جدیدترین مطالب

» بیماری های شایع کودکان » بررسی عوامل گریه نوزاد و برطرف کردن آن در خانه
 127 بازدید

بررسی عوامل گریه نوزاد و برطرف کردن آن در خانه

تکان دادن، راه بردن، عمودگرفتن یا به شکم خواباندن شیرخوار بر روی دست می تواند موثر باشد.خوشبختانه، اغلب به نظــر می رسد که شیر خــوار باید این دوره را بگذراند و از این حمـلات تا 12الی 16 هفتگی خلاص می شود. ما باور نداریم که بغل کردن و در آغوش گرفتن کودک زمانی که ناراحت است باعث لوس شدن شود.

بررسی عوامل گریه نوزاد و برطرف کردن آن در خانه

گریه نوزاد

 

همه بچه ها گریه می کننــد. این تنها راهی است که می توانند اعلام کنند نیـازی دارند.

در واقع گریه پیش در آمد به حـرف آمــدن است. اغلب اوقات گریه به دلیل نیاز یا ناراحتی است و هنگامی که به آن نیاز یا ناراحتی رسیدگی شود ، تمام می شــود.

بسیاری از شیر خوران ” اوقات نا آرامی ” دارند که در آن اوقات گریه های بلنــد و طـولانی دارند که گاهی به کولیک منتسب می شود.

هر چند ما واقعاً نمی دانیـم چه چیـز باعث کولیک می شود. بعضی بر این باورند که کولیک به دلیل درد یا گرفتگی و انقباض روده است.

به طور معمول، قسمت وسیعی از شکم بچه سفت است و پاهایش را روی شکمش جمع می کند، بعضی بچه ها مشت شان را گــره می کنند و صورتشان قرمز می شود. گاهی دفع گاز یا مدفوع باعث رفع این وضعیت می شود.

تکان دادن، راه بردن، عمودگرفتن یا به شکم خواباندن شیرخوار بر روی دست می تواند موثر باشد.

خوشبختانه، اغلب به نظــر می رسد که شیر خــوار باید این دوره را بگذراند و از این حمـلات تا ۱۲الی ۱۶ هفتگی خلاص می شود.

ما باور نداریم که بغل کردن و در آغوش گرفتن کودک زمانی که ناراحت است باعث لوس شدن شود.

البته هنگامی که مادر مطمئین است که کودک در وضعیت بی خطری است، حالش خوب است و جایش گرم و خشک است و گرسنه نیست، این که کـودک ۱۵ تا ۲۰ دقیقـه نق بزند و به او کاری نداشته باشید مشکلی برای وی ایجــاد نمی کند و به مادر امکان می دهد مقدار بیشتری از خواب مورد نیاز خود را جبران کند.

 

کودکم گریه می کند.

– آیا بچه ناخوش است؟ (تب، غذا نخوردن، تحریک پذیرتر از معمول) یا

مهم : در این صورت ، لازم است تا سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

 

آیا پوشک بچه خیس یا کثیف نیست؟

آیا بچه گرسنه نیست؟

-آیا بچه گرمش یا سردش نیست؟

آیا خطری وجود دارد؟

آیا بچه خسته است؟

آیا بچه نیاز به تغییر موقعیت دارد؟

آیا محیط شلوغ است؟

در صورت بررسی و مثبت بودن هر یک از سئوال های فوق الذکر(۷ سئوال)  به نیاز بچه برسید و سپس اجازه دهید بچه آرام شود و در صورت منفی بودن جواب سوالهای بالا اجازه دهید بچه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به حال خود باشد.

 

یاد آوری:  اگر بچه بعد از زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آرام نشد به کولیک فکر کنید و توصیه های خانگی را مطالعه کنید.

 

 

توصیه های خانگی

توصیه برای قولنج ( کولیک )

۱- صبور باشید. اکثر کودکان تا ۳ ماهگی این مرحله را از سر می گذارنند.

۲- عمــود گرفتن بچه و تـلاش برای آروغ گرفتن از بچه ممکن است موثر باشد. بعضی از والدین نگه داشتن کودک روی دست  به شکم را در حالی که راه می روند و به آرامی به پشت بچه می زنند، مفید می داننـد. گاهی سـوار ماشین شدن و گردش با ماشین می تواند مؤثر باشد. صدای سشوار یا جارو برقی هم می تواند نوزاد را آرام می کند.

۳- در صورت مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

۴- رژیم غذایی مادر معمولاً (هنگام شیر دهی ) باعث کولیک نمی شود؛ البته اگر بچه پس از هر بار که مادر غــذای خاص می خورد نا آرام می شود، پرهیز از آن غذا ضرری نخواهد داشت.

۵- اگر کـودک ناراحتی مثل دندان در آوردن یا گوش درد داشته باشد، استفاده از مسکّن مانند استامینوفن (با مشورت پزشک ) فکر خـوبی است. البته، اگر منبع واضحی از ناراحتی برای کودک وجود ندارد نباید دارو داد. از آنجا که کولیک اغلب یک رخـداد ثابت روزانه است(تقریباًساعت آن ثابت است)، دادن داروهای مسکّن به کودک ایده مناسبی نیست و به ندرت ممکن است مؤثر باشد.

۶- بعضی متخصصان بر این باورند که کولیک در شیر خواران پر جنب و جوش تر، شایع تر است وتحریک زیادکودک ممکن است نقشی در این امر داشته باشد. محیط بی سر و صدا و آرامش بخش می تواند کمک کننـده باشد.

۷- روشهای نوین ماساژ نوزادن در ناحیه شکم می تواند در کاهش کولیک مؤثر باشد.

 

منبع : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بیماری های شایع کودکان , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin