جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » گشت و گذاری بی خطر در حیات وحش استرالیا
 135 بازدید

گشت و گذاری بی خطر در حیات وحش استرالیا

حیات وحش استرالیا   حیات وحش منحصربه فرد و غیرمعمول استرالیا تمام تصورات رایج از گونه های حیوانی را برهم زده است، به گونه ای که کاشفان و جانورشناسان را مسحور و شگفت زده خودکرده است. در استرالیا شما قادر به دیدن موجوداتی هستید که در هیچ نقطه دیگری از کره زمین قادر به دیدن […]

گشت و گذاری بی خطر در حیات وحش استرالیا

حیات وحش استرالیا

 

حیات وحش منحصربه فرد و غیرمعمول استرالیا تمام تصورات رایج از گونه های حیوانی را برهم زده است، به گونه ای که کاشفان و جانورشناسان را مسحور و شگفت زده خودکرده است. در استرالیا شما قادر به دیدن موجوداتی هستید که در هیچ نقطه دیگری از کره زمین قادر به دیدن آن ها نیستید. در حالی که استرالیا به دلیل وجود گونه های بسیار وحشی و خطرناک شناخته شده است، اما در این سرزمین گونه های جانوری بسیار زیبا و شگفت انگیز و بانمک نیز حضور دارند. مهم نیست که شما به کجای استرالیا سفر می کنید، شما در طول این سفر مطمئناً با حیات وحشی که تنها در عکس های نچرال جغرافی قادر بدیدن آن ها هستید، مواجه خواهید شد.در ادامه با دیدنی های حیات وحش استرالیا حیات وحش استرالیا با ما همراه باشید.

 

دیدنی های حیات وحش استرالیا :حیات وحش صحرای استرالیا

 

بیشتر مردم هنگام تفکر به استرالیا، تصویری از صحرای استرالیا و دیدنی های حیات وحش استرالیا به ذهنشان خطور می کند. صحرای استرالیا منطقه ای که در آن، صخره سنگی بزرگ اولورو(Uluru) در کویر با خاک قرمزرنگ مشخص است، کانگوروهای قرمز بزرگ که در میان گردوغبار به سمت جاده های خاکی حرکت می کنند. بخش عمده استرالیا از بیابان های خشک ساخته شده است، اما این موضوع به معنای نبود زندگی در این بیابان ها نیست. اگر شما با دقت به این صحرا خیره شوید، متوجه وجود حیات وزندگی در این مناطق می شوید. مارمولک های تیغ دار شیطانی(Thorny devil lizards) در سراسر شن و ماسه به دنبال مورچه ها حرکت می کنند،بیلبی های(bilbies) بزرگ تونل های زیرزمینی گسترده ای می سازند و سوسمارهای بزرگ پرنتی(perentie) هر موجودی را که قادر باشند شکارمی کنند. پرنتی ها یک گونه از سوسمارها می باشند که حتی قادر به شکار ومبات ها (wombats)، کانگوروها و دینگوها(dingoes) نیز می باشند. اگر در صحرای استرالیا کمپی برگزار کنید، صدای زوزه و غرش های دینگوها را در سرتاسر صحرا می شنوید.نژاد دینگوها به گرگ خاکستری آسیایی برمی گردد و ۴ هزار سال پیش دینگوها توسط مردمان ساکن در اندونزی به استرالیایی ها معرفی شدند و این گونه، دینگوها وارد حیات وحش استرالیا شدند. ازآن پس، دینگو هم عزیز و هم موردتنفر بسیاری قرار می گرفتند. همین طور این موجود نقش بسزایی در کاهش بسیاری از گونه های بومی استرالیا داشته است، همان گونه که دینگوها در ۳ هزار سال پیش موجب انقراض گونه مینلند دویل(mainland devil) شد. دینگوها عامل ساخته شدن بزرگ ترین حصار حفاظتی جهان می باشند، زیرا که این حصار برای حفاظت گله های گوسفند از حملات دینگوها مورداستفاده قرارمی گیرد. برخلاف تمام نکات منفی و خطرات این حیوان، دیدن پرسه زدن دینگوها بسیار شگفت آور و جالب است.در استرالیا بزرگ ترین گله شترهای وحشی عربی بکتریان(Bactrian) جهان وجود دارد، این شترها در قرن ۱۹ ام از کشورهای عربستان، هند و افغانستان برای حمل ونقل و باربری به استرالیا آورده شدند. هرچند، اولین شتری که به استرالیا آورده شد، در سال ۱۸۴۰ از جزایر قناری بود. این شتر به خوبی با آب وهوای نیمه خشک استرالیا خود را منطبق کرد، از هنگام صنعتی شدن و ماشینی شدن حمل ونقل ها و باربری ها، شترها به حیات وحش بازگردانده شدند و جمعیت شترها با سرعت بسیار زیادی افزایش پیدا کرد، به گونه ای که طی این تغییر حدود ۱ میلیون نفر شتر به جمعیت شترهای استرالیا افزوده شد.از دیگرگونه های مخربی که به استرالیا آورده شدند، می توان به روباه قرمز و خرگوش وحشی که از اروپا به این سرزمین ها آورده شده اند، اشاره کرد. هردو این گونه ها به قصد ورزش شکار برای اروپاییان ساکن استرالیا آورده شدند، هرچند به دلیل کمبود دشمن در حیات وحش، جمعیت آن ها بسیار سریع افزایش پیدا کرد. در دهه ۱۹۲۰، جمعیت خرگوش های استرالیا به حدود ۱۰ بیلیون رسیده بود. با تلاش ها و مدیریت دولت، جمعیت خرگوش های استرالیا به ۲۰۰ میلیون کاهش پیدا کرد، هرچند این تدبیر دولت آن چنان کارساز نبود و خرگوش ها همچنان به آسیب های خود به محیط زیست ادامه می دهند. درحالی که حاضر جمعیت روباه های قرمز به ۷ میلیون رسیده است. حضور روباه قرمز باعث کاهش جمعیت گونه های کوچک مانند پرندگان شده است. تلاش ها و اقدامات کنترلی برای ریشه کنی روباه قرمز نیز صورت گرفته است که یکی از اقدامات صورت گرفته فرستادن روباه ها به مناطق بدون سکنه در ایالت تاسمانی می باشد.

پیشنهاد کنکاش :  تالاب میانکاله مازندران، بهشت پرندگان مهاجر دنیا در ایران! +تصاویر

 

حیات وحش شمال ایالت کوئینزلند

 

قدیمی ترین جنگل موسمی دنیا در شمال ایالت کوئینزلند استرالیا وجود دارد، با گشت وگذاری در جنگل موسمی دینتری (Daintree) احساس بازگشت به دوران دایناسورها برایتان تداعی می شود.شما انتظار رویارویی با دایناسورهای عظیم الجثه تی رکس (T-Rex) را دارید اما بجای آن، شما باید حواستان به پرندگان کاسوآری (cassowary) باشد. این پرندگان بدون بال، قادر به پرش های بلندی به ارتفاع ۶ فوت هستند، وکاسوآریهای جنوبی استرالیا در صورت خشمگین شدن یا محافظت از فرزندانشان قادر به ایجاد زخم های خطرناک می باشند. برخلاف بیشتر گونه های پرندگان، در این گونه نرها بروی تخم می نشینند و از کودکان خود مراقبت می کنند، درحالی که ماده ها به صورت منفرد به زندگی خود ادامه می دهند. اگرچه ضربه این موجودات بسیار خطرناک است و پرندگانی وحشی محسوب می شوند، کاسوآری ها ترجیح می دهند میوه ها را به راحتی از سطح زمین پیدا کنند.از دیدنی های حیات وحش استرالیا در هنگام مشاهده این پرندگان غول پیکر با سرهای رنگارنگ، اندکی برای احتیاط از آن ها فاصله بگیرید. یکی از بهترین مناطق برای دیدن کاسوآری ها، خارج از جنگل دینتری، در ساحل میشن (Mission) در جنوب شهرکایرنز (Cairns) است.شما در شمال کوئینزلند نیز می توانید گونه هایی از کانگوروهای درختی را پیدا کنید که اگر خوش شانس باشید، ممکن است لحظه ای کانگورو درختی لؤم هولتز (Lumholtz’s) یا کانگرودرختی بنتز (Bennett’s) را ببینید. شما از بالا رفتن این موجودات از درختان متحیر خواهید ماند، چرا که، این موجودات فقط برای دیدن پروانه های درخشان آبی و یا طوطی های رنگارنگ الکتوس (eclectus) به این شکل از درختان بالا می روند.

 

 حیات وحش ایالت تریتوری شمالی

 

در تالاب پارک ملی کاکادو، شما می توانید زمین هایی را که یونسکو به خاطر ارزش های فرهنگی و طبیعی جز میراث جهانی خود اعلام کرده است، کشف کنید. این پارک سرشار از سکونتگاه های بومیان استرالیا بوده است که در آنجا بهترین و قدیمی ترین نقاشی های سنگی را می توانید ببینید. بسیاری از مناطق کاکادو همراه با زمین آرنهم (Arnhem)، از بزرگ ترین ذخایر بومیان استرالیا به حساب می آیند.این تالاب، خانه ی بیش از صدها گونه پرندگان مانند، برولگاها (brolgas)، لک لک گردن سیاه و فنچ های گولدیان (Gouldian finches) است. شما همچنین می توانید مارمولک طوقی (frill-necked lizard) که به هنگام احساس خطر طوق های خود را باز می کند را نیز در این تالاب ببینید. با تاریکی هوا، صدای پرنده روباه شکل (flying foxes) غول پیکرها نیز در سرتاسر آسمان این تالاب می شنوید.احتمال دارد شما در این منطقه احساس کوچکی بهتان دست بدهد، نه تنها به خاطر وسعت گسترده منظره بلکه هنگامی که در کنار برج های طبیعی که توسط حشرات ترمیت (termites) ساخته شده که به آن کتردال ترمیت (cathedral termites) گفته می شود نیز احساس کوچک بودن داشته باشید. ارتفاع تپه های کتردال ترمیت می تواند به ۲۶ فوت برسد و به مدت ۱۰۰ سال نیز پابرجا و فعال باقی بمانند.

حیات وحش ایالت تاسمانیا

 

استرالیا فرصت دیدن بسیاری از گونه های جانوری که در معرض خطر انقراض و یا درگذشته در سرزمین استرالیا انقراض پیدا کردند را فراهم آورده است. ایالت تاسمانیا به دلیل اینکه زیستگاه اصلی شیطان تاسمانیا(Tasmanian devil) است، به سرزمین شیطان شناخته می شود. شیطان تاسمانیا، گوشت خوار و شخصیتی ترسناک دارد و یکی از گونه های اصیل و بومی و دوست داشتنی استرالیا به حساب می آید. متأسفانه جمعیت این گونه به دلیل شیوع توموری خطرناک در میان این جانوران به طور فاجعه انگیزی کم شد.با تشکر از تلاش های فراوان ایالت تاسمانیا برای حفظ و بقای این گونه، هم اکنون جمعیت این گونه به ثبات رسیده است. بهترین منطقه برای دیدن این گونه بی ضرر در قسمت های شمالی و شمال غربی ایالت تاسمانیا واقع شده است. همچنین پارک های ملی مانند پارک کوهستانی کرادل، دریاچه سنت کلیر(Lake St Clair) و ناراونت پو(Narawntapu) بهترین شانس های دیدن شیطان تاسمانیا را در طبیعت وحشی برای شما فراهم می آورد. درحالی که اگر می خواهید این موجود را حتماً ببینید می توانید در حفاظتگاهایی مانند حفاظتگاه بونورونگ (Bonorong Wildlife Sanctuary)، شاهد این گونه بی نظیر باشید.در هنگامی که به دنبال شیطان تاسمانیا هستید، شاید پادملون (pademelon)، کانگوروی کوچک و بانمک را ببینید، همچنین امکان دیدن موجودات جونده ای مانند پوتورو (potoroo)، بندیکوت (bandicoot)و بتونگ (bettong) نیز وجود دارد.جزیره استرالیا خانه ی دوم جانور پستاندار تخم گذار، پلتیپوس منقار اردکی (the duck-billed platypus) و آچیدناخاردار (spiky echidna) است. ظاهر پلتیپوس به گونه ایست که گویی برای خلق این موجود اعضای بدن هر جانور را به هم چسبانده باشند، پلتیپوس به صورت معمول خجالتی و معمولاً بیشتر در شب ظاهر می شود، اما اغلب می توان آن را در تاسمانیا مشاهده کرد.شمال ایالت تاسمانیا باوجود تعداد زیادی رود و نهر مانند لتروب(Latrobe) و دلورین(Deloraine) شرایط زندگی ایده آلی برای پلتیپوس ها فراهم آورده است. مکان هایی مانند تاسمانیا اجازه می دهد مسافران به راحتی و بدون هیچ پیاده روی سخت، شاهد موجودات خنده دار و عجیب در طبیعت باشند.متأسفانه، شاید الآن دیگر برای دیدن یکی از نایاب ترین و خاص ترین گونه های حیوانی تاسمانیا، تیلاکین (thylacine) یا ببر تاسمانیا دیر شده باشد. در روزگاری این گونه گوشت خوار در سرتاسر استرالیا بخصوص در تاسمانیا به راحتی مشاهده می شد. معرفی و آورده شدن دینگوها به استرالیا و فضای رقابتی برای شکار میان دینگوها و ببر تاسمانیا یکی از علت های انقراض این گونه بود، هرچند بعدها سیاست های دولت بریتانیا در تاسمانیا موجب انقراض ببر تاسمانیا شد. سیاست های اشتباه دولت، بخشش های مضر به این گونه جانوری از ترس حمله به احشام و دام ها بود. آخرین تیلاکین نجات یافته در ۷ سپتامبر ۱۹۳۶ در باغ وحش هوبارت (Hobart Zoo) از بین رفت. اگرچه که بزرگ ترین گوشت خوار کیسه تن، تیلاکین، در سال ۱۹۸۲ رسماً منقرض شده اعلام شد، هرچند بعدها گزارش هایی از دیده شدن تیلاکین ها در سرتاسر استرالیا همچنین در ایالت تاسمانیا نیز داده شد؛ اما هیچ سند رسمی مبنی بر حضور این موجود در حیات وحش گزارش نشده است، هرچند تلاش هایی برای گردآوری عکس و مدارک برای اثبات این موضوع در دست اجرا می باشد. شاید روزی فن لقاح مصنوعی (Cloning)، ببر تاسمانیا را به حیات وحش بازگرداند، حتی شاید هنوز تعداد بسیار کمی ازاین گونه در حیات وحش وجود داشته باشند.

پیشنهاد کنکاش :  عجیب و غریب ترین رستوران های جهان را بشناسید + عکس

 

شما حتی درون و اطراف شهرهای بزرگ و پرتردد استرالیا نیز می توانید جانوران زیادی را ببینید. سروصدای ماشین ها و نورهای درون شهر باید با صدای ناهنجار و دل خراش طوطی های کاکول سولفوری(sulfur-crested cockatoos) و پرهای رنگارنگ طوطی رنگین کمانی رقابت کند. هزاران هزار گونه های متفاوت طوطی در رنگ های مختلف، آسمان شهر را روشن می کنند، به گونه ای که تصورمی شود آسمان مملو از شکلات های رنگی ریز می باشد.پارک های ملی زیادی در اطراف شهرهای سیدنی و ملبورن وجود دارد که این پارک ها خانه موجودات بامزه ای مانند کوالاها و ومبات ها هستند. درطی سفر ماشینی در جاده معروف و بزرگ استرالیا «جاده بزرگ اقیانوس»، می توانید کوالاها را مخصوصاً در اطراف رودخانه کنت مشاهده نمایید. هرچند که کوالاها روزانه ۲۰ ساعت می خوابند، شما باید ساعت های زیادی برای مشاهده این حیوان تنبل و بی تحرک که خود را در بالای درختان مخفی کرده بیدار بمانید.نزدیک ترین گونه به کوالاها، ومبات می باشد، ومبات ها اغلب حیوانات شب خیز هستند و در دره های اطراف رودخانه ها و همچنین هر منطقه ای خاک نرم مناسب برای کندن و درست کردن پناهگاهشان داشته باشد، ساکن می شوند.شما بی هیچ مشکل و دغدغه می توانید کانگوروهای شرقی خاکستری را در اطراف شهرها مانند شهرکانبرا (Canberra) ببینید. در هنگام رانندگی در استرالیا نهایت دقت را به عمل بیاورید زیرا به دلیل تعداد زیاد کانگوروها، روزانه تعدادی کانگورو در تصادفات جاده ای می میرند. مشاهده گله ای از کانگوروها در بیرون فروشگاه ها و مغازه های شهرکانبرا و همچنین در شهرک های انسان نشین چیز عجیبی نیست و دیدن این صحنه ها شما را یادآور زندگی در محیط باغ وحش می کند.چشمانتان را برای دیدن محل سکونت سوسمارهای زبون آبی به خوبی بازکنید و به صدای خنده های پرنده ی کوکابوراس (kookaburras) با دقت گوش کنید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , مکانهای تفریحی جهان , گردشگری
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin