جدیدترین مطالب

» بارداری و زایمان » دلایل افسردگی پس از زایمان و ۶ توصیه های خانگی برای کنترل آن
 271 بازدید

دلایل افسردگی پس از زایمان و ۶ توصیه های خانگی برای کنترل آن

جربه افت خلق یا افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است. این مساله معمـــــولاً مشکل گذرا ولی ممکن است در صورت طول کشیدن به بیماری جـــدّی تبدیل شود که به درمان نیاز داشته باشد.این تغییر خُلق دلایل زیادی دارد که از آن جمله می توان به خستگی ناشی از بی خــوابی، تـــــــردید های مادر در مــورد کفایت در مراقبت از نوزاد و ناراحتی های جسمی پس از زایمان اشاره کرد. اکثر مادران همه این احساسات را تا حدّی تجربه می کنند.

دلایل افسردگی پس از زایمان و ۶ توصیه های خانگی برای کنترل آن

افسردگی پس از زایمان

 

تجربه افت خلق یا افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است. این مساله معمـــــولاً مشکل گذرا ولی ممکن است در صورت طول کشیدن به بیماری جـــدّی تبدیل شود که به درمان نیاز داشته باشد.

این تغییر خُلق دلایل زیادی دارد که از آن جمله می توان به خستگی ناشی از بی خــوابی، تـــــــردید های مادر در مــورد کفایت در مراقبت از نوزاد و ناراحتی های جسمی پس از زایمان اشاره کرد. اکثر مادران همه این احساسات را تا حدّی تجربه می کنند.

تغییرات خُلق می تواند از ۲ روز پس از زایمان آغاز شود و در بعضی زنان تا ۲ هفته باقی بماند. بترسید اگر خلق افسرده تان بیشتر طول کشید چرا که مطالعات نشان داده اند این وضعیت ممکن است تا ۱۸ ماه طول بکشد. نباید در مورد این احساسات در حالی که همه از آمدن فرزند نو رسیده خوشحالند، احساس گناه کنید. شاید در میان گذاشتن این احساسات با دیگران به شما کمک کند.

گاهی دارو چاره کار است. از این که از احساسات خود با پزشک صحبت کنید، نترسید. اغلب اوقات پزشکان فراموش می کنند در ملاقات های پس از زایمان از مادر در مورد افسردگی بپرسند.

 

 – آیا بی خوابی، خستگی شدید و بی اشتهایی شدید دارید به طوری که نتوانید به نوزاد خود رسیدگی یا توجه کنید و یا عدم توانایی در انجام کارهای شخصی دارید؟

اگر جواب سوال بالا بله بود به بیمارستان مراجعه کنید و اگر خیر شد، سوالات زیر را مرور و بر رسی کنید؛

  آیا قبل از بارداری نیز افسردگی را تجربه کرده اید؟ یا

  – آیا بدون دلیل گریه می کنید؟ یا

  آیا علاقه خود را از دست داده اید یا برای شروع هر فعالیتی انرژی کافی ندارید؟ یا

  آیا بیش از حد خسته هستید؟ یا

  آیا در مقایسه با وضع معمول اشتهای شما زیاد یا کم شده است؟ یا

  آیا خواب آرامی ندارید یا پس از خواب سر حال نیستید؟

در صـــورتی که جواب هر یک از سوالات فوق، بله بود به توصیه های همین بخش توجه نمایید و در ملاقات بعـدی با پزشک در مورد این احساس افسردگی گفت گـو کنید.

در صورتی که جوابها خیر بود.

 پس از ۷ تا ۱۰ روز آیا باز همان علایم را حس می کند؟

اگر جواب این سوال بله بود به پزشک مراجعه و در صورت خیر توصیه های خانگی را ادامه دهید.

 

توصیه های خانگی

۱-تغییرخلق پس از زایمان، طبیعی است. اگر احساس افســردگی می کنید نباید احساس گناه کنید، نباید احساس تان را با همسر، خانواده، دوستان نزدیک و پزشک تان در میان بگذارید. اطمینان داشته باشید که این احساسات به خودی خود بر طرف می شوند، ولی حتی اگر رفع نشوند قابل درمانند. شما باید این مساله را با پزشک تان مطرح کنید.

۲- به اندازه کافی استراحت کنید. هر چند ممکن است این به نظر شما نشدنی باشد چرا که رسیدگی به بچه ها وقت زیادی می گیرد ولی می توانید کارهای غیر ضروری دیگر را مدتی به تعویق بیندازید. تلاش کنید هر گاه فرزندتان می خوابد، شما هم استراحت کنید. کمک خواستن یا کمک گرفتن از دیگران را در این زمینه مد نظر داشته باشید.

۳- به قدر کافی و مناسب غذا بخورید. اغلب به علت توجه و دقت زیادی که باید صرف مراقبت از نوزاد شود، مادران فراموش می کنند، به طور مناسب غذا بخورند.

۴- ورزش سبک انجام دهید. یک پیاده روی سریع و کوتاه، وقت کمی می گیرد اما منافع آن می ارزد. زمان ورزش مدت کوتاهی است که با آن می توانید به خود بپـــــــردازید و به نوزادتان فرصت دهید در این مدت با کودک خود تنها باشید!

۵- برای درمان ناراحتی های پس از زایمان از مسکّن استفاده کنید. این داروها حتی در صورت شیر دهی به نوزاد بی خطر هستند اگر درد و ناراحتی کمتــــری داشته باشید، حس بهتری به خود خواهید داشت.

۶- سعی کنید آسوده باشید و در مورد اینکه همه چیز باید عالی باشد، نگـران نشوید. گذر رمان اغلب مسایل را حل می کننـد و شما می توانید از اولین هفته های تولّد نوزاد خود لذت ببرید.

۶- از مصرف دارو های بدون نیاز به تجویز پزشک برای درمان افسردگی بپرهیزید. اگر خُلق شما بهبود نمی یابد یا احساسات تان بدتر می شود حتماً با پزشک تان مساله را در میان بگذارید. داروی تجویزی توسط پزشک برای شما حتی در صورت شیر دهی بی خطر خواهد بود.

 

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
پیشنهاد کنکاش :  دردهای پس از زایمان و 6 توصیه برای کنترل خانگی آن

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : بارداری و زایمان , جدیدترین مطالب , زناشویی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin