جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: جورابین
 166 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: جورابین

جورابين جزو رايجترين بازى هاى منطقه است و گاهى جوانان از روستايى به روستاى ديگر ميروند تا با هم رقابت كنند و ممكن است چند روز ادامه پيدا كند.

بازی های بومی و محلی ایران: جورابین

بازی جورابین

این بازى بیشتر درشبهاى طولانی پاییز وزمستان همچنین شبهاى ماه مبارک رمضان، در کردستان و آذربایجان غربى انجام میگیرد. جورابین جزو رایجترین بازى هاى منطقه است و گاهى جوانان از روستایى به روستاى دیگر میروند تا با هم رقابت کنند و ممکن است چند روز ادامه پیدا کند.
ابتدا شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم میشوند و مقابل یکدیگر مى نشینند، هر گروه در مقابل خود پنج جوراب پشمى رنگارنگ با دهانه باز میگذارند و به قید قرعه گروه شروع کننده بازى مشخص میشود . یک نفر از گروه، چوب کوچکى که مازوج نامیده میشود را ابتدا به تیم مقابل نشان داده و دست خود را در جوراب ها تک به تک وارد میکند و مازوج را در یکى از جورابها پنهان میکند، تیم مقابل اگر بتواند در اولین انتخاب، مازوج را پیدا کند یازده امتیاز میگیرد و جهت بازى عوض میشود، در غیر این صورت یازده امتیاز از آنها کسر میشود. تیم بازنده میتواند جورابهاى خالى را مشخص کند تا به جوراب اصلى نزدیک شود و به این صورت امتیاز از دست ندهد، اگر جوراب حاوى مازوج را پیدا کرد مى بایست جورابهاى مانده را بشمارند و به همان تعداد امتیاز بگیرند و اگر هربار اشتباه انتخاب کنند به تعداد جورابهاى مانده، کسر امتیاز دارند. سقف امتیازات، توافقى است. این بازى در نقاط مختلف، داراى قواعد متفاوتى نیز مى باشد.

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  چطور "خروپف" بزرگترین معزل بعضی ها در خواب را درمان کنیم؟

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin