جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » با ویژگی های بلوغ در نوجوانان آشنا شوید + فیلم روانشناسی انواع بلوغ
 72 بازدید

با ویژگی های بلوغ در نوجوانان آشنا شوید + فیلم روانشناسی انواع بلوغ

بلوغ می تواند در هر زمانی بین ۱۰ تا ۱۹ سالگی اتفاق افتد، ولی متوسط سن بلوغ در دختران ۱۱ سالگی است و پسران یک یا دو سال بعد از آن به سن بلوغ می رسند . نوجوانی دارای ویژگی های مخصوص به خود است که کاملاً با رفتار و منش دوران کودکی متفاوت می باشد.

با ویژگی های بلوغ در نوجوانان آشنا شوید + فیلم روانشناسی انواع بلوغ

بلوغ نوجوانان

 

بلوغ می تواند در هر زمانی بین ۱۰ تا ۱۹ سالگی اتفاق افتد، ولی متوسط سن بلوغ در دختران ۱۱ سالگی است و پسران یک یا دو سال بعد از آن به سن بلوغ می رسند . نوجوانی دارای ویژگی های مخصوص به خود است که کاملاً با رفتار و منش دوران کودکی متفاوت می باشد.

بلوغ دوره خاصی است که از طریق بعضی تغییرات در تکامل و رشد فرد شناخته می شود. این تغییرات درهیچ زمان دیگری در طول حیات فرد اتفاق نمی افتد.

 

مهمترین ویژگی های دوران بلوغ :

بلوغ دوره کوتاهی را شامل می شود : بلوغ دوره نسبتاً کوتاهی است و از ۲ تا ۴ سال طول می کشد و معمولاً به سه مرحله تقسیم می شود

 

مرحله قبل از بلوغ

در این مرحله صفات جنسی پدیدار می شود (پیدایش مو در صورت پسران و در ناحیه اندام تناسلی هر دو جنس و تغییر آهنگ صدا در پسران) ولی اعضای تناسلی و تولید مثل هنوز کاملاً رشد نکرده اند. این دوره که اوایل نوجوانی است سنین ۱۰-۱۲ سالگی را شامل می شود .

 

مرحله بلوغ جنسی

در این مرحله ضمن ادامه بروز صفات ثانویه جنسی ، سلول های جنسی هم پیدا می شود. این دوره که سنین ۱۴-۱۳ سالگی را در بر می گیرد ، اواسط نوجوانی است .

 

مرحله بعد از بلوغ

در این مرحله صفات ثانویه جنسی کاملاً ظاهر شده اند و عمل اعضای تناسلی و تولید مثل کامل است . این دوره که سنین ۱۹-۱۵ سالگی را شامل می شود ، اواخر نوجوانی است.

پیشنهاد کنکاش :  5 توصیه مهم و کلیدی برای غلبه بر هوس های جنسی

 

بلوغ زمان تغییرات سریع است :

بلوغ یکی از دو مرحله در سرتاسر طول زندگی هر فرد است که با تغییرات مشخص و رشد سریع در همه اندام های بدن همراه است.

( مرحله دیگر از دو مرحله یاد شده، دوره جنینی و شش ماه اول زندگی نوزاد است). این رشد سریع و ناگهانی یک تا دو سال قبل از این که پسر یا دختر به بلوغ جنسی برسند شروع می شود و شش ماه تا یک سال بعد از آن هم ادامه می یابد.

بنابراین دوره کامل این مرحله رشد سریع حدود سه سال طول می کشد .تغییرات ناگهانی و سریعی که هنگام بلوغ اتفاق می افتد موجب سراسیمه شدن، دستپاچگی و نگرانی نوجوانان می شود و در خیلی از موارد به بروز رفتارهای ناهنجار و نامطلوب در آنان منجرمی شود.

 

سن رسیدن به بلوغ متفاوت است

بلوغ می تواند در هر زمانی بین ۱۰ تا ۱۹ سالگی اتفاق افتد، ولی متوسط سن بلوغ در دختران ۱۱ سالگی است و پسران یک یا دو سال بعد از آن به سن بلوغ می رسند .

 

علل بلوغ

هورمون ها باعث بروز بلوغ می شوند. از حدود ۵ سال قبل از بلوغ جنسی، میزان کمی از هورمون های جنسی تولید و ترشح می شود، که این میزان به تدریج در دوران بلوغ افزایش می یابد و سبب تکامل ساختمانی دستگاه تناسلی و عمل غدد جنسی می شود .

در زمان بلوغ هورمون های جنسی به تدریج افزایش می یابد و باعث تغییرات بدنی می شوند. به نظر می رسد در ۱۶ تا ۱۷ سالگی سطح هورمون مردانه ( تستوسترون )در خون خیلی زیاد می شود و سپس به آهستگی کاهش می یابد تا در افراد بزرگسال به میزان ثابتی برسد .

پیشنهاد کنکاش :  معرفی 22 روش خارق العاده برای ایجاد حس ارزشمندی در فرزندان

 

تغییرات جسمی در دوران بلوغ

هنگام رشد سریع و ناگهانی در دوران بلوغ، از نظر جسمانی تغییراتی در نوجوانان به وجود می آید.

 

 به طور کلی چهار تغییر مهم جسمی در نوجوانان عبارتند از:

۱ – تغییر در اندازه بدن

افزایش سریع قد در مراحل اولیه بلوغ اتفاق می افتد و حداکثر این افزایش در پسران در ۱۴ سالگی است. بیشترین افزایش قد در سال بعد از بلوغ است و بعد از آن سرعت رشد کاهش پیدا می کند .

۲ – افزایش وزن

افزایش وزن در هنگام بلوغ فقط مربوط به افزایش چربی نیست ، بلکه به رشد و تکامل استخوان و عضله نیز مربوط است .

۳ – تغییر در اندام های بدن

بعضی از نقاط بدن که در سال های اولیه زندگی به تناسب خیلی کوچک است در زمان بلوغ بزرگ می شود ؛ این حالت به خصوص در بینی ، پاها و دست ها بیشتر مشاهده می شود .

۴ – صفات ثانویه جنسی

ظاهر پسران و دختران در مراحل رشد و تکامل دوران بلوغ به طور فزاینده ای با هم تفاوت پیدا می کند . این تغییر که معلول رشد تدریجی صفات ثانویه جنسی است، آنها را از هم متمایز می سازد .

 

فیلم انواع بلوغ کدامند و هر کدام چه کارکردی دارند؟

 

گردآوری: کنکاش 

منبع : اقتصاد نیوز

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی , روانشناسی نوجوانان , سبک زندگی , سلامت , سلامت جنسی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin