جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: بیل گردانی
 123 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: بیل گردانی

بازی یبل گردانی بیل گردانى در منطقه نیم ور( استان مرکزى ) داراى قدمت بسیارى بوده و با توجه به ارزشها و جنبه هاى آیینى، در فهرست میراث معنوى کشور به ثبت رسیده است. بیل گردانى جشنى است مربوط به کرامت آب و آبیارى و همچنین یاد آور سنت هاى پهلوانى و سلحشورى است. این […]

بازی های بومی و محلی ایران: بیل گردانی

بازی یبل گردانی

بیل گردانى در منطقه نیم ور( استان مرکزى ) داراى قدمت بسیارى بوده و با توجه به ارزشها و جنبه هاى آیینى، در فهرست میراث معنوى کشور به ثبت رسیده است.
بیل گردانى جشنى است مربوط به کرامت آب و آبیارى و همچنین یاد آور سنت هاى پهلوانى و سلحشورى است. این بازى آیینى امروزه بصورت مسابقه میان داوطلبان انجام میشود، ابتدا هفت بیل را به نیت هفت آسمان در دو دسته چهارتایى و سه تایى محکم به یکدیگر میبندند. بیل گردان باید ۴ بیل را با دست راست و ۳ تاى دیگر را با دست چپ بگیرد، پاى راست خود را جلو بگذارد و بیل ها را همزمان و در جهت مخالف یکدیگر، دور سر بچرخاند.

بازی یبل گردانی

شرکت کننده در مسابقه مى بایست هر دسته از بیلها را با یک دست برداشته سپس این وزنه حدوداً سى کیلویى را به موازات شانه بالا آورده و تا جایى که توان دارد دور سر بچرخاند، چنانچه بیل ها با یکدیگر و یا زمین، برخورد کند، فرد بازنده خواهد بود و توسط تماشاچیان مذمت و سرزنش مى شود.

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  بازی های بومی و محلی ایران: تازادان انزلى

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin