جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » ۶ روش برای کاهش وابستگی افراطی کودک به پدر
 85 بازدید

۶ روش برای کاهش وابستگی افراطی کودک به پدر

صبح ها هنگام خروج از منزل، به او بگویید کجا می روید؛ چه می کنید، و چه زمانی بر می گردید. در این صورت، راحت تر از شما جدا می شود. با توجّه به این که زمان برایش مفهوم ندارد می توانید از اذان، حرکت عقربه ی ساعت، اتمام آشپزی مادر و .... استفاده کنید.

۶ روش برای کاهش وابستگی افراطی کودک به پدر

وابستگی خردسال به پدر  

 

سوال : وقتی صبح ها برای کار از منزل خارج می شوم، فرزند ۲ ساله ام بی قراری و گریه می کند و اجازه نمی دهد از منزل خارج شوم. برای رفع این مشکل چه کنم؟

 

برای از بین بردن این وابستگی، از راهکارهای ذیل استفاده کنید:

 

۱- استفاده از قصّه

شب ها در قالب قصّه، به ویژه قصّه ی حیوانات، ضرورت جدایی و خروج از منزل برای کار و اشتغال را برایش روشن کنید.

 

۲- تبیین علّت جدایی

صبح ها هنگام خروج از منزل، به او بگویید کجا می روید؛ چه می کنید، و چه زمانی بر می گردید. در این صورت، راحت تر از شما جدا می شود. با توجّه به این که زمان برایش مفهوم ندارد می توانید از اذان، حرکت عقربه ی ساعت، اتمام آشپزی مادر و …. استفاده کنید.

 

۳- خدا حافظی گرم

با او به گرمی خدا حافظی کنید. هرگز بدون خداحافظی و پنهانی از او جدا نشوید. خدا حافظی را طولانی نکنید. اگر برنامه ی خدا حافظی، یکنواخت و شبیه روزهای قبل باشد، بهتر است.

هنگام خداحافظی به او اجازه دهید کیف دستی تان را تا درِ منزل بیاورد و شما را بدرقه کند.

 

چند توصیه

الف: هنگام خدا حافظی، هرگز احساس گناه نکنید. وجود آثار نگرانی در چهره ی شما، جدایی را برای فرزندتان سخت تر می کند. با چهره ای خندان و شاداب از او جدا شوید و به وی بگویید که وقتی برگشتید، نقّاشی یا کاردستی یا مدلی را که با اسباب بازی هایش ساخته است، خواهید دید. به او اطمینان دهید، همان طور که او دلش برای شما تنگ می شود، دل شما نیز برای او تنگ خواهد شد.

پیشنهاد کنکاش :  همه چیز در مورد بازی کودکان ، میزان بازی و بازی های مفید

ب: هر گز در رفتن به محل کار تردید نکنید یا با تأخیر نروید.

ج: بد نیست یک بار او را به محل کار خود ببرید تا آن جا را ببیند و تصویری از آن جا در ذهن خود داشته باشد. این مسأله آرامش خاطر بیشتری به او می دهد.

د: زمان جدایی را با شغل دوّم، جلسات طولانی، دیدار دوستان و نزدیکان و ….. طولانی نکنید. در صورت ضرورت، پس از تعطیلی محل کار، ابتدا فرزند خود را ببینید و بعد به امور دیگر بپردازید.

ﻫ : فرزند شما در غیاب شما به محبّت مادر، بیشتر نیاز دارد.

و: وقتی از محل کارخود باز می گردید، بر خوردی گرم داشته باشید و به فرزندتان توجّه کنید. خستگی و بی حوصلگی شما هنگام بازگشت، او را به اشتغال و خروج تان از منزل بدبین می کند. .

ز: در صورتی که هنگام بازگشت، با پرخاشگری او مواجه شُدید، آن را بپذیرید. فرزندتان به تخلیه ی احساسات نیازمند است.

 

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر ۲

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin