جدیدترین مطالب

» برای زندگی بهتر » اصول شش ماده ای ارتباطات | شش سنگ بنا برای ارتباط موفق با دیگران
 79 بازدید

اصول شش ماده ای ارتباطات | شش سنگ بنا برای ارتباط موفق با دیگران

در یک ارتباط خوب دو عامل دخالت دارند؛ ارسال درست پیام و دریافت درست پیام. بنابراین اگر تنها به این بسنده کنیم که نقطه نظرهای خود را روشن و منطقی و قانع کننده بیان کرده ایم، موفق به ایجاد یک ارتباط نیستیم. بلکه، صرفاً در مقام سخنوری و اندرز گویی بر آمده ایم.

اصول شش ماده ای ارتباطات | شش سنگ بنا برای ارتباط موفق با دیگران

معرفی کامل شش سنگ بنای ارتباطات

 

ارتباطات تأثیر ژرف و عمیق در کمّ و کیف و روابط ما با دیگران دارد. رعایت شش اصل اساسی زیر، شما را یاری می کند که در ارتباط با دیگران به لحاظ مسائل شخصی، احساسی، اجتماعی و مالی موفق شوید.

 

اصل ارتباطی شماره ی ۱:

 

 «همه ی کارهای ما نوعی ارتباط است:»

تمام لحظات زندگی ما آکنده از پیام های شفاهی و غیر شفاهی، ارادی و غیر ارادی است. زبان، تنها وسیله ی ارتباطی نیست.

کلماتی که ما بر زبان جاری می کنیم، بر حسب موقعیت، فقط بین ۸ تا ۲۴ در صد پیام ما را تشکیل می دهد و به این ترتیب در دنیای گسترده ی ارتباطات، تنها مشتی از خروارند.

لباسی را که هر روز می پوشیم، پیام آور تصویری است که از خود بر ذهن داریم و نمایانگر ارج و حرمتی است که برای خویش قائلیم. اتومبیلی را که می رانیم، خانه ای را در آن زندگی می کنیم، زیور آلات و ملزوماتی را که به خود می آویزیم، همگی این پیام را به دیگران منتقل می کنند که چه احساسی نسبت به خود داریم و انتظار داریم که دیگران چگونه با ما رفتار کنند. وقتی وسایل شخصی خود را روی میز می گذاریم، پیام دیگری را در باره ی خود به دیگران منتقل می کنیم. وضعیت نشستن و راه رفتن نیز حاکی از احساسات و گرایشات ماست.

 

اصل ارتباطی شماره ی ۲:

 

«چگونگی ارسال یک پیام؛ چگونگی دریافت آن را معین می کند؛»

کلماتی که بر زبان می آوریم، بسیار بیشتر از آن چه تصّور می کنیم حاوی پیام است. حجم و آهنگ صدا، نوع نگاه کردن، وضعیت ایستادن، نحوه ی خم شدن سر، همگی به شنونده کمک می کنند تا کلمات ما را تفسیر کند و پیام آن را دریابید.

پیشنهاد کنکاش :  40 فکر سمّی را با این 40 باور مثبت از زندگی خود دور کنید

بنابراین اگر چه ممکن است نا خودآگاه مراقب این موارد در هنگام ارسال پیام خود نباشیم؛ امّا  باید توجّه داشته باشیم که به هر حال شیوه ی دریافت و استنباط یک پیام دقیقاً به شیوه ی ابراز آن بر می گردد.

 

اصل ارتباطی شماره ی ۳:

 

«آنچه اهمیت دارد، دریافت پیام است و نه ارسال آن.»

بسیار اتفاق می افتدکه یک پیام به آسانی مغایر با منظور ما دریافت شود. بنابراین منطقی است که بگوییم ارتباط و اقعی، پیامی است که شنونده استنباط می کند نه آن چه گوینده می گوید.

به بیانی دیگر؛ صرفاً حسن نیت ما در ارسال پیام کافی نیست، بلکه عملکرد و بیان ما باید بتواند نیت خیر خواهانه ی ما را منتقل کند.

 

اصل ارتباطی شماره ی ۴:

 

«چگونگی آغاز پیام، اغلب حاصل ارتباط را تعیین می کند.»

همه ی ماها بارها این احساس را تجربه کرده ایم که به علت استنباط نادرست در آغاز یک پیام، منظور گوینده را یک سره کج فهمیده ایم.

بنابراین ، اگر مراقب نباشیم، همان چند کلمه ای که در آغاز سخن بکار می بریم کافی است که دیگران را با برداشتی نادرست از سخنان ما سوق دهد و موجب رنجش و آزردن آن ها شود. به همین دلیل بخشی از موفقیت در هر ارتباطی به کمّ و کیف آغاز سخن مان بستگی دارد.

 

اصل ارتباطی شماره ی ۵:

 

«ارتباط یک خیابان دو طرفه است.»

در یک ارتباط خوب دو عامل دخالت دارند؛ ارسال درست پیام و دریافت درست پیام. بنابراین اگر تنها به این بسنده کنیم که نقطه نظرهای خود را روشن و منطقی و قانع کننده بیان کرده ایم، موفق به ایجاد یک ارتباط نیستیم. بلکه، صرفاً در مقام سخنوری و اندرز گویی بر آمده ایم.

پیشنهاد کنکاش :  11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

به این ترتیب اگر مایلید رابطه ی شما به موفقیت و کامیابی بینجامد، باید نقطه نظرهای طرف مقابل را بشنوید و به روشنی درک کنید.

 

اصل ارتباطی شماره ی۶:

 

«ارتباط یک رقص است:»

اگر چه ردّ و بدل کردن پیام و اطلاعات ارتباط نامیده می شود، امّا در واقع ارتباط تنها محدود به این اعمال نیست. به بیانی دیگر، وقتی یک پیام واحد را با فرد یا جماعت متفاوتی در میان می گذاریم، آن را هر بار به شکل تازه ای مطرح می کنیم، زیرا در این فاصله مجال بیشتری داشته ایم تا بیاندیشیم و نکاتی تازه را بیاموزیم و در نتیجه نگرشی تازه را در عبارات خود ملحوظ کنیم.

به علاوه، هر بار که یک موضوع خاص را با افراد و یا گروه های متفاوتی در میان می گذاریم، کسانی که پیام ما را دریافت می کنند به لحاظ تجارب گذشته، نظام های اعتقادی و زمینه های فرهنگی مختلف، هر کدام استنباط متفاوتی از گفته های ما دارند.

از این رو، نیروهایی که ما را به هم ارتباط می دهند، متفاوت خواهند بود و در نتیجه روابط متفاوتی نیز بر قرار می گردد و رقص ارتباط به گونه ی دیگری اجرا می شود.

 

«مفهوم رقص ارتباط چیست؟»

آیا تا به حال، این حالت را تجربه کرده اید که به سهولت قادرید مطلب خاصّی را با فردی در میان بگذارید امّا وقتی همین مطالب را برای دیگری مطرح می کنید، احسای می کنید که نمی توانید نقطه نظرات خود را به صراحت شرح و بسط دهید.

علّت این امر، فعل و انفعالات ارتباطی است که بین شما و طرف مقابل بر قرار می شود. این مفهوم را رقص ارتباط می گویند.

 

گرد آونده: کنکاش

منبع: کلید طلایی ارتباطات اثر کریس کول

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : برای زندگی بهتر , جدیدترین مطالب , روانشناسی , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin