جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » بهترین زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد برای کودکان چه سنی می باشد ؟
 106 بازدید

بهترین زمان یادگیری حروف الفبا و اعداد برای کودکان چه سنی می باشد ؟

بسیاری از مهد کودک ها مدعی هستند که الفبا و اعداد را به کودکان یاد می دهند. چنین آموزش هایی به کودکان فشار می آورد و از جانب جامعه به آنها تحمیل میشود.

بهترین زمان  یادگیری حروف الفبا و اعداد برای کودکان چه سنی می باشد ؟

 یادگیری حروف الفبا برای کودکان

 

بسیاری از مهد کودک ها مدعی هستند که الفبا و اعداد را به کودکان یاد می دهند. چنین آموزش هایی به کودکان فشار می آورد و از جانب جامعه به آنها تحمیل میشود.

ناشران برای کودکان کتاب های آموزشی چاپ می کنند ، تلویزیون برنامه های آموزشی پخش می کند و شرکت های آموزشی ، برای بچه ها بازی های آموزشی درست میکنند تا بچه ها حروف الفبا و اعداد را یاد بگیرند.

والدین به خاطر فشارهای وارد شده از طرف دوست ، آشنا و فامیل و معلمان احساس می کنند که مجبورند به کودکشان الفبا و ریاضی آموزش دهند.
البته میتوان به بچه ها مطالب ساده و کوتاه را یاد داد تا آنها آن را حفظ کنند ، ولی معمولا بچه ها فقط این مطالب را حفظ می کنند و تا سن پنج یا شش سالگی درک درستی از این مفاهیم ندارند.

یک کودک سه ساله شاید بتواند از یک تا ده بشمرد ولی نمی داند که عدد شش نشان دهنده ی این است که از یک چیز شش عدد وجود دارد. از نظر کودک یاد گرفتن الفبا مثل یاد گرفتن یک زبان خارجی است و او معنی چیزی که یاد می گیرد را نمی داند.

نمیتوان به کودک گفت که چیزی که یاد می گیرد را بفهمد. ذهن او باید برای درک مسایل آماده باشد . کم کم کودک وقتی بزرگتر می شود با سوال پرسیدن از اطرافیانش و جستجو در محیط زندگی اش معانی چیزهای مختلف را یاد می گیرد.

وقتی کنجکاوی کودک تحریک میشود ، میتواند مسایل مختلف را بپرسد و یاد بگیرد. ولی تاکید کردن بیش از حد به کودک برای این که چیزی را یاد بگیرد ، علاقه ی او را از بین می برد و او برای یاد گرفتن مسایل مختلف اشتیاق نشان نمی دهد.

مادران باید صبر کنند که کودک خودش به سمت یادگیری الفبا یا ریاضی علاقه نشان دهد و براساس علایق او این مطالب را به او آموزش دهند. بنابراین لازم نیست مادران یا مربیان مهد ، مطالب آموزشی زیادی را به بچه ها یاد بدهند.

بچه ها با بازی کردن با اشکال و چیزهای مختلف ، کم کم درباره ی آنها اطلاعات زیادی به دست می آورند و لازم نیست این مفاهیم را به زور به آنها یاد بدهیم.

کودک هر روز از مادرش می شنود که اون لباس آبیه رو بپوش. مداد شمعی قرمز می خوای یا سبز و جملاتی از این قبیل ، بنابراین کودک بدون زور و اجبار رنگ ها و چیزهای بسیار دیگری را یاد می گیرد.

کودک کم کم در مورد اعداد از شما سوال می پرسد . در مورد رنگ ها و اشیاء مختلف نیز همین طور و از این طریق مفاهیم مختلف را یاد می گیرد.
گاهی نیز کودک شروع میکند به شمردن اعداد و نوشتن اسم خودش ولی معمولا اسمش را برعکس می نویسید ؛ شما سعی نکنید نوشتن کودک را اصلاح کنید. بدون این که به او فشار بیاورید ، او خودش این مهارت را نیز یاد می گیرد. وقتی کودک به پیش دبستانی می رود ، مهارت های زیادی را یاد می گیرد بنابراین شما زیاد به او فشار نیاورید.

 

پیشنهاد کنکاش :  شهید مدرس در طول 9 سال اقامتشان در خراسان به چه کاری مشغول بودند؟

گردآوری : کنکاش

منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا ۵ سالگی

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin