جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » آموزش روش های صحیح برخورد با دوست یابی فرزندان   
 111 بازدید

آموزش روش های صحیح برخورد با دوست یابی فرزندان   

کودک شما با ایجاد رابطه ی دوستی با همسالان، راه های ارتباط براقرار کردن(کنش متقابل) و هم کاری با دیگران را می آموزد و این امر، سبب اجتماعی شدن کودک شما می شود. توجّه داشته باشید که دوست یابی، مهارت اجتماعی به شمار می رود. کودکان در بسیاری از رفتارهای مثبت، مانند ادب، شجاعت و .... تحت تأثیر دوستان خود هستند. دوست، حتّی در ادامه ی تحصیل و علاقه مندی کودک به تحصیلات عالی نیز اثر دارد.

آموزش روش های صحیح برخورد با دوست یابی فرزندان   

جلو گیری از دوست یابی بچه ها

 

سوال : پسر ۷ ساله ام را از دوستی با همسالان در مدرسه نهی می کنم تا از بد آموزی های آنان مصون بماند. آیا این کار من اشکال دارد؟

جواب: دوستان و رابطه ی دوستانه ی کودک شما با همسالان، آثار بسیار مثبتی دارد و محرومیت از آن، او را دچار خلاهایی خواهد کرد.

 

 برخی از آثار مثبت دوستی با همسالان چنین است:

 ۱- اجتماعی شدن

کودک شما با ایجاد رابطه ی دوستی با همسالان، راه های ارتباط براقرار کردن(کنش متقابل) و هم کاری با دیگران را می آموزد و این امر، سبب اجتماعی شدن کودک شما می شود. توجّه داشته باشید که دوست یابی، مهارت اجتماعی به شمار می رود.

دوست یابی بچه ها

 

۲- تأثیر پذیری مثبت

کودکان در بسیاری از رفتارهای مثبت، مانند ادب، شجاعت و …. تحت تأثیر دوستان خود هستند. دوست، حتّی در ادامه ی تحصیل و علاقه مندی کودک به تحصیلات عالی نیز اثر دارد.

 

دوست یابی بچه ها

 

۳- یافتن راه حل

با توجّه به بر خوردها و قهرهای کودک با دوستان و تفکّر برای یافتن راه حلّ مشکلات خود با آنان، با راه های حل مشکل آشنا می شود. به طور کلّی، کودکانی که با دیگران روابط دوستانه دارند، بهتر می توانند دشواری های زندگی را تحمّل کنند.

دوست یابی بچه ها

 

۴- آرامش روحی

وقتی کودک، هنگام بر قراری ارتباط با دوستان خود، از مشکلات آنان آگاه می شود و می فهمد که دیگران نیز مشکلاتی مشابه او دارند، اضطرابش کمتر می شود و آرامش بیشتری می یابد. نَفَس دوستان و ارتباط  با آنان، مانند ارتباط فامیلی، عاملی برای کاهش اضطراب است.

پیشنهاد کنکاش :  بررسي كامل دلايل جاری شدن سخنان زشت کودکان

 

دوست یابی بچه ها

۵- تخلیه ی احساسات

کودک در مواردی، به عللی(ترس، خجالت، مشغله فراوان والدین و …) فرصت سخن گفتن با پدر و مادر را نمی یابد و با دوستان خود درد دل می کند و همین امر، سبب تخلیه ی احساسات او می شود و آرام می گیرد.

دوست یابی بچه ها

با توجّه به این آثار مثبت، به شما توصیه می شود در تصمیم خود تجدید نظر کنید و فرزند خود را از این آثار محروم نسازید؛ البتّه این آثار مثبت، در صورتی است که دوستان فرزند شما، مطلوب باشند.

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر ۲

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , رفتار از کودکی تا نوجوانی , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin