جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » رونمایی از اولین سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین
 149 بازدید

رونمایی از اولین سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین

متخصصان متعهد سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع از دستاورد جدید خود برای مقابله با آتش‌سوزی‌های گسترده رونمایی کردند.

رونمایی از اولین سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین

 سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، در سال حمایت از کالای ایرانی و همزمان با ۷ مهر «روز آتش‌نشان و ایمنی»، متخصصان صنایع هوایی وزارت دفاع برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین برای اطفاء آتش‌سوزی‌های گسترده توسط هواپیماهای جت شدند.

در این مراسم که در شرکت هواپیماسازی (هسا) اصفهان برگزار شد، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس ستاد مدیریت بحران کشور از نزدیک با حضور در منطقه عملیات پروازی جت آتش نشان، عملیات پاشش پر فشار را مشاهده کردند.

افزایش سرعت عمل در مهار اطفاء حریق، نیاز کشور به سامانه آتش نشان هوایی، خسارت قابل توجه به جنگل ها و مراتع در اثر آتش‌سوزی (یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار در سال) و صعب‌العبور بودن مراتع و جنگل ها از دلایل طراحی و ساخت سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین است.

سامانه هوایی اطفاء حریق

سامانه هوایی اطفاء حریق 

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان کشور که قهرمانانه در مواقع خطر و بحران به کمک و یاری مردم عزیزمان می‌شتابند، گفت: حقیقتا مسئولیت آتش نشانان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و همگان دیده ایم که این مردان بی ادعا برای کمک و یاری هموطنان مان از هیچ تلاش و کوششی حتی نثار جان با ارزش خودشان فروگذار نمی کنند و به همین بهانه امروز توفیق این را یافتیم که برای نخستین بار در جمهوری اسلامی ایران سامانه پیشرفته و مدرنی را طراحی و آماده کنیم که توسط یک فروند هواپیمای جت آتش‌نشان، ۱۸ تن آب را در مدت کوتاه پنج ثانیه بر روی مساحت تعیین شده مورد حریق با رعایت الگوی مناسب تخلیه کند.

پیشنهاد کنکاش :  مبحث واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح جوسازی است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تشریح قابلیت های این دستاورد مهم که با کار جهادی و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از نیاز به خارج از کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: فناوری و قابلیت طراحی و ساخت چنین سامانه ای در حال حاضر در انحصار کشورهای معدودی قرار دارد و بحمدالله متخصصان صنعت دفاعی موفق به طراحی مدرنی از این سامانه شدند.

وی با بیان اینکه این سامانه به گونه ای طراحی شده که آب پرحجمی را در مخازن تحت فشار با جداره های نازک نگهداری و حمل می کند، افزود:

این سامانه توسط یک فروند جت در طول پرواز به سرعت مخزن را تخلیه کرده و تحت تاثیر ناخواسته تلاطم سیال و تغییر وزن قرار نمی‌گیرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه در طول پرواز جت، تعادل و پایداری هنگام پاشش و پس از آن نیز به طور کامل حفظ می شود، تصریح کرد: آب سیال پاشیده شده به هیچ وجه به درون موتور هواپیما وارد نمی شود.

حاتمی در زمینه دیگر قابلیت های این سامانه آتش نشان هوایی خاطرنشان کرد: شیوه پاشش تحت فشار فعلی توسط این جت برتری های عملیاتی نسبت به روش‌های قدیمی‌تر پاشش دارد که بر همین اساس امکان اطفاء حریق‌های گسترده را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه با دستیابی به این فناوری و دستاورد، امکان نصب آن بر روی هواپیماهای مختلف سنگین میسر است، تصریح کرد: با ساخت این سامانه کشورمان می‌تواند با آتش‌سوزی‌های گسترده و پرحجم با سهولت و قدرت مقابله کند و در برطرف ساختن مباحث و مسائل زیست محیطی مانند ریزگردها این سامانه قابلیت های فراوانی دارد.

پیشنهاد کنکاش :  مبحث واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح جوسازی است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: آتش‌نشان هوایی پیشرفته و سنگین می‌تواند با استقرار در فرودگاه‌ها، تمام جغرافیا و محیط زیست کشور را مورد حفاظت و پوشش قرار دهد و در شرایط ویژه ستاد بحران کشور را یاری رساند.

حاتمی در پایان با تبریک این موفقیت مهم به مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، دولت خدمتگزار و ملت شریف ایران اسلامی گفت: این دستاورد مهم با مشارکت شبکه همکاران صنعتی و محققان دانشگاهی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع به دست آمده است.

 

انتهای پیام/

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , شهداء، ایثارگران و دفاع مقدس , مذهبی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin