جدیدترین مطالب

» جوندگان » معرفی جانوران کیسه دار (کیسه داران) | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه
 143 بازدید

معرفی جانوران کیسه دار (کیسه داران) | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

کانگارو  به خاطر شکل غیر معمول خود مشهور است. بچه کانگارو زندگی خود را در کیسه ای که زیر شکم مادرش قرار دارد، آغاز می کند. کانگاروها به گروهی از جانوران تعلق دارند که آن ها را کیسه داران یا پستان داران کیسه دار می خوانند. همه این جانوران کیسه دارند و تعداد آن ها به 250 نوع می رسد.

معرفی جانوران کیسه دار (کیسه داران) | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

جانوران کیسه دار(کیسه داران)

 

کانگارو  به خاطر شکل غیر معمول خود مشهور است. بچه کانگارو زندگی خود را در کیسه ای که زیر شکم مادرش قرار دارد، آغاز می کند. کانگاروها به گروهی از جانوران تعلق دارند که آن ها را کیسه داران یا پستان داران کیسه دار می خوانند. همه این جانوران کیسه دارند و تعداد آن ها به ۲۵۰ نوع می رسد.

 

درون کیسه

کیسه داران وقتی به دنیا می آیند، خیلی کوچک هستند. یک بچه کانگارو در لحظه ی تولد فقط در حدود چند گرم وزن دارد. نوزاد کانگارو فاقد خز بوده و نمی تواند ببیند. نوزاد کوچک در کیسه ی مادرش قرار می گیرد.

در درون کیسه تعدادی نوک پستان وجود دارد، نوزاد یکی از این نوک ها را به دهان گرفته و از آن شیر می مکد. نوزاد برخی از کیسه داران نوک پستان را به مدت دو ماه در دهان خود نگاه می دارد. نوزاد بعد از این مدت به اندازه کافی بزرگ شده و کیسه مادرش را ترک می گوید.

برخی دیگر از آن ها مجدداً برای شیر خوردن از پستان مادر به کیسه باز می گردد.

کانگورو و بچه کانگورو 

 

موش های کیسه دار

«وُمبَت»ها و «موش های کور زیر زمینی» که جزء گروه کیسه داران هستند، زمین را حفر می کنند. کیسه های آن ها به طرف پایین باز می شود. این امر از وارد شدن خاک به داخل کیسه ها، در حین حفر زمین، جلوگیری می کند.

 

موش کیسه دار

 

کیسه داران در گذشته

زمانی بر روی زمین انواع بسیاری از جانوران کیسه دار وجود داشت. بیشتر آن ها در اثر ناتوانی در رقابت با دیگر جانوران منقرض شده اند. امروز اکثر کیسه داران در استرالیا زندگی می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع خزندگان ، تکامل و نحوه زندگی آنها به همراه مستند زیبای خزندگان ایران

قبل از دست یافتن افراد مختلف به سر زمین استرالیا، پستاندارانی که برای کیسه داران خطر ناک بودند به آن جا وارد نشده بودند. با ورود افراد مختلف به این سرزمین جانوران دیگر نیز به آن جا برده شدند.

برخی از این جانوران کیسه داران خطر ناک محسوب می شوند.

 

کیسه داران امروزی

امروزه کیسه داران در جاهای دیگر نیز زندگی می کنند. «اپوسوم» یکی از این کیسه داران است که در امریکا زندگی می کند. این جانورکوچک به موش شباهت دارد. امروزه کیسه دارانی وجود دارند که شکل بدن یا رفتار آن ها شبیه خرس ها، میمون ها، گربه ها، موش ها یا گرگهاست.

این امر بدین معنی نیست که آن ها در گروه بندی جانوران، با حیوانات فوق ارتباط دارند. مثلاً کیسه داری به نام «خرس کوالا» از نوع خرس ها نیست و از آنجا که روی درختان زندگی می کند، رفتاری بیشتر شبیه به میمون ها دارد.

کیسه دارانی به نام «کوسکوس» و «اپوسوم دم ابریشمی » نیز به خاطر دم های بلند شان به میمون ها شباهت دارند.

 

شیطان تاسمانیایی

کیسه داران گوشت خوار حیواناتی هستند که به گربه ها و گرگ های کوچک شباهت دارند. یکی از آن ها «شیطان تاسمانیایی» نام دارد. طول بدن این جانور ۹۰ سانتی متر و رنگ پوست آن سیاه رنگ است.

شیطان تاسمانیایی از حیوانات کوچکی مثل قورباغه ها و موش ها تغذیه می کند. این جانور حتی می تواند حیوانات بزرگتر از خود را نیز شکار کند.

 

شیطان تاسمانیایی 

 

در زمان های بسیار دور، ببر ها و شیر های کیسه دار نیز وجود داشتند. آن ها، مثل انواع بسیاری از کیسه داران دیگر، منقرض شده اند. گرگ تاسمانیایی نیز از سال ۱۹۳۶ به بعد دیده نشده است و برای کسی انقراض یا عدم انقراض نسل آن معلوم نیست.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی خار پوستان ، انواع آن و مستند شگفت انگیز خارپوستان خلیج فارس

 

منبع: نگاهی به حیوانات(اثر کیت پورتر)

گردآوری : کنکاش

توجه : کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : جوندگان , حیات وحش , حیوانات مهره دار , پستانداران , کیسه داران
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin