جدیدترین مطالب

» بیماری های شایع کودکان » عوامل آبریزش بینی در نوزادان و راهکارهای خانگی برای آن
 163 بازدید

عوامل آبریزش بینی در نوزادان و راهکارهای خانگی برای آن

از آنجا که سوراخ های بینی کودکان کوچک است، راحت بسته می شود. آبریزش شفاف اغلب به دلیل عفونت ویروسی سرما خـوردگی است. آبریزش غلیـظ تر نیز می تواند به دلیل ترشحات ویروسی باشد ولی گاهی ممـکن است به خاطر عفـونت باکتریایی باشد که درمان آن نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

عوامل آبریزش بینی در نوزادان و راهکارهای خانگی برای آن

آبریزش بینی

 

بسیاری از کودکان گاهی آبریزش بینی دارند. از آنجا که سوراخ های بینی کودکان کوچک است، راحت بسته می شود. آبریزش شفاف اغلب به دلیل عفونت ویروسی سرما خـوردگی است.

آبریزش غلیـظ تر نیز می تواند به دلیل ترشحات ویروسی باشد ولی گاهی ممـکن است به خاطر عفـونت باکتریایی باشد که درمان آن نیاز به آنتی بیوتیک دارد. هر کـودک زیر یک سال که دمای زیر بغل بیش از ۳۷/۵ درجه سانتیگراد داشته باشد، باید به فوریت به نزد پزشک برده شود.

البته در نوزادان وضعیت خوابیده به پشت باعث می شود ترشحات بینی به صورت خود بخودی تخلیه نشود و تجمع آن ها باعث انسداد بینی و اشکال در شیر خوردن نوزاد گردد که تمیز کردن و تخلیه ترشحات مشکل تغــذیه نوزاد را مرتفع می سازد.

 

– آیا دمای بیش از ۳۷/۵ درجه سانتیگراد زیر بغل است؟ یا

– غذا نمی خورد؟ یا

– به آسانی بیدار نمی شود؟ یا

– بسیار تحریک پذیر است؟

در صورتی که جواب هر یک از سوالهای فوق بله باشد بچه را به بیمارستان ببرید در غیر اینصورت، توصیه های خانگی  را مطالعه نمایید.

 

یاد آوری مهم : برای درمان، توصیه های ترشحات رنگی یا روشن را مطالعه کنید. در صورت مطالعه توصیه های خانگی اگر علایم ظرف ۲۴-۴۸ ساعت بهبود نیافت، به پزشک مراجعه نمایید. در غیر این صورت یعنی بهبود علایم پ،مجدداً توصیه های خانگی را ادامه دهید.

 

 

توصیه های خانگی برای کنترل آبریزش بینی

 ۱- کودکان سوراخهای بینی کوچکی دارند و نمی توانند به خوبی فین کنند بنابراین برای تمیز کردن و تخلیه ترشحات بینی به کمک نیاز دارند. کودکان زیر ۳ ماه نمی توانند از راه دهان تنفس کنند. از آنجا که این کودکان تنها از راه بینی تنفس می کنند، گرفتگی بینی مشکلی جدی است که خوردن را برای شیر خوار سخت و ناخوشایند می کند.

پیشنهاد کنکاش :  توصیه های مهم برای تغذیه کودک در همه سنین

۲- محیط گرم و مرطوب بهترین شرایط را برای شل شدن ترشحات و امکان بیرون آمدن آن از بینی فراهم می کنــد.

۳- نوشیدنی های گرم به شل شدن ترشحات و بیــرون آمدن آنها از بینی کمک می کنند. ممکن است متوجه شوید که پاک کردن ترشحات بینی پس از وعده  غذایی کودک آسان تر است ( در سنین بالانر ).

۴- دارو های ضد احتقان برای کودکان وجود دارد که نتایج استفاده از آنها متفاوت است. ولی استفاده از آن به مدت ۱ تا ۳ روز می تواند به کودک به خصوص اگر به سختی سرما خورده باشد،کمک کند ( در سنین بالاتر ).

۵- اگر کودک تب یا سرفه دارد باید با دقت در مورد آنها مطالعه کرد.

۶- دود سیگار، غذای سرخ کرده و …… اجتناب شود.

۷- مصرف مایعات افزایش داده شود.

۸- قطره بینی کلرور سدیم و فین گیر به شل شدن ترشحات و امکان تخلیه آن ها کمک می کند. روش استفاده از آن ها را از پزشک اطفال بپرسید.

 

منبع : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , ,
دسته بندی : بیماری های شایع کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin