جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » معرفی انواع پستاندار ، ویژگی، تولید مثل و تغذیه + مستند کامل زندگی پستانداران
 440 بازدید

معرفی انواع پستاندار ، ویژگی، تولید مثل و تغذیه + مستند کامل زندگی پستانداران

به دوران رشد نوزاد پستان داران در رحم مادر، بارداری گفته می شود. اغلب پستان داران بدین صورت رشد می کنند و بنابراین به صورت یک نوزاد کامل به دنیا می آیند. بسیاری از بچه های کیسه داران، مانند کانگوروها، دوره ی تکامل خودشان را در کیسه ی مادر سپری می کنند.

معرفی انواع پستاندار ، ویژگی، تولید مثل و تغذیه + مستند کامل زندگی پستانداران

زندگی پستانداران 

 

پستانداران جانورانی خون گرم با اسکلتی استخوانی اند که موش ها و سایر جوندگان، پریمات ها، مانند میمون ها و انسان ها، جانوران گوناگونی چون کرگدن ها، گوزن ها و گربه ها را در بر می گیرند. این جانوران متشکل از ۴۵۰۰ گونه هستند و فیل ها، بزرگ ترین موجودات خشکی  و نهنگ ها بزرگ ترین جانور روی زمین، جزو این دسته هستند.

 

تمامی ویژگی های مشترک پستانداران چیست؟         

تقریباً در تمامی پستانداران بچه ها، قبل از به دنیا آمدن، درون شکم مادرشان رشد می کنند. این فرایند، بارداری نامیده می شود. بچه ها پس از به دنیا آمدن از شیر مادر تغذیه می کنند. بدن بیشتر پستانداران پوشیده از مو است و تمامی پستاندارانی که بر روی خشکی زندگی می کنند. چهار دست و پا دارند. البته در وال ها باله های عقبی از بین رفته اند.

 

پستانداران از چه تغذیه می کنند؟  

 

تغذیه پستانداران

بعضی از پستان داران همه چیز خوارند، هم از گیاه و هم از گوشت تغذیه می کنند.

 

 پستان داران به دلیل تنوع غذایی وسیع شان بسیار موفق هستند. گوشت خوران شامل گربه سانان (گربه ها)، کفتارها و سگ ها(سگ سانان) می شوند. جوجه تیغی ها و خارپشت ها از حشرات تغذیه می کنند. گیاه خوران جانوران سم دار، مانند اسب ها و گوزن ها، و هم چنین خرگوش و جوندگان را شامل می شوند. بعضی از پستان داران همه چیز خوارند؛ یعنی هم گیاهان و هم از گوشت تغذیه می کنند.

 

بارداری پستانداران :

 

بارداری پستانداران

پستانداران بزرگ تر بچه هایی بزرگ تر به دنیا می آورند و دوران بار داری آن ها نیز طولانی تر است

 

به دوران رشد نوزاد پستانداران در رحم مادر، بارداری گفته می شود. اغلب پستانداران بدین صورت رشد می کنند و بنابراین به صورت یک نوزاد کامل به دنیا می آیند. بسیاری از بچه های کیسه داران، مانند کانگوروها، دوره ی تکامل خودشان را در کیسه ی مادر سپری می کنند.

 

طی بارداری چه اتفاقی روی می دهد؟  

در اغلب پستانداران تخمک بارور شده درون رحم مادر قرار می گیرد. سپس به جنین تبدیل می شود و تغذیه ی آن از طریق جفت انجام می گیرد. کیسه داران باقد جفت هستند و نوزاد آن ها به صورت موجودی کوچک و ضعیف به دنیا می آید. بعضی پستانداران از جمله پلاتی پوس، تخم گذار هستند.

 

بارداری چه مدت طول می کشد؟ 

طول بارداری در پستانداران مختلف است. بارداری در جوندگانی مانند موش ها تنها دو یا سه هفته طول می کشد. پستانداران بزرگ تر بچه هایی بزرگ تر به دنیا می آورند و دوران بار داری آن ها نیز طولانی تر است. بیشترین مدت بارداری مربوط به فیل ها است که ۲۰ ماه طول می کشد.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

 

پستانداران چگونه تولید مثل می کنند؟ 

 

تولید مثل پستانداران

همه ی پستانداران تولید مثل جنسی دارند؛ یعنی اسپرم (سلول جنسی نر) ، تخمک(سلول جنسی ماده) را بارور می کند. در برخی از پستانداران، نرها برای نشان دادن میزان قدرت خود به جانور ماده، قلمرویی برای خود در نظر می گیرند.

در سایر موارد نرها برای جفت گیری می جنگند. بسیاری از جانوران نر سم دار دارای شاخ هایی هستند که آن ها را برای زور آزمایی به یکدیگر می کوبند یا در هم قفل می کنند.

 

فواید خون گرم بودن چیست؟         

بدن پستانداران دمایی ثابت دارد؛ این ویژگی آن ها را قادر می سازد تا در هر دمایی فعال باشند. چون برای ثابت نگاه داشتن دمای بدن به انرژی زیادی نیاز دارند، ناگزیرند غذای زیادی مصرف می کنند.

پستاندارانی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند، به لایه های ضخیم چربی یا پوست کلفت مجهزند، از این رو، غذای کمتری مصرف می کنند. بعضی از پستانداران برای زنده ماندن در فصل سرما به خواب زمستانی فرو می روند.

 

خواب زمستانی 

 

خواب زمستانی

در خواب زمستانی ضربان قلب، تنفس و سیر فرآیندهای حیاتی حیوان کاهش می یابد

 

بسیاری از پستانداران مانند خفاش ها، خرس ها و موش های زمستان خواب در زمستان های مناطق قطبی با فرو رفتن در خواب زمستانی به حیات خود ادامه می دهند. این راهکار به آن ها کمک می کند تا انرژی ای را که بر اثر تلاش برای گرم نگه داشتن بدن و یافتن غذا به هدر می رود، حفظ کنند.

 

در طول خواب زمستانی چه تغییراتی به وجود می آید؟  

ضربان قلب، تنفس و سیر فرایند های حیاتی بدن کاهش می یابند و دمای بدن جانوران آن قدر کم می شود که به هنگام لمس کردن سطح بدن، سرد به نظر می رسد. در فصل بهار که هوا بار دیگر گرم می شود. فرایند های بدن جانور به حالت اول بر می گردند و پستانداران برای ادامه حیات فعال خود از خواب بیدار می شود.

 

چه جانوران دیگری به خواب زمستانی می روند؟      

زمستان خوابی در میان جانوران خونسردی چون دو زیستان، خزندگان و حشراتی که در مناطق سرد زندگی می کنند، یک پدیده ی رایج است. در مناطق بیابانی و سایر مناطق خشک نیز جانوران برای تحمل خشکسالی فعالیتی مشابه انجام می دهند. به این کار، رخوت تابستانی گفته می شود.

 

طبقه بندی پستان داران

پستانداران گروهی از مهره داران هستند که حدود ۴۵۰۰ گونه دارند و به سه گروه اصلی تقسیم می شوند.

پیشنهاد کنکاش :  نرم تنان | وجه اشتراک نرم تنان، گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه + فیلم

۱- گروه اول: خارپشت سانان هستند که در واقع کوچک ترین گروه را تشکیل می دهند و تنها سه گونه اند.

۲- گروه دوم: کیسه داران هستند که مجموع نزدیک به ۲۴۰ گونه دارند.

۳- گروه سوم: تمامی پستانداران جفت دار را در بر می گیرد و به ۱۷ راسته تقسیم می شود. جوندگان بزرگ ترین راسته را تشکیل می دهند.

دلفین ها

 دلفین ها و نهنگ ها تمامی طول عمر خود را درون آب سپری می کنند، حتی بچه های خود را نیز در آب به دنیا می آورند. این جانوران پستاندار شبیه ماهی ها هستند، اما به جای آبشش، شُش دارند. بنابراین، برای تنفس باید به سطح آب بیایند.

 

زندگی دلفین ها

دلفین ها برای تفنس به سطح آب می آیند

 

حیوانات شکارچی

شکار چی هایی مانند شیر و ببر چنگال های تیز و دندان هایی سگ مانند برای گرفتن و کشتن قربانیان خود دارند. شیر ها برای این که بتوانند شکارهایی بزرگ ، مانند گورخر ها و بوفالوها را به زمین بزنند، به صورت دسته جمعی شکار می کنند.

 شیر شکارچی

شیرها اغلب به صورت دسته جمعی شکار می کنند 

 

توله های خرس قطبی        

نوزاد پستانداران، پس از تولد بسیار ضعیف و بدون دفاع هستند. یکی یا هر دو والد یا در برخی از موارد جانور بالغ دیگری، وظیفه محافظت از نوزاد را تا وقتی که از شیر گرفته شود و بتواند برای خودش غذا پیدا کند، بر عهده می گیرند. نوزادان توانایی های حیاتی را از والدین و ضمن بازی کردن با همسالان خود فرا می گیرند.

توله خرسهای قطبی

پدر یا مادر در غیاب دیگری مسئول محافظت از فرزند می باشند 

 

ادامه حیات به وسیله ی خوابیدن   

موش زمستان خواب، این فصل را در توده ای گرم و نرم از علف ها و پوست درختان در یک لانه ی زیرزمینی می گذارند. این جانور در شرایطی شبیه به مردن، انرژی خود را ذخیره و از چربی ذخیره شده اش استفاده می کند. هنگامی که این جانور با افزایش دما در بهار، از خواب بیدار می شود، بسیار ضعیف شده است.

 

مجموعه هشت قسمتی مستند زندگی پستاندران (LIFE)

 

قسمت اول – استرالیا

 

قسمت دوم – حشره خواران

 

قسمت سوم – گیاه خواران

 

قسمت چهارم – تراشکاران

 

قسمت پنجم – گوشتخواران

 

قسمت ششم – فرصت طلبان

 

قسمت هفتم – بازگشت به آب

 

قسمت هشتم – درخت نشینان

 

گرد آوری : کنکاش

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , حیوانات مهره دار , پستانداران
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin