جدیدترین مطالب

» بارداری و زایمان » تغذیه و نیازهای تغذیه ای زنان باردار به همراه دستور غذایی
 365 بازدید

تغذیه و نیازهای تغذیه ای زنان باردار به همراه دستور غذایی

رعایت یک برنامه غذایی صحیح در این دوره کمک فراوانی به سلامت مادر و کودک آینده او خواهد کرد. کمبودهای غذایی (و گاه افراط در خوردن بعضی از مواد غذایی) باعث بسیاری از ناراحتی های مادر در زمان بارداری، هنگام زایمان و پس از آن می شوند.

تغذیه و نیازهای تغذیه ای زنان باردار به همراه دستور غذایی

تغذیه در دوران باراداری

توجه به تغذیه در هنگام بارداری، یکی از مهم ترین اصول بهداشتی پیش از زایمان است. مواد غذایی مصرفی در این دوران باید احتیاجات مادر و جنین در حال رشد را تأمین کند.

رعایت یک برنامه غذایی صحیح در این دوره کمک فراوانی به سلامت مادر و کودک آینده او خواهد کرد. کمبودهای غذایی (و گاه افراط در خوردن بعضی از مواد غذایی) باعث بسیاری از ناراحتی های مادر در زمان بارداری، هنگام زایمان و پس از آن می شوند. از طرف دیگر تغذیه جنین در دوران حاملگی کاملا وابسته به مادر است و هرگونه کمبود باعث ایجاد اختلال در رشد وی می گردد که اثرات آن سال ها پس از تولد کودک نیز مشهود است. افزایش وزن مادر و سرعت آن، بهترین معیار قضاوت در مورد نحوه تغذیه وی می باشد.

در طی سه ماهه اول بارداری معمولا بین ۱ تا ۲ کیلوگرم به وزن مادر افزوده می شود. در طی سه ماهه دوم و سوم افزایش وزن، معمولا به طور نسبتا گرم در هفته است در مجموع بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ میزان افزایش وزن مطلوب در طی بارداری طبیعی حدود ۱۶-۱۱ کیلو گرم می باشد.
البته باید توجه داشت این مقدار با شرایط فردی تغییر پذیر است. زنان جوان نسبت به مسن ترها، زنان یک زا نسبت به چندزاها و زنان لاغر نسبت به زنان چاق، اضافه وزن بیشتری در هنگام بارداری پیدا می کنند.

نیازهای تغذیه ای زن باردار

الف) انرژی مورد نیاز: انرژی مورد نیاز بدن در طول حاملگی افزایش می یابد. زن حامله نسبت به زمان قبل از بارداری به ۳۰۰ کیلو کالری انرژی اضافی نیاز دارد.

پروتوئین : به علت رشد جنین و تشکیل بافت جنینی، در این مرحله احتیاج بدن به پروتوئین افزایش می یابد.

یک زن حامله روزانه به ۳۰ گرم پروتئین اضافی نیاز دارد.

این پروتئین را می توان از منابع حیوانی یا گیاهی تأمین کرد. این مقدار باید از منبع حیوانی (گوشت، مرغ، ماهی یا تخم مرغ) باشد، زیرا این مواد کلیه اسیدهای آمینه موردنیاز را به نحو احسن تأمین می کنند. و بقیه پروتئین را می توان از منابع گیاهی مانند حبوبات تأمین کرد. منابع گیاهی نظیر : نخود، لپه، عدس، لوبیا و ماش دارای مقادیر متناسبی از پروتئین های خوب و کامل می باشند. لوبیای چینی در بین دانه های گیاهی منبع پرارزش از حیث پروتئین است. به علاوه نوع پروتئین آن مرغوب بوده، می تواند مکمل خوبی برای پروتئین غلات که غذای اصلی بعضی از خانواده هاست باشد.

پیشنهاد کنکاش :  غذاهای آماده از جمله کنسرو و کمپوت چه نقشی در زندگی امروز دارند

آهن موردنیاز در حاملگی : نیاز مادر به آهن در حاملگی افزایش می یابد. این افزایش نیاز، ناشی از افزوده شدن گلبول های قرمز مادر در این دوران و نیز نیازهای جنین است. از آن جا که رژیم های غذایی معمولی آهن موردنیاز زن باردار را تأمین نمی کند، لازم است برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی فقر آهن، مقدار مورد نیاز را با قرص های مکمل جبران کرد. تجویز از ابتدای هفته ۱۶ بارداری تا سه ماه بعد از زایمان ضروری است. لازم به ذکر است این قرص ها توسط پزشک و با صلاحدید وی تجویز می شوند.

کلسیم و فسفر موردنیاز در حاملگی: با توجه به این که در دوران بارداری استخوانهای جنین در حال شکل گیری است نیاز مادر به کلسیم و فسفر بیشتر می شود. زن باردار روزانه به ۴۰۰ میلی گرم کلسیم و فسفر اضافی نسبت به قبل از بارداری نیازمند است. رژیم های حاوی مقادیر کافی شیر، لبنیات و کلسیم را برای این دوران فراهم می کند اما در صورت مصرف نکردن لبنیات، لازم است این مقدار توسط قرص های کلسیم که توسط پزشک تجویز می شود تأمین گردد.

ویتامین ها: نیاز بدن در هنگام بارداری به تمام ویتامین ها افزایش می یابد. مقادیر اضافی لازم ویتامین ها و سایر مواد در جدول ۲-۴ نشان داده شده است.

مصرف شیر، میوه ها و سبزیجات در مقادیر کافی می تواند ویتامین های لازم را تأمین کند.

جیره سفارش شده روزانه برای یک خانم با وزن ۵۵ کیلوگرم و قد ۱۶۳ سانتی متر

مواد مغذی نیاز زنان

غیر باردار

نیاز اضافی

زن باردار

نیاز اضافی

زن شیرده

انرژی (کیلو کالری) ۲۱ ۳ ۵
پروتئین (گرم) ۴۴ ۳ ۲
ویتامین A ( میکروگرم رتینول) ۸ ۲ ۴
ویتامین D (میکرو گرم) ۷/۵ ۵ ۵
ویتامین E (میلی گرم) ۱ ۲ ۳
اسید آسکوربیک (میلی گرم) ۶ ۲ ۴
اسید فولیک (میلی گرم) ۰/۴ ۰/۴ ۰/۱
نیاسین (میلی گرم) ۱۴ ۲ ۵
ریبوفلاوین (میلی گرم) ۱/۳ ۰/۳ ۰/۵
تیامین (میلی گرم) ۱/۱ ۰/۴ ۰/۵
ویتامین B (میلی گرم) ۲ ۰/۶ ۰/۵
ویتامین B (میکرو گرم) ۳ ۱ ۱
کلسیم (میلی گرم) ۸ ۴ ۴
فسفر (میلی گرم) ۸ ۴ ۴
ید (میکرو گرم) ۱۵ ۲۵ ۵
آهن (میلی گرم) ۱۸ مکمل
منیزیم (میلی گرم) ۳ ۱۵ ۱۵
روی (میلی گرم) ۱۵ ۵ ۱

منابع مواد غذایی

برای تأمین مواد غذایی ذکر شده، لازم است زن باردار از چهار گروه مواد غذایی به میزان کافی استفاده نماید. چهار گروه اصلی مواد غذایی عبارت اند از :

۱) شیر و لبنیات مانند ماست، کشک، پنیر و دوغ (لازم به ذکر است که کره جزء این گروه مواد غذایی نمی باشد)

۲) گوشت و پروتئین ها مانند گوشت گوسفند، ماهی، مرغ و تخم مرغ و منابع گیاهی مانند نخود، لوبیا، ماش، عدس

۳) غلات و فرآورده های آن مانند نان، برنج، ماکارونی

۴) سبزیجات و میوه جات

گروه های مواد غذایی و نمونه هایی از آنها و مواد مغذی که با آنها تأمین می شود، در جدول زیر آمده است:

جدول ویتامین غذاها

لازم به ذکر است که بدن زنان باردار، به غیر از گروه های ذکر شده در تأمین انرژی، به چربی و مواد قندی نیز نیاز دارد که به میزان کمتری مصرف می شود.

از چربی ها می توان به انواع روغن های گیاهی، حیوانی و کره اشاره کرد که در تهیه غذاهای روزانه استفاده می شوند. مواد قندی شامل شکر، قند، عسل، مربا و نظایر آن می باشد .

بسته به شرایط اقتصادی و عادات غذایی زنان باردار ممکن است رژیم های غذایی متفاوتی داشته باشند اما در هر صورت همان طور که قبلا نیز ذکر شد رژیم غذایی باید تأمین کننده احتیاجات زن باردار باشد.

یک نمونه از برنامه غذایی زنان باردار در جدول زیر آورده شده است.

جدول نمونه غذایی

منبع : کنکاش

احمدرضا زمانی

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : بارداری و زایمان , جدیدترین مطالب , زناشویی , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin