جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » معرفی کامل خانواده گربه ها و محل زندگی آنها + مستند زیبا با دوبله فارسی
 272 بازدید

معرفی کامل خانواده گربه ها و محل زندگی آنها + مستند زیبا با دوبله فارسی

اعضای گربه (گربه سانان) را به آسانی می توان تشخیص داد. آن ها ویژگی های مشترکی با گربه اهلی یا خانگی، که بعضی از مردم در خانه خود نگهداری می کنند، دارند. اگر در خانه گربه اهلی داشته باشید، یک نکته را حتماً تشخیص می دهید. گربه ها دندان ها و چنگال های خیلی تیزی دارند.

معرفی کامل خانواده گربه ها و محل زندگی آنها + مستند زیبا با دوبله فارسی

خانواده گربه ها ( گربه سانان )

 

اعضای گربه ( گربه سانان ) با نام علمی Feliformia یا Feloidea را به آسانی می توان تشخیص داد. آن ها ویژگی های مشترکی با گربه اهلی یا خانگی، که بعضی از مردم در خانه خود نگهداری می کنند، دارند. اگر در خانه گربه اهلی داشته باشید، یک نکته را حتماً تشخیص می دهید. گربه ها دندان ها و چنگال های خیلی تیزی دارند.

اگر حرکت یک گربه اهلی را نظاره کنید به زودی خواهید فهمید که چرا گربه ها شکارچیان خوبی هستند. گربه ها می توانند آرام و ساکت در جایی بمانند. آن ها می توانند خیلی آهسته و در حالتی مشابه خزیدن، حرکت کنند. گربه ها خیلی سریع می دوند. اکثر آن ها می توانند از درخت بالا بروند. وقتی از ارتفاع سقوط می کنند، همیشه روی پاهای خود بر زمین فرود می آیند. آن ها ضمن فرود می توانند بدن خود را در هوا طوری بچرخانند که بر روی پاها، در روی زمین قرار بگیرند.

 

گربه های وحشی

بیشتر انواع گربه ها در جنگل زندگی می کنند. روی پوست آن ها نقش هایی به صورت راه راه یا خال خال وجود دارد. این امر به مخفی شدن گربه ها در روی درختان و میان شاخ برگ ها کمک می کند. گربه های وحشی حیوانات کوچک را شکار می کنند. برای شکار به آرامی به سوی آن ها می خزند و بعد به سوی طعمه می جهند. اکثر گربه سانان شب به شکار می پردازند. قدرت دید گربه ها در تاریکی شش برابر قدرت دید انسان است.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی خار پوستان ، انواع آن و مستند شگفت انگیز خارپوستان خلیج فارس

گربه سانان کوچک ۲۸ نوع هستند. گربه وحشی «پوما» بزرگترین آن ها است. این حیوان در امریکای شمالی و جنوبی زندگی می کند.

گربه وحشی 

گربه وحشی 

گربه های بزرگ

فقط ۷ نوع گربه بزرگ وجود دارد. اختلاف اندازه بدن آن ها با اندازه بدن گربه های کوچک بسیار زیاد است. همه ی  این گربه های بزرگ نعره می کشند. اما مثل گربه های کوچک، صدای «فرفر» ندارند. این امر به دلیل شکل خاص گلوی آن ها  است.

ببر

ببر ها

ببر ها و دیگر گربه های جنگلی، شکار خود را دزدانه تعقیب می کنند و به چنگ می آورند. یوزپلنگ در دشت های باز زندگی می کند. یوز پلنگ ها نمی توانند بدون  آن که دیده شوند، آرام به طرف شکار خود بخزند. یوز پلنگ ها در عوض می توانند در یک فاصله کوتاه، از هر حیوانی سریع تر بدوند. در این حالت سرعت یوزپلنگ به حدو ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد.

 

شیر ها

شیر ها به صورت گروهی زندگی می کنند. ولی اکثر گربه های بزرگ دیگر، به تنهایی زندگی کرده و به شکار می پردازند. هر یک از آن ها از قلمرو شکار خود محافظت می کنند. گربه های بزرگ از حیوانات دیگر هیچ هراسی ندارند، آن ها در قلمرو شکار خود فرمانروایی دارند.

شیر ها اغلب با هم به شکار می روند. آن ها قبل از حمله به شکار خود، آن را محاصره می کنند. شیر های نر روی گردن خود موهای بلند دارند که به آن، یال می نامند. یال شیرها، آن ها را بزرگتر نشان می دهد. شیر های نر گاهی اوقات بر سر رهبری گله ی شیر ها، با هم به مبارزه می پردازند، و بزرگترین و قویترین شیر این وظیفه را به عهده می گیرد. 

پیشنهاد کنکاش :  معرفی درخت میوه آزارا ، روش نگهداری ، تکثیر و ارزش غذایی + فیلم و گالری عکس

شیر

 

مشاهده مستند فوق العاده زیبای گربه سانان با دوبله فارسی

 

برای مشاهده کیفیت های دیگر این مستند کلیک کنید

 

منبع: نگاهی به حیوانات (اثر کیت پورتر)

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , حیوانات مهره دار , پستانداران
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin