جدیدترین مطالب

» اخبار » مأمور ویژه سابق اف بى آى | سردار سلیمانى قویترین ژنرال خاورمیانه است
 115 بازدید

مأمور ویژه سابق اف بى آى | سردار سلیمانى قویترین ژنرال خاورمیانه است

به گزارش ايسنا، «مشرق» نوشت: نقش مؤثر ايران در شكلدهى به تحولات خاورميانه، از سوريه و عراق گرفته تا لبنان و يمن، بر هيچكس پوشيده نيست و شـايد بيش از هر كس ديگرى، آمريكايی ها متوجه اين نقش منطقه اى تهران شده اند. بسيارى از كارشناسان بين المللى نيز معتقدند يك مرد پشـــت تمام موفقيتهاى منطقـــه اى ايران قرار دارد و آن مرد كسى نيســـت جز قاسم سليمانى.

مأمور ویژه سابق اف بى آى | سردار سلیمانى قویترین ژنرال خاورمیانه است

قاسم سلیمانى قویترین ژنرال خاورمیانه

 

مأمور ویژه ســـابق اف بی آى  اعتراف می کند که امروز و به لطف پیروزیهاى محور مقاومت، قاسم سلیمانى می تواند سوار بر خودرویش از تهران تا مرز فلسطین اشغالى برود، بدون آنکه کسى جلویش را بگیرد.

به گزارش ایسنا، «مشرق» نوشت: نقش مؤثر ایران در شکلدهى به تحولات خاورمیانه، از سوریه و عراق گرفته تا لبنان و یمن، بر هیچکس پوشیده نیست و شـاید بیش از هر کس دیگرى، آمریکایی ها متوجه این نقش منطقه اى تهران شده اند. بسیارى از کارشناسان بین المللى نیز معتقدند یک مرد پشـــت تمام موفقیتهاى منطقـــه اى ایران قرار دارد و آن مرد کسى نیســـت جز قاسم سلیمانى.

یک ماهنامه وابسته به آکادمى نظامى ایالات متحده موســـوم به «وست پوینت»، یکى از محافل آمریکایى است که اخیراً بر همین نکته تأکید کـــرده و با اختصاص دادن گزارش اصلى خود به موضوع نقش حاج قاسم سلیمانى در استراتژى منطقه اى ایران، با انتشار عکسى از این سردار ایرانى روى جلد آخرین شماره خود، او را «دســـت برتر ایران» معرفى مىکند.

نویسنده این گزارش مفصل، «على صوفان » مأمور ویژه ســـابق اف بی آى اســـت. صوفان که  اصالتا لبنانى است و بعدها تابعیت آمریکا را نیز گرفته، در عملیاتهاى خط مقدم مقابل القاعده حضور داشته و به عنوان یک بازجو و مأمور ارشد مبارزه با تروریسم کاملا شناخته شده است.

گزارش مفصل صوفان نشان می دهد وى آشنایى خوبى با محور مقاومت دارد، اگرچه این آشـــنایى موجب نشـــده تا وى از ادبیات و مفاهیـــم آمریکایى براى توصیف اعضاى این محور استفاده نکند و تحت تأثیر دیدگاههاى غربى قرار نگیـــرد.

آنچه در ادامه می خوانید، خلاصه اى از نکات مهم گزارش این مأمور سابق اف بی آى تحت عنوان «قاسم سلیمانى و استراتژى منطقه اى منحصربه فرد ایران » درباره سردار سلیمانى و نقش بی همتاى او در نفوذ عمیق ایران در منطقه است .

لازم به ذکر است که مشرق ً صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیمگیران عرصه سیاسى کشور از رویکردها و دیدگاههاى اندیشکده هاى غربى این گزارش را منتشر مىکند و دیدگاهها، ادعاها و القائات این گزارش لزوما مورد تأیید مشرق نیست.

 

سرلشکر ســلیمانى: قویترین ژنرال خاورمیانه

این نشریه چکیده گزارش صوفان را این گونه می نویسد: «ایران طی سال های اخیر در خاورمیانه، از لبنان و سوریه تا عراق و یمن، قدرت خود را اعمال کرده است. 

یکی از کلیدهای موفقیت این کشور، اتخاذ یک استراتژی منحصر به فرد مبنی بر تلفیق قدرتش به نظامی و قدرت دولتی بوده است، استراتژی ای که تا اندازه ای با الهام از مدل حزب الله در لبنان تدوین شده است.

همه اذعان دارند که معمار برجسته این سیاست، سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده کهنه کار نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است. بدون شک سلیمانی، امروز، قدرتمندترین ژنرال خاورمیانه است.

وی همچنین یکی از محبوب ترین افراد در قید حیات در ایران نیز هست و بارها به عنوان یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری برای او تبلیغ کرده اند.

على صوفان گزارش خود را با اذعان به قدرت نظامی و دیپلماتیک ایران، این گونه آغاز می کند: «ایران، با وجود بحرانهای اقتصادی ادامه دار، امروز خود را به یکی از برترین قدرت های نظامی و دیپلماتیک در خاورمیانه و رقیب اصلی عربستان بر سر هژمونی در سراسر منطقه تبدیل کرده است.

این کشور توانسته با ترکیبی از سیاست های مختلف، از حمله، مانور ماهرانه دیپلماتیک، ایجاد اتحاد تاکتیکی با ولادیمیر پوتین و روسیه، و ارائه سلاح، مشاوره و پول به شبه نظامیان شیعه در کشورهای متعدد، به این موفقیت ها دست پیدا کند.

تهران در این مورد اخیر حمایت از متحدان منطقه ای، در اتخاذ استراتژی ظاهرا منحصر به فردی پیشگام شده که قدرت برخی نیروها را با قدرت نیروهای دولتی ترکیب کرده و یک مخلوط قدرتمند و مؤثر را ایجاد می کند. اتخاذ این استراتژی امروز در لبنان، سوریه، عراق و یمن مشهود است.

مأمور ویژه سابق اف بی آی ادامه می دهد :

«یک نفر به عنوان معمار اصلی هر یک از این سیاست ها به رسمیت شناخته می شود: سرلشکر قاسم سلیمانی، رئیس کهنه کار نیروی قدس (گردان نیروهای ویژه س پاه پاسداران انقلاب اسلامی). سلیمانی اگرچه مردم کشورش به او احترام می گذارند و دشمنانش در میدان های جنگ در سراسر خاورمیانه از او وحشت دارند، اما در غرب هم چنان غالبا ناشناخته است. این در حالی است که اگر بگوییم امروزه بدون درک کامل قاسم سلیمانی، نمی توان ایران را درک کرد، حتی اندکی از حق مطلب را ه م ادا نکرده ایم. سلیمانی، بیش از هر کس دیگری،  مسئول ایجاد یک هلال نفوذ (و به قول تهران، «محور مقاومت») برای ایران است که از طریق عراق، سوریه و لبنان، از خلیج عمان تا سواحل شرقی دریای مدیترانه را در بر می گیرد. امروز، با پیروزی قریب الوقوع اسد در جنگ داخلی فاجعه بار کشورش، این اتحاد ایرانی به اندازه کافی باثبات ش ده است که قاسم سلیمانی، اگر اراده کند، می تواند سوار بر خودرویش از تهران راه بیفتد و تا مرز لبنان با اسرائیل بیاید، بدون آن که کسی خودرویش را متوقف کند و چنان که «یوسی کوهن» رئیس موساد اشاره کرده است، همین مسیر برای کامیون های مملو از موشکی هم باز است که مقصدشان نیروی نیابتی اصلی ایران در منطقه، یعنی حزب الله، است.

 

پیشنهاد کنکاش :  زمان شروع پخش سريال جذاب شرايط خاص

تحقیر و تهدید «ترامپ قمارباز»: | بیا، ما منتظریم

على صوفان س پس به قصد تشریح سابقه فعالیت های سردار سلیمانی و ارزیابی نقش وی در شکل گیری قدرت منطقه ای ایران، به تفکیک کشورهای مختلف خاورمیانه، مفصلاً فصل های حضور حاج قاسم در این کشورها را (هر چند نه لزوما صددرصد صادقانه) توضیح می دهد.

اولین مسئله ای که نویسنده درباره قاسم سلیمانی به آن اشاره می کند، تواضع اوست. صوفان می نویسد:

«در حالت عادی، قدرتمند ترین سرباز خاورمیانه، از تند و خشن سخن گفتن پرهیز می کند؛ اتفاقا معمولا بسیار افتاده است. مانع انجام هر اقدامی برای ستایش قهرمانی هایش می ش ود؛ به عنوان مثال، اجازه نمیدهد طرفدارانش دستش را ببوسند. 

نویسنده این ماهنامه البته تأکید می کند که تابستان سال ۲۰۱۸، این آرامش و تواضع، موقتا جای خود را به «خشم مقدس» داد.

وی با اشاره به توئیت تهدیدآمیز ترامپ خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، واکنش سرلشکر سلیمانی به این تهدید طی سخنرانی اش در همدان را یادآور می شود:

«آقای ترامپ قمارباز!  … شما از قدرت و ظرفیت های ما در منطقه به خوبی آگاه هستید. می دانید در جنگ نامتقارن چه قدر قدرتمند هستیم. بیایید، ما منتظر تان هستیم. ما مرد این میدان هستیم. شما می دانید که جنگ یعنی از بین رفتن تمامی داشته های شما. شاید شما جنگ را آغاز کنید، اما این ما هستیم که پایان آن را تعیین خواهیم کرد.

صوفان س پس اذعان می کند : اگر یک نفر در موضعی باشد که بتواند چنین تهدیدهای آشکاری را علیه آمریکا مطرح کند،  آن یک نفر قاسم سلیمانی است؛ کسی که یک تحلیلگر آمریکایی، او را به خاطر گمنام بودنش در غرب «کارلا » می نامد (کارلا کیست : ابر جاسوس همه جا حاضر اما نامرئی شوروی درمان جاسوس محور «جان لوکاره») و یک کارشناس دیگر آمریکایی، او را به خاطر نقشش در استراتژی منطقه ای ایران وزیر خارجه واقعی ایران » می نامد. هیچ یک از این دو هم بی راه نمی گوید.

این کارشناس آمریکایی در ادامه می نویسد:

سلیمانی اگر چه در میان مردم آمریکا عملا ناشناخته است، اما در حقیقت تقریبا به تنهایی بخش گسترده ای از سیاست خارجی ایران را مدیریت می کند. وی در خارج از ایران هم خود را محرم اسرار رهبران سیاسی در دمشق، بیروت، بغداد و حتى مسکو کرده است.

نویسنده گزارش معتقد است: در حالی که اکثر آمریکایی ها و اروپایی ها ممکن است هرگز نام قاسم س لیمانی را نشنیده باشند، سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اروپا احتمالا آرزو می کنند ای کاش این نام را کمتر می شنیدند.

وی ادامه می دهد:

سلیمانی به نماینده اصلی سبکی از نیروهایی تبدیل شده که منحصرا ایرانی است. معمولا شبه نظامیان خود را علیه دولت تعریف، با نیروهای دولتی مبارزه و تلاش می کنند تا هرگونه ردپایی از ق درت دولت را از میان ببرند. این در حالی است که افراد تحت امر سلیمانی، اغلب به همکاری در چارچوب قدرت دولت تمایل دارند، و به این ترتیب دولتهای خود را از درون، به همکاری دعوت می کنند و با تلفیق قدرت شبه نظامی و قدرت دولتی، یک مجموعه قدرتمند و رعب آور را تشکیل می دهند. حزب الله لبنان برجسته ترین نمونه از این سبک است. 

صوفان در بررسی بسیار مفصل س ابقه فعالیت های سردار سلیمانی بین س ال های ۱۹۵۳ تا ۲۰۰۲ در ایران، عراق و افغانستان، به نکته ای اشاره می کند که جالب توجه است . وی توضیح می دهد که قاسم سلیمانی طی جنگ عراق علیه ایران، تقریبا در همه جبهه ها حاضر بود، و «به خوش برخوردی با افراد تحت فرماندهی اش مشهور شد .

او عادت داشت وقتی از مأموریت های شناسایی درون جبهه دشمن بر می گردد، با خودش آذوقه بیاورد تا سربازان تحت امرش از آنها تغذیه کنند. مأمور ارشد اف بی آی هم چنین با تشریح به نقش سردار سلیمانی در سرکوب کردن قاچاقچیان مواد مخدر در کرمان پس از پایان جنگ عراق و سپس مبارزه با جنبش در حال رشد طالبان در افغانستان، مدعی می شود:

«سلیمانی طی ماه های پس از ۱۱ سپتامبر، فرصتی را پیش روی خود دید تا طالبان را یک بار برای همیشه و به روشی نامتعارف (یعنی همکاری با آمریکا) شکست بدهد. در اوایل این جنگ، وی دیپلمات های ایرانی را راهنمایی می کرد تا در مورد مواضع نظامی طالبان با همتایان خود در آمریکا اطلاعات به اشتراک بگذارند. در عوض، آمریکایی ها هم هرچه را درباره یکی از دلالان القاعده می دانستند که در شرق ایران مخفی شده بود، به ایرانی ها می گفتند.

نویسنده گزارش در ادامه توضیحاتش، نقش سردار سلیمانی در عراق و هم زمان با اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی را یادآور می شود و با ارائه اطلاعاتی درباره مبارزه نیروهای شبه نظامی شیعه در عراق با نیروهای ائتلاف آمریکایی در قالب هزاران حمله و در نتیجه، کشته شدن صدها سرباز ائتلاف متجاوز به عراق)، می نویسد: سال ۲۰۰۶، در اوج خونریزی ها در عراق، س لیمانی موقتا مدیریت عصائب اهل الحق» از گروههای متحد با ایران در عراق و گروههای وابسته به آن را کنار گذاشت تا نظارت بر یکی دیگر از گروه های نیابتی ایران، یعنی حزب الله، طی جنگ شدید این گروه با اسرائیل را به عهده بگیرد.

طی مدت غیبت او در عراق، فرماندهان آمریکا در منطقه سبز » [محل استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی در بغداد، متوجه کاهش چشم گیر تلفات خود در سراسر عراق شدند. سلیمانی پس از بازگشت از لبنان، به فرماندهان آمریکایی نوشت: امیدوارم از صلح و آرامش در بغداد لذت برده باشید. من در بیروت،  مشغول بودم.

در ادامه می خوانیم: «اوایل س ال ۲۰۰۸، سلیمانی [از طریق ارسال پیامی به گوشی همراه شخصی جلال طالبانی، ، پیامی آمرانه خطاب به ژنرال «دیوید پترائوس» ]

فرمانده ائتلاف تحت رهبری آمریکا و عالی رتبه ترین مقام وقت آمریکا در عراق، داد: «ژنرال پترائوس عزیز! بهتر است بدانید که من، قاسم سلیمانی، سیاست ایران درباره عراق، سوریه، لبنان، غزه و افغانستان را کنترل می کنم. و واقعیت این است که سفیر ایران در بغداد یکی از اعضای نیروی قدس است. فردی که جایگزین او خواهد شد هم عضو نیروی قدس است.

صوفان تصریح می کند که ماجرای نامه نگاری ها میان سردار سلیمانی و آمریکایی ها و تحقیر مقامات آمریکایی توسط حاج قاسم به همین جا هم ختم نمی شود : «همین اواخر، سال ۲۰۱۷، مایک پمپئو، مدیر وقت سیا، دوباره به سلیمانی نامه نوشت و به او هشدار داد که شبه نظامیان تحت فرماندهی اش را کنترل کند و آنها را از حمله به منافع آمریکا در عراق باز دارد.

اما پاسخ سردار سلیمانی چه بود؟ «من نه نامه شما را تحویل می گیرم، نه آن را می خوانم و نه حرفی وجود دارد که بخواهم به این افراد شبه نظامی در عراق بگویم .

 

پیشنهاد کنکاش :  ترور سردار سليماني | برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور

منبع مشرق

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : اخبار , اخبار سياسي , جدیدترین مطالب
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin