جدیدترین مطالب

» بچه های سالم » علائم اسهال در کودکان و توصیه های مربوط به آن
 98 بازدید

علائم اسهال در کودکان و توصیه های مربوط به آن

اسهال یکی از مشکلات شایع در همه سنین است . تغییر ناگهانی رژیم غذایی، یکی از علل شل شدن کـــــــــــــوتاه مدت مدفوع است. ولی شروع سریع اجابت مــــــــــــزاج و متوالی، بدون خونریزی نتیجه عفونت ویروسی است. اسهال خفیف در کـــــــــــــــــــودکی که میزان دریافت مایع و غذای وی در حد طبیعی است معمولاً جدی نیست و نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد مگـــــــر اینکه ادامه یابد و یا به تناوب تکــــــــــــرار شود. اسهال شدیدتر، مستلزم برنامه ریزی اختصاصی و پایش مجدانه است، تا اطمینان حاصل شود که کم آبی رخ نمی دهد.

علائم اسهال در کودکان و توصیه های مربوط به آن

اسهال کودکان

اسهال یکی از مشکلات شایع در همه سنین است . تغییر ناگهانی رژیم غذایی، یکی از علل شل شدن کوتاه مدت مدفوع است. ولی شروع سریع اجابت مــــــــــــزاج و متوالی، بدون خونریزی نتیجه عفونت ویروسی است. اسهال خفیف در کودکی که میزان دریافت مایع و غذای وی در حد طبیعی است معمولاً جدی نیست و نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد مگـــــــر اینکه ادامه یابد و یا به تناوب تکـــــرار شود. اسهال شدیدتر، مستلزم برنامه ریزی اختصاصی و پایش مجدانه است، تا اطمینان حاصل شود که کم آبی رخ نمی دهد. ممکن است ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد تا اجابت مزاج به وضع اولیه بر گردد. اگر اسهال حاوی خون باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.

 

علایم محتمل اسهال

اجابت مزاج شل و آبکی
درد های متناوب شکمی
کاهش اشتها
تهوع
استفراغ
تب
بدن درد

اسهال کودکان

آیا کودک شما زیر ۶ ماه است ؟

اگر جواب سوال فوق، بله است هم اکنون به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.

آیا کودک شما استفراغ می کند؟

اگر جواب بله است به مبحث استفراغ مراجعه کنید .

آیا کودک شما کمتر از ۲ یا ۳ بار مدفوع شل داشته است؟

اگر جواب سوال فوق بله است به رژیم سابق ادامه دهید. و در صورت خیر توصیه های خانگی را مطالعه کنید.

یاد آوری : علایم کم آبی را بر رسی کنید که در بخش تهوع و استفراغ به آن پرداخته ایم.

آیا اجابت مزاج سیاه یا خونی است؟ یا

آیا تب بالا تر از ۵/۳۸ درجه سانتی گراد دهانی یا ۳۹ درجه سانتی گراد مقعدی دارد؟ یا

آیا درد شدید معده وجود دارد؟ یا

آیا کودک به شدت ناخوش احوال است ، به شدت تحریک پذیر است، خواب آلود یا ضعیف است؟ یا

آیا اسهال شدید و یا اجابت مزاج به مدت ۴ ساعت طول کشیده است؟

در صورتی که جواب سوالات فوق بلی بود، درصورت لزوم از داروی ضدّ تب استفاده کنید. هم اکنون به بیمارستان مراجعه کنید و در صورت خیر توصیه های خانگی را ادامه دهید.

یادآوری : اگر اسهال پس از ۲ روز بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

 

کودک شما اگر علایم زیر را داشته باشد، ممکن است به کم آبی جدی دچار باشد:( علایم کم آبی در کودکان)

کودک ۸ ساعت، ادرار نکرده است.

وقتی کودک گریه می کند، اشک جاری نمی شود.

دهان کودک خشک و چشم ها فرو رفته اند؟

هنگام بر خاستن، کودک سر گیجه پیدا می کند.

کودک خواب آلود و ضعیف است.

 

 

توصیه های کلی برای کودک مبتلا به اسهال  

اگر کودک شما تب دارد به بخش “تب کودکان” در سایت ما مراجعه کنید. هدف در مراقبت از کودک مبتلا به اسهال آن است که به کودک به اندازه کافی غذا و مایعات برسانیم تا از رخداد کم آبی پیشگیری شود. غیر از این، هیچ درمان اختصاصی دیگری برای اسهال ویروسی وجود ندارد.

کودک شیر مادر خوار یا شیر خشک خوار

تغذیه با شیر مادر را متوقف نکنید. در هر زمان ممکن است، تغذیه با غذای جامد و مایعات را انجام دهید. اگر مدفوع کودک خیلی آبکی یا بسیار کم فاصله است. بین وعده های غذایی، مایعات اضافی به وی بنوشانید. گاهی در شیر خوران، قاشق یا قطره چکان می توانند به دادن مایعات به نوزاد کمک کننـــــــــــــــد. بسیاری از متخصصان استفاده از مایعات جبران کم آبی مثل “او آر اس” را برای پیشگیـــــــــــری از کم آبی از ابتدا توصیه می کنند. ما هم موافقیم که این کار بسیار مطلـوب است؛ ولی مزه “او آر اس” نوشاندن آن را به قدر کافی در کودکی که تشنه نیست، دشوار می کند. ما توصیـــــه می کنیم برای اسهال خفیف و با فواصل زیاد، از آب میـوه رقیق (مخلــــــوط با نسبت برابر آب و آب میوه) برای مدت کوتاهی استفاده شود. اگر کودک استفراغ هم می کند یا اسهال مستمر و شدید دارد، توصیه ما هم دادن “او آر اس” به کودک است.

اگر احساس می کنیـــــــد کودک به اندازه ای که مایع دفع می کند، مایع نمی نوشد،حتماً به پزشک مراجعه کنیـــــــد. مهمترین مساله این است که کودک را از نظر نشانه های کم آبی پایش کنید. ( بالای همین صفحه را بخوانید).

کودکان بزرگتر   

اگر کودک شیر یا غذای جامد معمول را تحمل می کند، رژیم معمول را ادامه دهید. باید به این رژیم، مایعات اضافی بیفزاید. بسیاری از متخصصان استفاده فوری از محلول های جبران کم آبی (او آر اس) را توصیه می کنند. ولی بعضی کودکان، این مایعات را نمی خورند چرا که طعم چندان خوشایندی ندارند ولی اگر خنک باشد تحمل آن آسانتر است.

توصیه های خانگی

۱- ما فکر می کنیم در اسهال خفیف با اجابت مزاج گاه به گاه، استفاده از مایعاتی که کودک از خوردن آن لذت می برند به راحتی آن را می نوشد راه مطمئنی است. آب میوه ها باید با حجم مساوی آب، مخلوط شوند. سوپ ها (سوپ جوجه یا آب گوشت) یا عرق زنجبیل را می توان مدت کوتاهی استفاده کرد. به یاد داشته باشید که هر رژیم حاوی فقط مایعات، تنها در ۲۴ ساعت قابل قبول است. پس از این مدت باید به کودک، مایعات جبــران کم آبی به علاوه غذای جامد داد. ما توصیه می کنیم دست کم در هر ساعت به کودک ۹۰ تا ۱۸۰ میلی لیتر، مایع داد. گاهی استفاده از قاشق با قطره چکان می تواند به کودک در خوردن مایع، کمک کند.

۲- هنگامی که دو باره غذا را شروع می کنید، بعضی متخصصان توصیه می کنند که با غذای نرم و سبک مثل پلو، حریره، موز خرد شده، پوره سیب زمینی و نان آغاز کنیـــــــد. ما توصیه می کنیم به کودکان از غذای سالمی که دوست دارند  بدهید، به قدری که تهوع پیدا نکنند تا به تدریج طی ۱ تا ۲ روز به رژیم طبیعی بر گردند.

۳- اگر اسهال ۵ تا ۷ روز طول بکشد، شیر بدون لاکتوز یا شیر های مصنوعی با پایه سویا را می توانید چند روز امتحان کنید و ببینید اسهال کمتر می شود یا نه. اگر نمی توانید کودک تان را وادار کنید به اندازه لازم مایع بنوشد یا احساس می کنید که از دست رفتن مایعات بیش از میزان جبران آن است، باید به پزشک مراجعه کنید.

برای تهیه “محلول جبران کم آبی خانگی” به سایت ما مراجعه کنید.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  چرا تا داد نزنم فرزندم به حرفم گوش نمیکند؟

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : بچه های سالم , بیماری های شایع کودکان , جدیدترین مطالب , مطالب خواندنی , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin