جدیدترین مطالب

» حیات وحش » معرفی انواع خزندگان ، تکامل و نحوه زندگی آنها به همراه مستند زیبای خزندگان ایران
 349 بازدید

معرفی انواع خزندگان ، تکامل و نحوه زندگی آنها به همراه مستند زیبای خزندگان ایران

خزندگان را می توان بر اساس شکل و پوست آن ها از هم تشخیص دارد. سوسمارها دم دارند و بدن آن ها بلند و پولک دار است. پاهای آن ها در دو پهلوهای بدن آن ها قرار دارد. تمساح ها به سوسمار های بزرگ شباهت دارند. پولک های بدن تمساح ها ضخیم و سفت است، آن ها دندان های بسیار تیزی دارند.

معرفی انواع خزندگان ، تکامل و نحوه زندگی آنها به همراه مستند زیبای خزندگان ایران

خزندگان

 

بدن خزندگان

لاک پشتها برای شنا کردن در آب، باله دارند. بجز مارها که فاقد پا هستند بقیه خزندگان همگی پاهای کوتاه دارند. پوست آن ها با پولک های زمختی پوشیده شده است. این پولک ها از بدن خزندگان محافظت کرده و آن را در مقابل آب غیر نفوذ می سازند. دایناسور ها و دیگر جانورانی که ۲۰۰ میلیون سال قبل، زمین را زیر گام های خود داشتند به گروه خزندگان تعلق دارند. خزندگان امروزی شامل سوسمار ها، مارها، لاک پشتها و تمساح ها می باشند.

خزندگان را می توان بر اساس شکل و پوست آن ها از هم تشخیص دارد. سوسمارها دم دارند و بدن آن ها بلند و پولک دار است. پاهای آن ها در دو پهلوهای بدن آن ها قرار دارد. تمساح ها به سوسمار های بزرگ شباهت دارند. پولک های بدن تمساح ها ضخیم و سفت است، آن ها دندان های بسیار تیزی دارند.

مارها به سوسمار های بدون پا شباهت دارند، آن ها روی شکم خود می خزند و در موقع حرکت، بدن خود را مثل کرم پیچ و تاب می دهند.

شکل لاک پشت ها ی آبی برای زندگی در آب مناسب است. پاهای آن ها به صورت باله های قوی عمل می کند. آن ها با استفاده از این پاها هم می توانند شنا کنند و هم در خشکی راه بروند. پولک های روی پوسته آن ها صاف است و از این رو می توانند به آسانی از میان آب عبور کنند.

لاک پشت ها ی آبی

 

خزندگان و نوزاد آن ها

خزندگان با تخم گذاری تولید مثل می کنند. پوسته تخم برخی از آن ها اندکی نرم و برخی دیگر سفت است. نوزاد خزندگان از مایع درون پوسته تغذیه می کنند. آن ها به سرعت رشد کرده و آن قدر قوی می شوند که می توانند پوسته تخم را بشکنند. نوزاد بعد از خروج از پوسته به صورت نمونه کوچکی از والدین خود در می آید.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

بچه تمساح 

 

خزندگان دوران گذشته

زمانی زمین پر ازخزندگان غول پیکر بود. دایناسور ها که میلیون ها سال پیش از بین رفته و منقرض شدند یکی از این خزندگان بودند. چون بقایای این خزندگان روی سنگ ها پیدا شده، می دانیم که آن ها در گذشته روی زمین زندگی می کردند.

آثار آن ها را روی سنگ ها ، سنگواره (فسیل)  می نامند. مشهور ترین خزندگان دوران گذشته دایناسورها هستند.«براکیوساروس» غول پیکر بزرگترین آن ها  بوده است، بلندی قد این حیوان ۱۲ متر و طولش نیز به ۲۳ متر می رسید. بیشتر این غول پیکران از گیاهان تغذیه می کردند. دندان های آن ها به شکل میخ بود. تعداد اندکی خزندگان دوران قدیم نظیر «تیرانوساروس» دندان های برنده و بسیار بزرگ داشتند. آن ها دایناسور های دیگر را شکار کرده و می خورند. پولک های پوست برخی از دایناسورها سخت و ضخیم بود. آن ها از پوست خود به عنوان زره در مقابل دشمنان استفاده می کردند. در آن زمان خزندگانی نیز وجود داشتند که می توانستند شنا کنند. همچنین برخی از آن ها بال هایی برای پریدن داشتند.

 

خزندگان امروزی

خزندگان امروزی به بزرگی خزندگان دوران قدیم نیستند. ولی اکثر آن ها درنده هستند. تمساح ها و کروکودیل ها از حیونات دیگر تغذیه می کنند.

در حدود ۶۰۰۰ نوع مار و سوسمار وجود دارد، اکثر این حیوانات، از حیوانات دیگر تغذیه می کنند. برخی از این خزندگان برای کشتن حیوان مورد تغذیه خود از زهر یا سم استفاده می کنند. بیشتر لاک پشت ها نیز از گیاهان تغذیه می کنند. آن ها برای خرد کردن گیاهان، آرواره های قوی و محکمی دارند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی خار پوستان ، انواع آن و مستند شگفت انگیز خارپوستان خلیج فارس

مارها

مهم: خزندگان، جانوران خونسرد هستند. آن ها خود نمی توانند بدن خود را گرم کنند. به همین دلیل است که اکثر آن ها در مناطق گرمسیر زندگی می کنند.

 

مشاهده مستند زیبای خزندگان ایران

 

منبع: کتاب نگاهی به حیوانات (اثر کیت پورتر)

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : حیات وحش , حیوانات مهره دار , خزندگان
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin