جدیدترین مطالب

» آثار هنری » بررسی و معرفی تابلو شب پر ستاره | شاهکار ونگوگ
 814 بازدید

بررسی و معرفی تابلو شب پر ستاره | شاهکار ونگوگ

شب پر ستاره، یکی از معروف ترین آثار ونسان ون گوگ است که هنوز هم بسیاری در نقاشی از آن الگو می گیرند. رنگ های شفاف و جذاب، چرخش های دوست داشتنی قلم مو و سبک خاص نقاشی از ویژگی های جالب توجه تابلو «شب پر ستاره» است.

بررسی و معرفی تابلو شب پر ستاره | شاهکار ونگوگ

تابلو شب پر ستاره – شاهکار ونگوگ

 

ونسان ون گوگ یکی از نقاشان شهیر قرن نوزدهم اروپاست که در طی روزهای زندگی خود تنها یک تابلو را فروخت و کارهایش درست پس از مرگ او مورد توجه بسیار قرار گرفت.

ون گوگ که بیش تر هنرمندی خودآموز بود، در طول زندگی ۳۷ ساله خود بیش از ۲۰۰۰ نقاشی رنگ و روغن، طراحی، آبرنگ و … خلق کرد. او همچنین بیش از بیست نامه، به خصوص برای برادرش نوشته است که در آن ها عقایدش درباره هنر را به رشته تحریر در آورده:

«همیشه به قدم زدن زیاد و عشق به طبیعت ادامه بده! چرا که راهی برای فهم و درک بهتر هنر است.»

ون گوگ همین طور در سال ۱۸۷۴ می نویسد:

«ما نقاشان، طبیعت را می فهمیم و به آن عشق می ورزیم، زیرا که به ما می آموزد چگونه ببینیم.»

شب پر ستاره، یکی از معروف ترین آثار ونسان ون گوگ است که هنوز هم بسیاری در نقاشی از آن الگو می گیرند. رنگ های شفاف و جذاب، چرخش های دوست داشتنی قلم مو و سبک خاص نقاشی از ویژگی های جالب توجه تابلو «شب پر ستاره» است.

ون گوگ درباره الهام کشیدن تابلو شب پر ستاره این گونه به برادرش می نویسد:

امروز صبح تا طلوع آفتاب، مناظر بیرون را از پنجره به نظاره نشستم، چیزی نبود جز ستاره های صبحگاهی که بسیار درشت به نظر می رسیدند. 

تابلو شب پرستاره، از رنگ روغن و با سایز متوسط است که با نقش ماه‌ی احاطه شده و شبی مملو از ستارگان درخشان را به تصویر می کشد. آسمان، ستارگان و ماه در کل سه چهارم تابلو را به خودشان اختصاص می دهند و احساسی متلاطم و خروشان را القا می کنند.

طرح های چرخشی و دوار دور ستارگان به گونه ای است که همچون موج دیده می شوند و در رنگ های سفید و زرد روشن کشیده شده اند. در سمت راست ماه به چشم می خورد و در سمت چپ نیز ستاره زهره قرار دارد. در زیر آسمان پر نقش و نگار نیز، روستایی آرام با انبوهی از خانه های کنار هم خوابیده است.

در سمت چپ درخت بلند قامت سروی توجه را به خودش جلب می کند و درازای آن سر به آسمان می ساید. این درخت سرو به نوعی نمادین می تواند پل میان مرگ و زندگی دیده شود، چرا که از سویی به زمین و از سویی دیگر به آسمان متصل شده است. درختان سرو همچنین نشانه ای از آرامگاه و سوگواری هستند.

اما منظره ستارگان، همیشه من را به درون رویا فرو می کشد…

ون گوگ این تابلو دوست داشتنی را در سال ۱۸۸۹ میلادی و در روستای سنت پل فرانسه خلق کرد. خوب است بدانید که امروزه تابلو شاهکار «شب پرستاره» ونسان ون گوگ در موزه هنرهای معاصر نیویورک قرار دارد.

 

منبع : karnaval

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : آثار هنری , جدیدترین مطالب , فرهنگ و هنر
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin