جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » چگونگی بر خورد والدین با بچه هایی که شیطنت می کنند !
 87 بازدید

چگونگی بر خورد والدین با بچه هایی که شیطنت می کنند !

شیطنت کودکان تا حدودی طبیعی و مقتضای سنّ آنان است و شیطنت فراوان در موارد بسیار به سبب حسّاسیت والدین است که نیاز کودکان به جلب توجّه، آنان را به این عمل وا می دارد. توصیه می شود در مقابل شیطنت هایی که خطر ساز نیست و ضرر جدی به شما نمی زند، حسّاسیت چندانی نشان ندهید.

چگونگی بر خورد والدین با بچه هایی که شیطنت می کنند !

شیطنت کودک

 

چگونگی بر خورد ؟

شیطنت کودکان تا حدودی طبیعی و مقتضای سنّ آنان است و شیطنت فراوان در موارد بسیار به سبب حسّاسیت والدین است که نیاز کودکان به جلب توجّه، آنان را به این عمل وا می دارد.

توصیه می شود در مقابل شیطنت هایی که خطر ساز نیست و ضرر جدی به شما نمی زند، حسّاسیت چندانی نشان ندهید. کودکان دارای این روحیه ، به مراقبت بیشتری نیاز دارند تا خطر یا ضرری جدّی را متوجّه خود و دیگران نکنند.

 

مراقبت شدید و غیر متعارف بچه ها ؛ چه ضرری دارد؟

توجّه داشته باشید که مراقبت از او، شدید و غیر متعارف نباشد؛ زیرا مراقبت شدید، اظطراب می آورد و اعتماد به نفس او را می گیرد.

چند توصیه

۱ – زمینه های خطر را با دور کردن وسایل الکتریکی و خطر ساز از بین ببرید؛ البتّه این وسایل را هنگام شیطنت کودک از او دور نکنید؛ زیرا حریص تر می شود:

« الْاِنسانُ حَریصُ عَلی ما مُنِعَ »    انسان بر آنچه منع می شود حریص تر است.

“تفسیر شریف لاهیجی، جلد ۱ ص ۲۹۲”

در صورت احتمال خطر جدّی ابتدا از شیوه ی حواس پرت کردن استفاده کنید و اگر مؤثر نبود، به شکل فیزیکی و بدون کلام، وسیله ی خطر ساز را از او بگیرید.

۲ – هنگام شیطنت، او را تنبیه و تهدید نکنید. داد و فریاد و نهی های پیاپی نیز مؤثر نیست؛ بلکه او را بین دو انتخاب منطقی مخیّرسازید تا یکی را بر گزیند؛ برای مثال، یا از شیطنت دست بردار یا از اتاق برو بیرون.

یا به وسایل برقی دست نزن یا از اتاق برو بیرون. این گونه بر خورد، افزون بر این که روحیه ی همکاری را در او می پروراند، از شیطنت او نیز می کاهد؛ زیرا به فرزند خود  حقّ انتخاب داده اید.

پیشنهاد کنکاش :  6 دستورالعمل بی نظیر برای آموزش مهارت حل مساله به کودکان

توجه داشته باشید که دو طرف انتخاب باید منطقی باشد؛ بنابراین، از او نخواهید که یا از شیطنت دست بر دارد یا بخوابد؛ چون او گزینه ی دوم را بر نمی گزیند و به شیطنت خود ادامه خواهد داد.

 

گرد آوری : کنکاش

منبع : نسیم مهر

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin