جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » آموزش نگهداری، پرورش و تکثیر گل بگونیا
 157 بازدید

آموزش نگهداری، پرورش و تکثیر گل بگونیا

بگونیا گیاهی چندساله و گلدار که گل هایی به رنگ سفید، صورتی، قرمز تولید میکند. در این بخش از کنکاش به شما می آموزیم که چگونه از این گیاه نگهداری کنید، آن را پرورش دهید و در نهایت تکثیر کنید.

آموزش نگهداری، پرورش و تکثیر گل بگونیا

نگهداری و پرورش گل بگونیا

 

بگونیا گیاهی چندساله و گلدار که گل هایی به رنگ سفید، صورتی، قرمز تولید میکند. در این بخش از کنکاش به شما می آموزیم که چگونه از این گیاه نگهداری کنید، آن را پرورش دهید و در نهایت تکثیر کنید.

معمولا بگونیا به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شود، اما در مناطقی که هوایی معتدل دارد می توانیم این گل را در فصل بهار و تابستان در فضای باز نگهداری کنیم.

نور: مهمترین عامل در نگهداری این گیاه نور می باشد، بگونیا به محیطی کاملا روشن نیاز دارد البته چند ساعت نور ملایم برای این گیاه مفید می باشد.

 

عدم گل دهی بگونیا :

کمبود نور یا کمبود مواد غذایی از مهمترین عوامل عدم گل دهی می باشد، در صورت نبود نور کافی گلدهی متوقف میشود و گیاه به سمت رشد علفی می رود.

توجه: اگر بگونیا در نور مستقیم به ویژه در روزهای گرم قرار بگیرد برگ ها دچار سوختگی می شود.

 

روش آبیاری مناسب:

بگونیا خاکی تقریبا مرطوب رو می پسندد، اما به معنی این نیست که دائم خاک را خیس و غرقابی نگه دارید چون در این حالت برگ ها زرد و پلاسیده می شوند، همچنین بهتر است روی برگ ها آب نریزید که گیاه دچار بیماری های قارچی نشود.

بهترین زمان برای آبیاری زمانی می باشد که سطح خاک خشک شده باشد؛

بگونیا گیاهی رطوبت دوست می باشد، لذا توصیه مب شود از ظرف آب و سنگریزه در زیر گلدان برای تامین رطوبت استفاده شود (طوری که گلدون روی سنگ باشد و کفش با آب در تماس نباشد).

پیشنهاد کنکاش :  نام و مشخصات گل مورد علاقه خود را با نرم افزار PlantNet بیابید + آموزش و دانلود

 

دما مناسب نگهداری:

دمای ۱۸-۲۵ درجه بهترین دما برای نگهداری بگونیا می باشد، در دمای بالاتر مراقب باشید که گل دچار خشکی نشود و همچنین آن را در دمای کمتر از ۱۵درجه قرار ندهید.

 

خاک مناسب پرورش بگونیا:

هرچقدر زهکش خاک بیشتر باشد گیاه رشد بهتری خواهد داشت؛ در نتیجه بهتره است از خاک های سبک استفاده کنید مثل ترکیب پرلیت و خاک برگ و پیت ماس. ️

 

کود دهی :

هر گیاه گلداری علاوه بر نور به مواد غذایی کافی برای گلدهی احتیاج دارد پس علاوه بر تامین نور کافی باید کود دهی نیز انجام شود، از کودهای با فسفر بالا مثل فرمول ۱۰-۲۰-۱۰ یا کودهای مخصوص گلدهی هر دو یا سه هفته یک بار طبق دستور مصرفی کود استفاده کنید.

 

روش تکثیر :

استفاده از قلمه ی ساقه بهترین روش تکثیر می باشد، برای این کار قلمه ای باطول ۱۰سانتی متر که حداقل دو گره داشته باشد را به شکل اریب تهیه کنید و در خاک سبک قرار بدهید.

 

منبع : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , گیاهان , گیاهان زینتی آپارتمانی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin