جدیدترین مطالب

» اخبار » خبر هایی در خصوص تعطیلات زمستانی مدارس در سال ۱۳۹۷
 75 بازدید

خبر هایی در خصوص تعطیلات زمستانی مدارس در سال ۱۳۹۷

آخرین اخبار از تعطیلات زمستانی مدارس   طبق آخرین گفته های سید محمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش، اجرای تعطیلات زمستانی مدارس در سال جاری منتفی است. بطحائی ۷ آذر ماه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که با توجه به برهم خوردن جداول زمانی، اجرای این طرح در سال ۹۷ امکان پذیر نمی باشد اما […]

خبر هایی در خصوص تعطیلات زمستانی مدارس در سال ۱۳۹۷

آخرین اخبار از تعطیلات زمستانی مدارس

 

طبق آخرین گفته های سید محمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش، اجرای تعطیلات زمستانی مدارس در سال جاری منتفی است.

بطحائی ۷ آذر ماه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که با توجه به برهم خوردن جداول زمانی، اجرای این طرح در سال ۹۷ امکان پذیر نمی باشد اما کارشناسی آن برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.

فراز و نشیب های طرح تعطیلات زمستانی مدارس

طرح تعطیلات زمستانی مدارس از جمله طرح هایی است که سال ۱۳۹۲ از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به هیات دولت تقدیم شد. این طرح به منظور تعدیل یافتن سفرهای نوروزی و کاهش ازدحام در تعطیلات نوروزی و توزیع گردشگری ارائه شد.

در طول سال های گذشته این طرح توسط وزارت آموزش و پرورش با مخالفت هایی روبرو شده و به همین دلیل تاکنون نظر قطعی درباره آن ارائه نشده بود.

پس از موافقت وزارت آموزش و پرورش، چندی پیش اجرای طرح تعطیلات زمستانی مدارس در سال جاری (سال ۹۷) به دلیل عدم مطرح شدن در مجلس تقریبا منتفی اعلام شده و وزیر آموزش و پرورش در تاریخ ۲۷ مرداد اعلام کرد:

“برای تغییر برنامه سال تحصیلی مستلزم مصوبه مجلس شورای اسلامی هستیم و اگر نتوانیم مصوبه آن را برای سال جاری اخذ کنیم، اجرای تعطیلات زمستانی مدارس به سال آینده موکول می‌شود.”

به دنبال این خبر، در تاریخ ۱۸ شهریور ۹۷ رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر از قطعی شدن طرح تعطیلات مدارس داد اما دبیر کل آموزش و پرورش اعلام کرد این طرح تنها در صورتی که مدارس زودتر از زمان مقرر بازگشایی شود قابل اجرا خواهد بود.

پیشنهاد کنکاش :  خبر از زمزمه های افزایش یارانه نقدی در بودجه سال آینده

تعطیلات زمستانی مدارس چند روز است؟

از ابتدا طرح ۵ روزه برای تعطیلات مدارس پیشنهاد شد. به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مقرر شده است مدارس به مدت ۵ روز (که با حساب ۵ شنبه و جمعه به ۷ روز افزایش می یابد) تعطیل شود.

وزیر آموزش پروش نیز در تاریخ ۳۱ شهریور با بیان این که در مورد این طرح دو نظریه وجود دارد گفت:

“نظریه اول به تصویب مجلس مربوط است و نظریه دوم در اختیار شوراهای استان ها می باشد. ما از معاونت حقوقی ریاست جمهوری درخواست استفساریه کردیم و منتظر پاسخ آن می باشیم که اگر از اختیارات شوراها باشد احتمالا در سال ۹۷ و به مدت ۵ روز اجرا خواهد شد و مدت تحصیل در خرداد ماه افزایش می یابد.”

آیا تعطیلات زمستانی برای کارمندان نیز اجرا می شود؟

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلات زمستانی مدارس با وجود تعطیل نبودن والدین به رونق گردشگری کمک خواهد کرد چنین بیان کرد که:

” به منظور تعطیل کردن و اجرای طرحی نظیر تعطیلی مدارس برای کارمندان باید فرایند های مربوط به خود طی شود، به همین دلیل این طرح فعلا برای مدارس در نظر گرفته شده است، با توجه به اینکه کارمندان اعم از کارمندان دولت و بخش خصوصی می توانند در این ایام از مرخصی های خود استفاده کنند، پس مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت.”
مزایای تعطیلات زمستانی مدارس

به گفته علی اصغر مونسان، معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این طرح در توسعه و بهبود صنعت گردشگری تاثیر مثبت داشته و به خصوص در فصول سرد سال به رونق گردشگری در استان های جنوبی کشور کمک شایانی می کند.

پیشنهاد کنکاش :  اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار

از سوی دیگر تعطیلات زمستانی بین دو ترم تاثیر خوبی در تجدید انرژی و روحیه دانش آموزان به جای می گذارد.

انتقاداتی که به این طرح وارد شده است …

تاکنون انتقاداتی نیز به طرح تعطیلی زمستانی مدارس وارد شده که از آن جمله می توان به صحبت های میر حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درباره این طرح اشاره کرد.

او در تاریخ ۱۹ شهریور با بیان این که “بر اساس مصوبه مجلس مهر ماه زمان آغاز و پایان خرداد ماه زمان اتمام سال تحصیلی مدارس است و هر گونه تغییرات در این روند باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد.” افزود:

“برداشت بنده این است که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس خیلی موافق تعطیلات زمستانی مدارس نیستند و وزارت آموزش و پرورش هم باید به جای این موضوع به اولویت‌های خود بپردازد.

اگر این تعطیلی ۵ روزه برای گردشگری صورت می‌گیرد که باید اعلام کرد با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی مردم حتی در گذراندن تعطیلات تابستانی هم مانده‌ اند و از سوی دیگر در زمستان به دلیل آن که اکثر راه‌ ها کوهستانی است امکان مسافرت را کاهش می‌دهد.

اگر این موضوع برای کاهش آلودگی هوا انجام می‌شود هم باید ریشه‌ یابی کرد، زیرا تعطیلی یک هفته‌ ای مدارس نمی‌ تواند دردی را دوا کند.”

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : اخبار , ایران , جدیدترین مطالب , فرهنگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin