جدیدترین مطالب

» تازه های سلامت » تأثیر شگفت انگیز کار شیفت شب بر توانایی ترمیم دی ان ای
 98 بازدید

تأثیر شگفت انگیز کار شیفت شب بر توانایی ترمیم دی ان ای

مطالعات قبلی محققین نشان داده بود که خواب روزانه به نوعی کاهش در ماده ای به نام 8 هیدروکسی دئوکسی گوانوزین(8-OH-dG) در بدن ارتباط دارد. این ماده وقتی بدن در حال ترمیم دی ان ای آسیب دیده خود است، تولید می شود.

تأثیر شگفت انگیز کار شیفت شب بر توانایی ترمیم دی ان ای

ترمیم دی ان ای در شب کاری

 

مطالعات قبلی نشان داده که کار در شیفت های شبانه اثرات مخرّب فراوانی در سلامتی از جمله اختلال در تعقّل و تفکّر، مشکلات متابولیکی، بیماری های قلبی عروقی و بروز سرطان های سینه و ریه دارد.

مطالعه ای جدید نشان داده که کار در شیفت های شب می تواند، توانایی بدن در ترمیم آسیب های وارده به دی ان ای(DNA  ) را کم کند.

دی ان ای مولکول های تشکیل دهنده  ژن های بدن هستند که تولید پروتئین های سلولی و در نتیجه کنترل تمامی کارکردهای سلول را در اختیار دارند.

مطالعات قبلی محققین نشان داده بود که خواب روزانه به نوعی کاهش در ماده ای به نام ۸ هیدروکسی دئوکسی گوانوزین(۸-OH-dG) در بدن ارتباط دارد. این ماده وقتی بدن در حال ترمیم دی ان ای آسیب دیده خود است، تولید می شود.

حالا محققین با بررسی ۲۲۳ فردی که کار در شیفت های شبانه داشتند، نشان دادند که این افراد هم زمان با کاهش هورمون ملاتونین، میزان (۸-OH-dG) هم کم می شود و این به معنای کاهش توان بدن در ترمیم آسیب های اکسیداتیوی است که در طول روز بر دی ان ای بدن اعمال می شود. نتایج این تحقیق در مجله  Occupational & Environmental Medicine منتشر شده است.

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نشریه پزشکی پیام یاقوت

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]
پیشنهاد کنکاش :  با نمک صورتی هیمالیا و خواص بسیار زیاد آن آشنا شوید

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : تازه های سلامت , جدیدترین مطالب , سلامت
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin