جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » در برابر کنجکاوی های کودک خردسال چه برخوردی داشته باشیم ؟
 98 بازدید

در برابر کنجکاوی های کودک خردسال چه برخوردی داشته باشیم ؟

3 تا 6 سالگی، سنّ کنجکاوی کودک است. او می خواهد از همه چیز سر در بیاورد؛ پس از این زمان، بهترین موقعیت برای آموزش مطالب و افزایش معلومات او است. هیچ گاه پرسش کودک را به تمسخر نگیرید. از پرسش های فراوان او کلافه نشوید و ابراز خستگی و ناراحتی نکنید. اگر کاری دارید، با مهربانی به او بگویید که زمان دیگری به او پاسخ خواهید داد.

در برابر کنجکاوی های کودک خردسال چه برخوردی داشته باشیم ؟

کنجکاوی کودک

۳ تا ۶ سالگی، سنّ کنجکاوی کودک است. او می خواهد از همه چیز سر در بیاورد؛ پس از این زمان، بهترین موقعیت برای آموزش مطالب و افزایش معلومات او است.

هیچ گاه پرسش کودک را به تمسخر نگیرید. از پرسش های فراوان او کلافه نشوید و ابراز خستگی و ناراحتی نکنید. اگر کاری دارید، با مهربانی به او بگویید که زمان دیگری به او پاسخ خواهید داد.

پاسخ هایی از قبیل «بعد می فهمی» یا «بعد بزرگ می شی می فهمی» درست نیست؛ زیرا کنجکاوی کودک ارضا نمی شود و سراغ دیگران می رود؛ و ممکن است دیگران، پاسخ مناسب یا درستی به او ندهند و در آینده، مشکلاتی را برایش پدید آورند.

اغلب کودکان، با پاسخ هایی ساده قانع می شوند. او می پرسد: گاو چرا پا دارد؟ پاسخ می دهید: برای این که روی پاهایش بایستد و بدنش به زمین نخورد.

 

نجوه برخودرد با کنجکاوی کودک

هیچ گاه پرسش کودک را به تمسخر نگیرید

 

اگر از این سؤال شما قانع نشد، از خودش بپرسید: تو چی گمان می کنی؟ پاسخ می دهد: برای راه رفتن. بگویید: آفرین، و از همین موقعیت برای آموزش مطلب اضافی بهره ببرید.

از او بپرسید: گاو به چی علاقه دارد؟

پاسخ می دهد: به علف. بپرسید پاهای گاو به او چه کمکی می کند؟ می گوید:  با پاهایش به سمت علف می رود.

در برابر پرسش هایی که پاسخ آن را نمی دانید، دست او را بگیرید و به سمت قفسه ی کتابخانه ی منزل بروید و برای پاسخ، از کتاب ها استفاده کنید.

پیشنهاد کنکاش :  بهترین سن شروع آموزش انضباط به کودکان

برای این مقصود، از دایره المعارف کودکان و نوجوانان(دو جلد)، تدوین استاد قاسم قالیباف و حجّت الاسلام والمسلمین جواد محدثّی(شاعر و نویسنده ی معاصر) از انتشارات پیام آزادی مفید است. این دائره المعارف، مشتمل بر ۱۵۰۰ عنوان اصلی، ۳۵۰.۰۰۰ کلمه و ۴.۰۰۰ تصویر است و از ان استفاده نمایید.

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر ۱

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin