جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: شتر سواری
 84 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: شتر سواری

بازی شتر سواری شتر به دلیل استقامت و توانایى هایى که دارد تطابق بسیارى با شرایط اقلیمى برخى از نقاط ایران یافته و نقش با ارزشى در معیشت، زندگى و حتى فراغت مردم منطقه دارد. در مسابقات شتر سوارى از هر دو نوع شتر دوکوهانه و یک کوهانه استفاده میشود (شتر بى کوهان که لاما […]

بازی های بومی و محلی ایران: شتر سواری

بازی شتر سواری

شتر به دلیل استقامت و توانایى هایى که دارد تطابق بسیارى با شرایط اقلیمى برخى از نقاط ایران یافته و نقش با ارزشى در معیشت، زندگى و حتى فراغت مردم منطقه دارد.

در مسابقات شتر سوارى از هر دو نوع شتر دوکوهانه و یک کوهانه استفاده میشود (شتر بى کوهان که لاما نامیده میشود در منطقه خاور میانه زیست نمیکند). وزن شتر دوکوهانه به ۷۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم می رسد و وزن شتر یک کوهانه ۳۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم ، بلندی سر و ۲ متر می رسد. / گردن آن بیش از ۳ متر و ارتفاع کوهان آن تا سطح زمین به ۲ تا ۵ از انواع درشت اندام شتر جهت باربری و از شترهای با استخوان بندی ظریف جهت مسابقات شتر سواری استفاده می شود.شترهاى سواری را شتر جماز نیز می گویند.

شترداران، شترهایی که استعداد سواری دارند را شناسایى کرده و آنها را از سنین پایین توسط ساربانان ورزیده به تمرین وادار می کنند. معمولاً سرعت شتر با یک سوارکار ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در ساعت است اما در مسافت های کوتاه میتواند با سرعت ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر در ساعت بدود. مسابقات شتر سوارى غالبا به دو شکل مسافت کوتاه ۱۰۰۰ متر و مسافت طولانى ۸ تا ۱۰ کیلومتر برگزار مى شود.

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  10 راهکار موثر و کاربردی برای پرورش کودکانی شاد

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin