جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » تمرین های کیگل چیست و برای رفع بی اختیاری تنشی چه باید کرد ؟
 119 بازدید

تمرین های کیگل چیست و برای رفع بی اختیاری تنشی چه باید کرد ؟

هنگام ادرار عضلات کف لگن را به ترتیبی منقبض کنید که جریان ادرار ناگهان قطع شود و دوباره رها کنید تا جریان ادرار بر قرار شود. این کار را چندین بار تکرار کنید. لازم نیست عضلات شکم یا باسن و پاهای خود را منقبض کنید. تنها عضلات کف لگن که اطراف پیش آبراه و مقعد هستند باید منقبض شوند. انجام این تمرین، در هر نوبت که ادرار می کنید به شما قوت قلب می دهد که هر گاه بخواهید می توانید ادرار خود را نگه دارید. هنگامی که یاد گرفتید این کار را انجام دهید، می توانید تقریباً در هر جایی چه نشسته یا ایستاده تمرین کنید.

تمرین های کیگل چیست و برای رفع بی اختیاری تنشی چه باید کرد ؟

تمرین های کیگل برای رفع بی اختیاری تنشی

 

تمرین کیگل چیست ؟

تمرین کیگِل یا تمرین دیافراگم لگنی (به انگلیسی: Kegel exercise) به انقباض و رهایش پیاپی عضلات قسمت تحتانی لگن خاصره (عضلات دیافراگم لگنی) گفته می‌شود. عضلاتی که امروزه در زبان محاوره به “عضلات کیگل” معروفند. در ارتباط با این تمارین چندین ابزار وجود داشته و بکار گرفته می‌شوند. هرچند که مطالعات متعدد منجر به بحث و مناظره دربارۀ تأثیرات مرتبط با این ابزارها در تقابل با تمارین سنتی کیگل است. تمرینات کیگل معمولاً به منظور تقویت و کنترل ارادی این عضله‌ها انجام می‌شود. حرکات و تمارینی که معولا با هدف کاهش افتادگی واژن (مهبل) و بی‌اختیاری ادراری پس از زایمان در زن ها، درمان انزال زودرس در مردها انجام می‌شود. تمرین کیگل اولین بار توسط آرنولد کیگل و در سال ۱۹۴۸ میلادی شرح شده‌ است.

 

این تمرین ها به آسانی قابل انجام هستند و زمانی که آن ها را یاد بگیرید تقریباً در هر جایی قابل انجام هستند. این تمرین ها به تقویت عضلاتی که در کنترل جریان ادرار مهم هستند، کمک می کنند. شما به آسانی می توانید عضلاتی را که باید منقبض کنید با شروع تمرین در هنگام دفع ادرار شناسایی کنید. هنگام ادرار عضلات کف لگن را به ترتیبی منقبض کنید که جریان ادرار ناگهان قطع شود و دوباره رها کنید تا جریان ادرار بر قرار شود. این کار را چندین بار تکرار کنید. لازم نیست عضلات شکم یا باسن و پاهای خود را منقبض کنید. تنها عضلات کف لگن که اطراف پیش آبراه و مقعد هستند باید منقبض شوند.

انجام این تمرین، در هر نوبت که ادرار می کنید به شما قوت قلب می دهد که هر گاه بخواهید می توانید ادرار خود را نگه دارید. هنگامی که یاد گرفتید این کار را انجام دهید، می توانید تقریباً در هر جایی چه نشسته یا ایستاده تمرین کنید. عضلات را منقبض کنید و تا ۵ بار بشمارید و سپس تا پنج شماره رها کنید.این تمرین را هر دفعه ۱۵ تا ۲۰ بار در روز، ۳ تا ۴ بار تکرار کنید. این تمرین که تنها چند دقیقه وقت می گیرد می تواند بسیار به شما کمک کند. به یاد داشته باشیدکه این تمرین را باید بلند مدت و شاید مادام العمر نجام دهید.

پیشنهاد کنکاش :  بررسی اختلالات جنسی زنان و 5 توصیه مهم برای بهبود آن

 

عملکرد

هدف تمارین کیگل، بهبودِ تونوس عضلانی بوسیلۀ تقویت عضلات تحتانی لگن است. کیگل تمرین همگانی و محبوبی برای زنان باردار است. تمرینی که عضلات دیافراگم لگنی زنان را برای مراحل پس از بارداری و زایمان و فشارهای مرتبط با این مراحل آماده میسازد. گفته شده که تمارین کیگل برای معالجه و رفع افتادگی واژن (مهبل) و همچنین ممانعت از بیرون زدگی رحم در زنان و برای معالجۀ دردهای پروستات و کاهش انزال زودرس در مردان مثمر ثمر است.

تمرینی که بخصوص باعث تورم آلت‌های جنسی در روش نزدیکی پومپویر میشود. فعالیت‌های بسیاری بواسطۀ عضلات کیگل به انجام میرسد. از جمله نگه داشتن و ممانعت از جریان ادرار و مدفوع. بازتولید این نوع از فعالیت عضلانی میتواند عضلات کیگل را تقویت نماید. عمل آهسته نمودن یا توقف جریان ادرار، میتواند در جهت انجام صحیح کار با عضلات دیافراگم لگنی آزمایش شود. اما نباید به عنوان تمرینی منظم به انجام رسد چراکه ایجاد احتباس ادرار میکند.

 

اثرات تمارین کیگل بر سلامت زنان و مردان

در زنان عواملی چون بارداری، زایمان، سالخوردگی، داشتن اضافه وزن و جراحی‌های شکمی مثل سزارین اغلب باعث ضعف عضلات لگنی می‌شود. این ضعف عضلانی را میتوان از طریق سنجش دیجیتالِ فشار واژینال یا با استفاده از عجان سنجِ کیگل (preneometer) ارزیابی کرد. در تحقیقات کیگل اثبات شده که ضعف این عضلات در زنان زمینه ساز کاهش احساس جنسی و ارگاسم در آن‌ها شده و تقویت آن‌ها باعث تجربۀ ارگاسم و داشتن ارگاسم‌های شدید تر و مکرر می‌شود. تمارین کیگل در اینگونه موارد میتواند در بازیابی قدرت عضلات لگنی مفید فایده باشد. هرچند این تمارین بیشتر در زنان کاربرد دارد اما در مردان نیز باعث نیل به نعوذهای قدرتمند شده و کنترل بیشتری را بر فرآیند انزال ایجاد میکند.

پیشنهاد کنکاش :  5 توصیه مهم و کلیدی برای غلبه بر هوس های جنسی

 

وسایل تقویت عضلات واژن

وسیلۀ تقویت عضلات لگنی (که عموماً به ورزش گر کیگل یا تقویت گر عضلات کف لگن اطلاق می‌شود) عبارت است از وسیله‌ای پزشکی یا شبه پزشکی که در جهت کمک به تقویت عضلات لگنی و واژینال خانم‌ها طراحی شده‌است. برخی از آن‌ها کاربرد کلینیکی دارند اما بیشتر آن‌ها در جهت تمرین خصوصی خانم‌ها در منزل ارائه شده‌اند. این وسایل در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

توپ کیگل: توپ کوچکی که عموماً ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر قطر دارد و در وزن‌های مختلف جهت نگهداشتن در واژن طراحی شده‌است.

دمبل‌ها یا وزنه‌ها یا مخروط‌های واژینال: وسایلی که برای نگهداشتن در واژن طراحی شده‌اند. عمل نگه داشتن این وسایل از درون واژن بشکل انقباض و رهایش موجبات تقویت عضلات آن را فراهم می‌آورد. دمبل‌ها از جنس فولاد ضد زنگ، نرم و جلا داده شده هستند. استوانه‌ای شکل و با دو انتهای برآمده و گرد. دارای وزن عمومی ۴۵۴ گرم و اندازۀ تقریبی ۱۷ سانتی‌متر و در عریضترین قسمت با قطر ۲.۵ سانتی متر. این دمبل‌های واژینال بدون منفذ بوده و میتوانند توسط پارچه‌ای خیس شده با آب و صابون ملایم تمییز شوند.

تحریک گر‌های الکتریکی یا TENS: وسایلی که از طریق میله‌ای داخلی یک جریان الکتریکی را توزیع می‌کنند. جریانی که باعث تحریک و تکان ناگهانی عضلات مجاور می‌شود.

 

منبع : ویکی پدیا

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , سلامت , سلامت جنسی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin