جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » ۶ دستورالعمل بی نظیر برای آموزش مهارت حل مساله به کودکان
 58 بازدید

۶ دستورالعمل بی نظیر برای آموزش مهارت حل مساله به کودکان

به عنوان والدین لازم است که کودکانمان را به دانستن نحوه مقابله با مشکلات زندگی تجهیز کنیم. اما مسئله اصلی این است که ما بزرگسالان خودمان نیز با نحوه آموزش این مهارت آشنایی نداریم. از این رو در ادامه به ارائه 6 راهکار جهت آموزش مهارت حل مساله به کودکان می پردازیم. آیا کودکان ما قادر به مقابله با مشکلاتی که در زندگی پیش روی آن ها قرار می گیرد، هستند؟ برخی از کودکان هنگامی که مادران شان آن ها را سرزنش می کند و یا هنگامی که در امتحان نمره کمی می گیرند، به خود آسیب می رسانند.

۶ دستورالعمل بی نظیر برای آموزش مهارت حل مساله به کودکان

تقویت مهارت حل مساله در کودکان

 

به عنوان والدین لازم است که کودکانمان را به دانستن نحوه مقابله با مشکلات زندگی تجهیز کنیم. اما مسئله اصلی این است که ما بزرگسالان خودمان نیز با نحوه آموزش این مهارت آشنایی نداریم. از این رو در ادامه به ارائه ۶ راهکار جهت آموزش مهارت حل مساله به کودکان می پردازیم.

آیا کودکان ما قادر به مقابله با مشکلاتی که در زندگی پیش روی آن ها قرار می گیرد، هستند؟ برخی از کودکان هنگامی که مادرانشان آن ها را سرزنش می کند و یا هنگامی که در امتحان نمره کمی می گیرند، به خود آسیب می رسانند.

هرگز فکر نکنید که کودک شما به خود آسیب نخواهد رساند. این آسیب ها می تواند بسیار متفاوت باشند. برخی کودکان افسرده می شوند، برخی شورش می کنند، برخی از خوردن اجتناب می کنند، برخی رختخواب خود را خیس می کنند، برخی با خشم اشیا را پرتاب می کنند و می شکنند و برخی منزوی می شوند.

اکثر این تغییرات رفتاری شدید، نتیجه عدم توانایی در رسیدگی و مواجه شدن با مشکلات است و شما نمی توانید کودکتان را به کلی مقصر این امر بدانید. اگر شما همیشه مشکلات فرزندتان را حل کرده اید، تعجبی ندارد وقتی که شما در اطراف وی نیستید، او تحت فشار باشد.

اما فرزند شما یک کودک است و شما نمی توانید به طور کامل به وی اجازه دهید که با سن کمش مشکلاتش را به تنهایی حل کند. پس چه کار باید بکنید؟ چگونه کودک خود را به مهارت حل مساله تجهیز می کنید؟ چگونه تضمین می کنید که وی در مواجهه با زندگی با قدرت برخورد می کند؟

 

چگونه به کودک تان مهارت های حل مساله را آموزش دهید؟

کودکان نیاز دارند که یاد بگیرند، خودشان به تنهایی مشکلاتشان را حل کنند و ما باید این آموزش را خیلی زود آغاز کنیم. به منظور قادر ساختن کودکانمان برای گرفتن تصمیمات درست، لازم است که به آن ها استراتژی و روش مقابله با مشکلات زندگی را آموزش دهیم. اما ما می دانیم که بسیاری از بزرگسالان نیز از چگونگی انجام آن مطمئن نیستند. به همین منظور راهکارهای آموزش مهارت حل مسئله به کودکان در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

پیشنهاد کنکاش :  بهترين ملاک های دوست یابی براي کودکان در مدرسه

 

راهکارهای توسعه مهارت های حل مساله در کودکان

 

۱- شناسایی مشکل:

شناسایی مشکلی نیمی از کار است. مطمئن شوید که کودکتان وجود مشکل را درک می کند و می تواند مشکل را به وضوح بیان کند. برای مثال اگر کودک شما قادر به بیان این موضوع بود که: «من در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می گیرم» و یا «سال بالایی ها مرا مجبور به انجام دادن تکالیفشان می کنند»، این یک پیروزی بزرگ است.

چرا که او قادر به شناسایی مشکل و صحبت درباره آن شده است. به عبارت دیگر او برای حل مشکل آماده است. (به گونه ای برخورد نکنید که کودکتان احساس کند نزد شما اعتراف کرده است).

مهارت حل مسئله در کودک

۲- ارزیابی مشکل:

هر مشکلی می تواند جنبه های مختلفی داشته باشد. داشتن سطح معینی از تفکر انتقادی برای مشاهده زوایای مختلف مشکل و تجزیه و تحلیل مشکل، ضروری است. خرد کردن مشکل به بخش های کوچک تر، حل مساله را آسان تر می کند. شما می توانید تفکر انتقادی را در فرزندتان به وسیله پرسیدن سوالات باز پاسخ درباره مشکل، تقویت کنید.

مهارت حل مسئله در کودک

۳- یافتن راه حل:

شما باید به کودکتان آموزش دهید که اولین راه حلی را که به ذهنش می رسد و یا راحت ترین راه حل را انتخاب نکند. در حالت ایده آل، به راه حل های متعدد نیاز داریم. فواید و پیامدهای هر راه حل باید لیست شود. سپس راه حلی که بیشترین جوانب مثبت و کمترین جوانب منفی را دارد، انتخاب شود.

به عنوان والدین، شما می توانید با کودکتان ارائه راه حل های گوناگون را تمرین کنید. داشتن سطح معینی از تفکر خلاق برای ارائه راه حل های متعدد لازم است.

 

مهارت حل مسئله در کودک

 

۴ – مواجهه با پیامدها:

همه مشکلات و راه حل ها پیامدهای خودشان را دارند. برخی کوچک و برخی بزرگ. هنگامی که کودک شما راه حلی را برای حل مشکلش انتخاب می کند باید از پیامدهای احتمالی آن آگاه باشد.

این موضوع به او کمک می کند تا آمادگی داشته باشد و بی مقدمه گرفتار نشود. شما باید او را برای مواجهه با پیامدهای انتخابش آماده کنید. کودک شما باید در قبال اعمالش احساس پاسخگویی و مسئولیت پذیری بکند. پیامدها، لحظات بزرگ آموزش را ایجاد می کنند. اگر کودکتان راه حل دیگری را انتخاب کرد، شما می توانید از او بخواهید که آن را بازنگری کند. یادگیری از اعمال خویش، فرد را باهوش تر و قوی تر می کند.

پیشنهاد کنکاش :   12 روش آموزش مهارت همدلی به کودکان

 

مهارت حل مسئله در کودک

 

 

۵- یک الگوی خوب باشید:

اگر شما یک روز بد کاری داشته اید و یا اگر بد خلق به خانه بیایید، پس شما نتوانسته اید مشکلات خود را به خوبی حل کنید، چه رسد به آن که بخواهید حل مساله را به کودکتان آموزش دهید.

مهارت حل مسئله در کودک

 

این مهم است که شما بتوانید مشکلات را به روشی منطقی حل کنید و با کودکتان درباره آن صحبت کنید. هنگامی که کودکتان می بیند که شما به عنوان والدینش، مشکلات را به روشی نظام مند و منطقی حل می کنید، این شیوه را از شما می آموزد.

 

۶- بدانید چه زمانی مشارکت نکنید:

یکی از بزرگ ترین توصیه هایی که ما به والدین می کنیم این است که مشارکت نکنند. اگر کودک شما با دوستش دعوا کرده باشد، شما ممکن است برای حل مشکل وی وسوسه شوید تا مبادا دل کودکتان بشکند. اما این کار را انجام ندهید.

شما قادر هستید که مشکلات کودک تان را به راحتی حل کنید، چرا که شما از او بزرگ تر، باتجربه تر و عاقل تر هستید، کودکتان هیچ کدام از این ویژگی ها را نخواهد داشت، مگر این که به وی اجازه دهید که خودش مشکلش را حل کند.

 

مهارت حل مسئله در کودک

 

علاوه بر این، اگر شما مشکلات او را حل کنید، به او پیام می دهید که به توانایی های وی اعتماد ندارید و تفکر خلاق و انتقادی او را در نطفه خفه می کنید. با این کار کودکتان برای همیشه به شما وابسته می شود.

البته ما می دانیم که شما به دلایل بیشتری برای مشارکت نکردن در حل مساله کودکتان نیاز ندارید و حل کردن مشکلات کودکتان را توسط خودش به نظاره می نشینید.

 

 

گردآوری : کنکاش

مبنع: شهروند فردا

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin