرطان

اهدای خون بندناف برای درمان سرطان

 

ایسنا نوشت : متخصص سرطان خــون با اعلام اینکه افراد می توانند خون بند ناف خود را اهدا کنند، گفت : بانگ خون، بند ناف نوزاد را در هنگام تولد ذخیره می کند تا در آینده جهت درمان بیماری صعب العلاج برای صاحب نمونه و یا سایر بیماران استفاده شود.

با وجود مدت کوتاهی که از آغاز تحقیقات در مورد سلول‌های بنیادی می‌گذرد، اما این علم، مرزهای بسیاری را در نور دیـده و جهان زیست شناسی و پزشکی را دچار تحــول کــرده است، سلول‌های بنیـادی بنـــدناف دارای پتانسیل بسیار بالای درمــانی است که در اثر تکثیــــرهای پی‌درپی دچار پیری نشده و برای درمان و یا کاهش شدت بیماری‌های صعب‌العلاج به کار گرفته می‌شوند.

بیش از ۵۰۰ بانک بندناف در سراسر جهان وجود دارد و تاکنـون بیش از ۳۵ هزار پیوند خون بنـدناف در جهان صورت گرفته و این در حالی است که سالانه حدود ۳۰۰۰ پیوند جدید به این آمار اضافه می‌شود.

پس از تولـد نـوزاد، خون باقی مانده در بنـدناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است، می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج مورد استفاده قرار گیرد.

بایزید قادری، متخصص سرطان خون در بیمارستان توحیــد سنندج، در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: پیوند سلول‌های بنیادی به معنی گرفتن سلول‌های بنیادی از خون محیطی بندناف یا از مغز استخوان و تجویز مجدد آن به فرد بیمار است.

وی با بیان اینکه بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند به کمک سلول‌های بنیادی قابل درمان هستند، تصریح کــرد: انواع سرطان خــــــون، تالاسمی، کم‌خونی مادر زادی و نقص سیستم ایمنی با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان است، همچنین این سلول‌ها در مراحل پس از شیمی درمانی در درمـــــان انواع سرطان‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

پیشنهاد کنکاش :  روشهاي لازم جهت مراقبت از بند ناف نوزادان

متخصص سرطان خون افــزود: سلول‌های بنیادی توانایی تبدیل به سلول‌های دیگر را هم دارد و به دو طریق آلوژن و اتولوگ قابل پیوند هستند.

دکتر قادری، بیان کرد:  پیوند آلوژن، گرفتن سلول‌های بنیادی از فرد دهنـده و تجویز آن به فرد بیمار است، اما پیوند اتولوگ گرفتن سلول‌های بنیادی بیمار و تجویز آن به خود بیمار است.

وی با اشاره به اینکه افراد می‌توانند خون بندناف را اهـدا کنند، عنوان کرد: بانک خون، خون بندناف نوازد را در هنگام تولد ذخیره می‌کند تا در آینـــده جهت درمان بیماری صعب‌العلاج برای صاحب نمونه و یا سایر بیماران استفاده شود.

 

تعداد سلول‌های خون بند ناف کم است 

متخصص سرطان خون ذکر کرد: خون بندناف برای انواع بیماری‌های کودکان قابل درمان است، اما تنها ایراد بندناف این است که تعـــــــــداد سلول‌های آن برای درمــــــــــــــان بیماری بزرگسالان کافی نیست.

دکتر قادری گفت: نگهداری خون بندناف بسیار با ارزش است و در آینده احتمال دارد پزشکان بتوانند به وسیله خون بندناف بسیاری از بیمارهای کبد، قلب و نارسایی قلبی را پیوند و درمان کنند.

وی با بیــان اینکه خون موجود در بنــدناف نوازد که در هنگام تولد دور ریخته می‌شود، سرشار از سلول‌های بنیادی است، افزود: ذخـیره این خون تنها یکبار برای هر فرد در طـول دوران زندگی و در هنگام تولد فرصت ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف وجود دارد.

 

بیشترین استفاده رویان در درمان سرطان خون اطفال بوده است 

سعید آبرون، مدیـر فنی بانک خــون بندناف رویان گفت: تاکنون ۱۰۵ هزار نمونه خــون در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده است که بیشترین استفاده آن در درمان سرطان خون اطفال بوده است.

پیشنهاد کنکاش :  روشهاي لازم جهت مراقبت از بند ناف نوزادان

سعید آبرون اظهار کرد: بانک خون بندناف رویان اولین بانک خون بندناف کشور است که از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افــزود: در بانک خون بندناف رویان نماینــدگی کردستان در سال ۸۸ آغاز به کار کرده، ۹۰۰ نمونه خون ذخیره سازی شده است و امیدواریم این میــزان افزایش یابد تا به درمان بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های اطفـال کمک کند.

مدیر فنی بانک خون بندناف رویان، عنوان کرد: به خانواده ها توصیه می‌شود که اقدام به ذخیــــــــــره سازی خون در این بانک کنند و در تامین سلامت فرزندان و خانواده خود تاثیر گذار باشند.

آبرون خاطـــرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین استفاده از بانک خـون در درمان سـرطان خون اطفال بوده و نتیجه خوبی هم از آن حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه بانک خون در سراسر کشور نمایندگی دارد، اعلام کرد: خانواده می‌توانند از طریق اینترنت وارد سایت شده و اطلاعات لازم را کسب کننــد و یا مراجعه به دفتر نمایندگی استان، سلامتی را برای خانواده خود ذخیره کنند.

 

منبع: ایسنا

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تازه های سلامت , جدیدترین مطالب , سلامت
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin