جدیدترین مطالب

» جوندگان » بررسی جوندگان | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه
 149 بازدید

بررسی جوندگان | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

بیش از یک سوم همه ی جانوران به گروهی از جانوران به نام جوندگان تعلق دارند. اکثر این جوندگان، مثل موش های بزرگ و کوچک و سنجابها،جانورانی کوچکی هستند که دندان های پیشین بلندی دارند. تعدادی جونده بزرگتر نیز وجود دارند، از بزرگترین جوندگان «کاپی باز» نام دارد که به اندازه گوسفند است.

بررسی جوندگان | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

جوندگان

 

جوندگان نزدیگ به ۱۸۰۰ گونه دارند و بزرگترین گروه پستانداران می باشند که بیش از یک سوم این گروه را به خود اختصاص داده اند.   اکثر این جوندگان، مثل موش های بزرگ و کوچک و سنجابها، جانورانی کوچکی هستند که دندان های پیشین بلندی دارند. تعدادی جونده بزرگتر نیز وجود دارند، از بزرگترین جوندگان «کاپی باز» نام دارد که به اندازه گوسفند است.

 

دندان هایی برای بریدن

جوندگان دارای چهار دندان درشت پیشین هستند. دو تا از آن ها در آرواره بالا و دو تای دیگر در آرواره پایین قرار دارد. این دندان ها خیلی تیز هستند و مواد نسبتاً سخت را می توانند ببرند. برخی از موش ها با دندان های پیشین خود می توانند حتی فلزات را بجوند.

اکثر جوندگان از گیاهان و دانه ها تغذیه می کنند. گروهی از آن ها مضر هستند و آفت به شمار می روند. آن ها گیاهان و دانه هایی را که انسان برای مصرف خود کاشته است، می خورند.

موش ها می توانند غلات انبار شده را نابود کنند. موش نیشکر که در افریقا زندگی می کند مقادیر زیادی از محصولات نیشکر را می جوند و از بین می برند، موش ها گاهی اوقات از طریق دیگری نیز آسیب وارد می کنند. آن ها برخی بیماری هایی که برای انسان مرگ آور است «مثل طاعون» را انتقال می دهند.

 

جوندگان چه می خورند؟

اغلب جوندگان گیاه خوارند و به وسیله ی بینی های حساس و سبیل های بلندشان به دنبال غذا می گردند. دندان های پیشین بسیار تیزشان آن ها را در خوردن مغزها و دانه ها کمک می کند. بعضی از جوندگان غذا را در کیسه های کوچک لپ خود حمل می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  انواع سخت پوستان | گونه های زیستی، تولید مثل و روشهای تغذیه + فلیم

 

تولید مثل جوندگان

جوندگان خیلی سریع تولید مثل می کنند. موش صحرایی یکی از جوندگانی است که خیلی سریع زاد و ولد می کند. موش صحرایی ماده هر سه یا چهار هفته می تواند شش نوزاد به دنیا آورد. نوزادن ماده نیز فقط چهار هفته بعد از تولّد خود می توانند تولید نسل کنند. بدین ترتیب در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از این جانوران به وجود می آیند.

موش صحرایی

موش صحرایی

 

جوندگان در چه مناطقی یافت می شوند؟

جوندگان در همه جا بجز دریا وجود دارند. موش خرماهای کوهی و موش های صحرایی قطب شمال در کوهستان برفی و موش های قطبی و موش های دوپا و موش های بیابانی در صحرا زندگی می کنند.

موش های صحرایی و موش های معمولی در شهرها به حیات خود ادامه می دهند.

جوندگان مختلف برای بالا رفتن از کوه، شنا کردن، نقب زدن، یا پرواز کردن در هوا سازگار شده اند.

 

نقب ها، کمین گاه ها و سدهای جوندگان

اکثر جوندگان شب هنگام وقتی که برای دشمنان خود قابل رویت نیستند به جستجوی غذا می پردازند. در مدت روز آنها در آشیانه ها یا نقب های خود می خوابند. برخی از این جانوران تنها و برخی دیگر نیز به صورت دسته جمعی زندگی می کنند.

جوندگانی به نام «سگ چمنزار» در نقب ها زندگی می کنند. آنها مساحت های بزرگی از زمین  را به اشغال خود در می آورند. برخی از شهرک های آن ها تا حدود ۵۰۰۰ جونده را در خود، جای می دهند.

 

سگ دشتی (چمنزار)

سگ دشتی (چمنزار) 

 

پیشنهاد کنکاش :  معرفي جانوران کیسه دار (کیسه داران) | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

«سگ چمنزار» جونده ای است که خیلی به سنجاب شباهت دارد.

نوعی از سنجاب، سنجاب خاکی نامیده می شود. این سنجاب در آشیانه های سنگی یا در زیر زمین زندگی می کند. اکثر سنجاب ها زندگی خود را در روی درخت ها می گذرانند. آنها آشیانه خود را در درون تنه ها و شاخه های درختان می سازند.

 

بیور ها:

بیور ها جوندگانی بزرگی هستند. آن ها به خاطر مهارت در ساختن خانه خود شهرت دارند، بیور ها آشیانه های خود را در جاهای دور افتاده می سازند. آن ها ابتدا آشیانه را در کنار جریان آب ساخته و بعد از اتمام آن سدی در مقابل جریان آب می سازند. این امر باعث می شود که در اطراف لانه، دریاچه ای تشکیل شود. این کار، پناه گاه بیور را از گزند دشمنان حفظ می کند.

موش بیور

موش بیور 

 

خرگوش ها

خرگوش ها به جوندگان شباهت دارند ولی از جهات مختلف با آن ها تفاوت دارند. به دلیل همین تفاوت ها است که خرگوش ها در گروه خاص خود جای دارند. در دنیا حدود ۶۰ نوع خرگوش وجود دارد.

 منبع : نگاهی به حیوانات اثر کیت پورتر

توجه : کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : جوندگان , حیات وحش , حیوانات مهره دار , پستانداران
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin