جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » سدی که ذوالقرنین ساخت در کجا قرار گرفته است؟
 200 بازدید

سدی که ذوالقرنین ساخت در کجا قرار گرفته است؟

سدی که ذوالقرنین ساخت، در کجا قرار دارد؟   در آیات ۸۳ تا ۹۸ سوره کهف سخن از ذوالقرنین و کارهای بزرگ او به میان آمده است. یکی از کارهایی که در این آیات به او نسبت داده شده است، ساختن سدی محکم برای مردمی است که در خطر هجوم قبائل وحشی (یاجوج و ماجوج) […]

سدی که ذوالقرنین ساخت در کجا قرار  گرفته است؟

سدی که ذوالقرنین ساخت، در کجا قرار دارد؟

 

در آیات ۸۳ تا ۹۸ سوره کهف سخن از ذوالقرنین و کارهای بزرگ او به میان آمده است. یکی از کارهایی که در این آیات به او نسبت داده شده است، ساختن سدی محکم برای مردمی است که در خطر هجوم قبائل وحشی (یاجوج و ماجوج) قرار داشتند.
«قَالُواْ یَاذَا الْقَرْنَینْ‏ِ إِنَّ یَأْجُوجَ وَ مَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فىِ الْأَرْضِ فَهَلْ نجَْعَلُ لَکَ خَرْجًا عَلىَ أَن تجَْعَلَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُمْ سَدًّا. قَالَ مَا مَکَّنىّ‏ِ فِیهِ رَبىّ‏ِ خَیرٌْ فَأَعِینُونىِ بِقُوَّهٍ أَجْعَلْ بَیْنَکمُ‏ْ وَ بَیْنهَُمْ رَدْمًا. ءَاتُونىِ زُبَرَ الحَْدِیدِ حَتىَّ إِذَا سَاوَى‏ بَینْ‏َ الصَّدَفَینْ‏ِ قَالَ انفُخُواْ حَتىَّ إِذَا جَعَلَهُ نَارًا قَالَ ءَاتُونىِ أُفْرِغْ عَلَیْهِ قِطْرًا»
(آن گروه به او) گفتند: «اى ذو القرنین یأجوج و مأجوج در این سرزمین فساد مى‏ کنند آیا ممکن است ما هزینه‏ اى براى تو قرار دهیم، که میان ما و آنها سدّى ایجاد کنى؟!» (ذو القرنین) گفت: «آنچه پروردگارم در اختیار من گذارده، بهتر است (از آنچه شما پیشنهاد مى‏ کنید)! مرا با نیرویى یارى دهید، تا میان شما و آنها سدّ محکمى قرار دهم! قطعات بزرگ آهن برایم بیاورید (و آنها را روى هم بچینید)!» تا وقتى که کاملًا میان دو کوه را پوشانید، گفت: « (در اطراف آن آتش بیفروزید، و) در آن بدمید!» (آنها دمیدند) تا قطعات آهن را سرخ و گداخته کرد، و گفت: « (اکنون) مس مذاب برایم بیاورید تا بر روى آن بریزم!»
طبق این آیات ذوالقرنین برای یاری رساندن به مردمی که در معرض هجوم یاجوج و ماجوج قرار داشتند سدی را بنا می کند. در اینکه این سد در کجا قرار دارد، دیدگاه های مختلفی بیان شده است:
برخی معتقدند این سد همان سد معروف “مارب” است. این تفسیر مطابق نظریه ای است که در آن ذوالقرنین یکی از پادشاهان یمن معرفی شده است.[۱] اما سد مارب در یمن با ویژگی هایی که قرآن برای سد ذوالقرنین می داند مطابقت ندارد، زیرا سد ذوالقرنین با آهن و مس و به منظور جلوگیری از هجوم اقوام وحشی ساخته شده بود. ولی سد مارب با مصالح معمولی و برای جمع آوری آب و جلوگیری از سیلاب ساخته شده است.
برخی معتقدند این سد همان دیوار چین است. اما باید گفت دیوار چین نه از آهن و مس ساخته شده و نه در یک تنگه باریک کوهستانی است.[۲]
اما در سرزمین قفقاز میان دریاى خزر و دریاى سیاه سلسله کوه ‏هایى است همچون یک دیوار که شمال را از جنوب جدا مى‏ کند، تنها تنگه‏ اى که در میان این کوه‏هاى دیوار مانند وجود دارد تنگه” داریال” معروف است، که در واقع نزدیک شهر تفلیس پایتخت گرجستان است. این تنگه تنها راه نفوذ قبایل وحشی بوده است به همین دلیل ساکنان آن منطقه از ذوالقرنین تقاضای ساخت سدی را کردند تا مانع هجوم این قبایل شوند. این سد بین سال های ۵۳۹ و ۵۲۹ پیش از میلاد ساخته شده است. امروزه در همین مکان دیوار آهنینی به چشم مى‏ خورد. در ساخت این دیوار تکه های بزرگ آهن بکار رفته و برروی آن مس مذاب ریخته شده است. این همان ویژگی هایی است که قرآن درباره سد ذوالقرنین بیان کرده است.[۳] و به همین جهت بسیارى معتقدند که سد ذو القرنین همین سد است. جالب اینکه در آن نزدیکى نهرى است بنام “سائرس” که بمعنى “کورش” است (یونانیان کورش را سائرس مى ‏نامیدند) [۴]برخی مفسران که معتقدند ذوالقرنین همان کوروش کبیر است، این دیدگاه را می پذیرند.[۵]

پیشنهاد کنکاش :  حقایقی عجیب در خصوص کلئوپاترا/از خوش گذرانی ها تا کشتن برادر و خواهر

پی نوشت:
[۱] . تفسیر نمونه، دار الکتب الإسلامیه،۱۳۷۴،ج‏۱۲، ص: ۵۴۳-۵۴۲
[۲] . ترجمه المیزان، دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ مدرسین حوزه علمیه قم،۱۳۷۴،ج‏۱۳، ص: ۵۲۶؛ تفسیر نمونه، ج‏۱۲، ص: ۵۵۰
[۳] . نقد شبهات پیرامون قرآن کریم، محمد هادی معرفت(ترجمه حسن حکیم باشی و دیگران…)، تمهید،۱۳۸۸، ص۶۰۵-۶۱۶
[۴] . تفسیر نمونه، ج‏۱۲، ص: ۵۵۰
[۵] .آیه الله معرفت تاکید زیادی بر این عقیده داشته و در کتاب خود ثابت می کنند ذوالقرنین همان کوروش است. اما علامه طباطبایی آنرا تنها قابل قبول تر از سایر دیدگاه ها می داند.(ترجمه المیزان، ج‏۱۳، ص: ۵۳۷)

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , مذهبی , مکانهای تاریخی جهان , گردشگری
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin