جدیدترین مطالب

» تازه های فناوری » موتور جستجوگر ویدئویی برای ردیابی افراد !
 123 بازدید

موتور جستجوگر ویدئویی برای ردیابی افراد !

قطعا همه شما با موتور جستجوگر گوگل كار كرديد و واژه ها و عكس هاتون رو بر اساس ويژگي هاشون جستجو كرده ايد. امروز مي خواهيم در كنكاش شما را با يك تكنولوژي جديد با عنوان موتور هوشمند ويدئويي رديابي افراد آشنا كنيم. در جديدترين پژوهشهاي انجام شده، محققان هندي توانسته اند موتور جستجوگري با هوش مصنوعي فوق العاده قوي پياده سازي كنند كه قادر به رديابي افراد به صورت آنلاين باشد. عملکرد این ابزار مشابه با یک موتور جستجوگر است که هدف را از داخل ویدئو پیدا می کند.

موتور جستجوگر ویدئویی برای ردیابی افراد !

موتور جستجوگر هوشمند برای شناسایی افراد

 

قطعا همه شما با موتور جستجوگر گوگل کار کردید و واژه ها و عکس هاتون رو بر اساس ویژگی هاشون جستجو کرده اید. امروز می خواهیم در کنکاش شما را با یک تکنولوژی جدید با عنوان موتور هوشمند ویدئویی ردیابی افراد آشنا کنیم.

در جدیدترین پژوهشهای انجام شده، محققان هندی توانسته اند موتور جستجوگری با هوش مصنوعی فوق العاده قوی پیاده سازی کنند که قادر به ردیابی افراد به صورت آنلاین باشد. عملکرد این ابزار مشابه با یک موتور جستجوگر است که هدف را از داخل ویدئو پیدا می کند.

محققان برای آموزش شبکه ی عصبی کانولوشن (CNN)، از فناوری یادگیری عمیق و «Microsoft COCO» استفاده کردند تا بتوانند برخی از ویژگی های انسانی را از طریق دید ماشینی تشخیص دهند.

اپراتور سامانه می تواند مشخصات فرد مورد نظر خود را به هوش مصنوعی بدهد تا در ویدئوهای موجود به دنبال آن بگردد.

برای مثال می توان به این ابزار، زنی با لباس قرمز و قد ۱۵۳ سانتی متر را معرفی کرد، سپس همه ی افرادی که با این مشخصات مطابقت دارند در محتوای چند رسانه ای در دسترس، مشخص می گردنند.

محققان توضیح دادند در زمان آزمایش، سامانه ی آنها موفق شد از میان مجموعه داده های پیچیده ی مورد استفاده، ۲۸ فرد را به درستی شناسایی کند.

این افراد شرح دادند شاید فناوری مورد بحث و شناسایی افراد بر اساس مشخصات ظاهری و بیومتریکی مبهم مهم به نظر نرسد؛ اما این بررسی نشان داد، اگر توان این سیستم از انسان ها فراتر برود، کاربرهای مختلفی خواهد داشت.

از فناوری یاد شده می توان در مواردی که نیاز یا امکان به نظارت زمان واقعی وجود ندارد استفاده کرد.

برای مثال اگر فردی برای چند روز گم شود یا مجرمی فرار کند، ابتدا ممکن است دوربین هایی محل هایی که احتمال حضور فرد در آنها وجود دارد، بررسی شوند؛ اما اگر اثری از وی در فیلم های ثبت شده پیدا نشود؛ باید میلیون ها ساعت ویدئویی دیگر دوربین های مداربسته را مشاهده کرد که مسئله ای غیر ممکن است.

در این شرایط اگر یک هوش مصنوعی مشخصات فرد را دریافت کند، می تواند تنها در چند ساعت همه ی محتوای موجود را بررسی کند.

 

گردآوری : کنکاش

منبع : سایبر خبر

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : تازه های فناوری , جدیدترین مطالب , علم و فناوری , فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin