جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » اسطوره ها – سردار شهید حاج احمد آرجرلو – بخش اول
 127 بازدید

اسطوره ها – سردار شهید حاج احمد آرجرلو – بخش اول

احمد در سال ۱۳۳۷ در ماه مبارك رمضان، در خانواده ای متدین و مذهبی در حوالی شهرستان کرج ، پابه عرصه جهان گذاشت. او با موفقیت دوران تحصیل را گذراند، اما برای اینکه به سربازی اعزام نشود، عمدا در سال آخر دبیرستان مردود شد.

اسطوره ها – سردار شهید حاج احمد آرجرلو – بخش اول

سردار شهید حاج احمد آرجرلو

 

احمد در سال ۱۳۳۷ در ماه مبارک رمضان، در خانواده ای متدین و مذهبی در حوالی شهرستان کرج ، پابه عرصه جهان گذاشت. او با موفقیت دوران تحصیل را گذراند، اما برای اینکه به سربازی اعزام نشود، عمدا در سال آخر دبیرستان مردود شد.

در دوره نوجوانی در مجالس دینی و محافل قرآنی شرکت می نمود. در این محافل با الفبای سیاست آشنا و جذب کتابهای سیاسی و مذهبی شد و به مطالعه کتابهای شهید مطهری پرداخت در فعالیتهای انقلابی مانند راه اندازی تشکلهای مختلف در محل ، حضور در تظاهرات و راهپیماییها و پخش اعلامیه های امام شرکت داشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در کمیته انقلاب اسلامی فعالیت نمود و به دنبال تحرکات ضدانقلاب در کردستان به این استان اعزام شد و تا شروع جنگ تحمیلی در کردستان جنگید. پس از شروع جنگ تحمیلی ، احمدبه عضویت سپاه پاسداران در آمد. به هنگام گذرانیدن دوره آموزش در پادگان ،

کارآیی و شایستگی خود را نشان داد و به عنوان فرمانده گردان در پادگان معرفی شد. سپس به علت نیاز بیشتر به ایشان او را به شهرستان «مشکین شهر و مراغه» اعزام کردند.

آجرلو پس از قبول فرماندهی منطقه سپاه آذربایجان شرقی در مراغه با دختری پارسا و پاکدامن ازدواج کرد و خطبه عقد ایشان را حضرت امام خمینی (ره) جاری نمود. وی در بهمن ماه ۱۳۶۳ به عنوان فرمانده سپاه پاسداران ناحیه کرج برگزیده شد و تا لحظه شهادت در این مسؤولیت انجام وظیفه کرد.

در این مدت برای انجام مأموریت دو بار به لبنان اعزام شد. مهمترین محور فعالیتش در کرج ، به اعزام نیرو به مناطق کردستان و غرب کشور و نیز پشتیبانی لشکر ۱۰ سیدالشهداء (ع) اختصاص داشت و برای آن لشکر پادگانی را در دو کوهه احداث کرد.

با شروع جنگ ، خود را به جبهه رساند و در چند عملیات شرکت کرد. به خاطر حضور در جبهه از مسؤولیت فرماندهی سپاه کرج استعفا داد ولی پذیرفته نشد. او پس از شهادت جانشین لشکر ۱۰ س ید الشهداء (ع) بمدت یکماه

مسؤولیت جانشینی لشکر را بر عهده داشت. به علت خلاء وجود او در سپاه ناحیه کرج ، جانشینی لشکر را به دیگری سپرد و با کوله باری از درد دوری از جبهه و بار سنگین مسؤولیت و امانت باقی ماند.

در طول خدمات درخشان خود در سپاه ناحیه کرج ، از فعالیتهای فرهنگی نیز غفلت نکرد. او دو ماه پیش از شهادت، در راه اندازی مدرسه شاهد کرج همکاری داشت . پیش از شهادت ، در پست های جانشین پایگاه مشکین شهر، فرمانده پایگاه عجب شیر، جانشین و فرمانده ناحیه مراغه و تبریز منصوب شده بود.

او به شجاعت ، صلابت و استواری در اعتلای کلمه حق شهره بود. احمد آجرلو اهل تقوا، تقید و تعهد مکتبی بود و هرگز حاضر نبود از ارزشهای مکتبی خود عدول کند. اهل نماز جماعت بود. او در عبودیت، جزو «السابقون» بود.

متواضع و فروتن ،گشاده رو و باصفا بود، به نظم و انضباط اهمیت می داد و در ایجاد نظم سختگیر بود. از ریا و خودنمایی بشدت پرهیز می نمود و نسبت به پدر و مادر با تکریم و تواضع رفتار می کرد. همچنین با همسرش نیز با مهر و محبت رفتار می کرد.

سرانجام در تاریخ ۲۵/۱۰/۶۶ در منطقه ماووت در عملیات بیت المقدس به شهادت رسید.

شهید حاج احمد آجرلو از خود دو فرزند به یادگار گذاشته است .

در بخش دوم از زندگی این اسطوره که به زودی منتشر خواهد شد، به مصاحبه از پدر وی و خاطرات او خواهیم پرداخت.

نویسنده : خلیل اسفندیاری

منبع : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , شهداء، ایثارگران و دفاع مقدس , مذهبی , مطالب ویژه
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin