جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » انواع حشرات | گونه های زیستی ، تولید مثل و روشهای تغذیه + مستند زیبای حشرات
 270 بازدید

انواع حشرات | گونه های زیستی ، تولید مثل و روشهای تغذیه + مستند زیبای حشرات

با حشرات آشنا شوید   حشرات تقریباً ۷۵ در صد قلمرو جانوران را تشکیل می دهند و فراوان ترین جانوران روی زمین هستند. تا کنون حدود ۸۰۰ هزار گونه از آن ها شناخته شده، ولی بر آورد شده است که تعداد آن ها بیش از ۱۰ میلیون باشد. حشرات بی مهره گانی شش پا، با […]

انواع حشرات | گونه های زیستی ، تولید مثل و روشهای تغذیه + مستند زیبای حشرات

با حشرات آشنا شوید

 

حشرات تقریباً ۷۵ در صد قلمرو جانوران را تشکیل می دهند و فراوان ترین جانوران روی زمین هستند. تا کنون حدود ۸۰۰ هزار گونه از آن ها شناخته شده، ولی بر آورد شده است که تعداد آن ها بیش از ۱۰ میلیون باشد. حشرات بی مهره گانی شش پا، با اندام ها بسیار حساسی چون شاخک هستند. بعضی از آن ها نیز به صورت کلنی زندگی می کنند.

 

چرا حشرات تا این اندازه موفق هستند؟     

عامل اصلی موفقیت حشرات، تنوع آن ها است . تعداد گونه های حشرات به اندازه های زیاد است که تقریباٌ جایی از زمین نیست که در آن زندگی، هیج ماده ی غذایی از آن تغذیه نکنند. جثه ی کوچک آن ها باعث می شود که حشرات برای یافتن غذا تقریباً بتوانند به همه جا بروند.

بسیاری از حشرات می توانند پرواز کنند و این عامل، تجمع در محیط جدید را برای آن ها آسان تر می کند.

 

شاخک  

اندام حسی اغلب حشرات، شاخک هایی هستند که بر روی سرشان قرار گرفته اند. این بر آمدگی های غالباً بلندند و توسط پرز های حسی پوشیده شده اند. شاخک ها، علاوه بر حس کردن، برای بوییدن و در برخی موارد برای چشیدن و شنیدن نیز به کار می روند.

 

  شاخک پروانه

  شاخک پروانه

 

حشرات از شاخک های شان چه استفاده ای می کنند؟   

حشرات برای یافتن غذ و فرار از دشمنان، از شاخک ها استفاده می کنند. کک ها، شپش ها و سایر حشراتی که از جانوران دیگر تغذیه می کنند، از شاخک هایشان برای حس کردن گرما یا رطوبت بدن قربانیان خود بهره می گیرند. برای برخی از حشرات نر، شاخک های حسی ویژه ای دارند که بوم های خاصی، مانند فرمون، را حس می کنند. این بوم ها توسط جفت شان آزاد می شوند.

 

حشرات چه حواس دیگری دارند؟                

بسیاری از حشرات، مجهز به چشم های مرکب همراه با جفت عدسی هایی هستند که هماهنگ با هم کار می کنند. این چشم ها تصاویری دقیق به جانور ارائه می دهند. بعضی از حشرات، روی شکم شان موهای زبری دارند که به وسیله ی آن ها جریانات هوایی را که از حرکت طعمه یا شکارچی ها ایجاد می شوند، درک می کنند. پرده ی گوش بعضی از این حشرات روی پا یا بدن آن ها قرار دارد. اندام چشایی بعضی از حشرات، مانند مگس ها، روی پاهای آن ها قرار گرفته است.

 

حشرات چگونه از خود دفاع می کند؟ 

بسیاری از حشرات خود را استتار می کنند و بدین ترتیب شکارچی ها نمی توانند آن ها را ببینند. بعضی از گروه حشرات، نیش دارند یا به سمی بدبو مجهز شده اند. تعداد زیادی از آن ها هم  به یک رنگ های روشن و چون راه راه سیاه و زرد هستند و دشمنان را از خود فرار می دهند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفي جانوران کیسه دار (کیسه داران) | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

 

حشرات چگونه از خود دفاع می کنند

دفاع حشرات از خود 

 

حشرات چه می خورند؟ 

حشرات از تنوع غذایی گسترده ای بر خورداند. تقریباً نیمی از آن ها از برگ ها و، ریشه ها، شهد، و چوب های گیاهان تغذیه می کنند. راهبک که یک شکارچی است از موجودات کوچک تر تغذیه می کند. کک ها و شپش ها انگل هستند و بدون این که جانور میزبان خود را بکشند، خون و گوشت آن را می خورند.

 

کلنی          

بر خلاف اغلب حشرات به تنهایی زندگی می کنند، موریانه ها، مورچه ها و بعضی از زنبور های وحشی و زنبور های عسل در یک کلنی بزرگ به صورت دسته جمعی زندگی می کنند. اعضای کلنی، در یافتن غذا و ساختن کندو، با یک دیگر  همکاری می کنند.

 

حشرا ت اجتماعی چگونه نوزادشان را بزرگ می کنند؟    

اغلب حشرات؛ اصلاً از نوزادن خود مراقبت نمی کنند، یا این کار را به صورت حداقل ممکن انجام می دهند، اما حشرات اجتماعی در این میان استثناء هستند. کارکر ها به دقت از نوزادان مراقبت و غذای آن ها را تأمین می کنند.

زنبورهای وحشی کارگر، حشرات جویده شده را برای نوزدان می آورند. لاروهای زنبور عسل نیز از عسل تغذیه می کنند. این حشرات کوچک در پرورشگاهی در مرکز کندو رشد می کنند.

 

حشرات در زمستان به کجا می روند؟     

بسیاری از حشرات بالغ در زمستان می میرند. تخم ها یا نوزادان آن ها در طول زمستان در مکان های امن می مانند و در بهار سر بر می آورند. بعضی از حشرات به زمستان خوابی در مقابل سرما دوام می آورند و سایرین، مانند پروانه های امپراتور، برای موجه نشدن با سرمای زمستان به فواصل دور مهاجرت می کنند.

 

حشرات چگونه بر انسان اثر می گذارند؟

حشرات گیاه خوار ممکن است به محصولات کشاورزی و درختان میوه آسیب برسانند. موریانه ها نیز، که چوب را می جوند، خانه و لوازم آن را خراب می کنند و این در حالی است که حتی ممکن است گزش حشرات باعث سرایت بیماری شد.

البته بعضی از حشرات برای انسان مفیدند که از جمله ی آن می توان زنبورهای عسل، که عسل می سازند و کفش دوزک، که از شته ی گیاهان تغذیه می کنند، را نام برد. کرم های ابریشم هم با تولید ابریشم برای انسان مفیدند.

 

تعداد و انواع حشرات        

حشرات بیش از ۴۵۰ میلیون سال روی زمین زندگی کرده اند و به ۲۹ گروه تقسیم می شوند.

سوسک ها که بیش از ۳۷۰ هزار گونه دارند و بزرگترین این گروه را تشکیل می دهند.

گروههای اصلی دیگر پروانه ها و بیدها (پولک بالان ۱۵۰ هزار گونه) زنبورهای عسل ، زنبورهای وحشی، و مورچه ها ( بال غشائیان ۱۲۰ هزار گونه)، پشه ها (دو بالان ۱۰۰ هزار گونه)، وکنه (نیم سخت بالان ۸۰ هزار گونه) هستند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی خار پوستان ، انواع آن و مستند شگفت انگیز خارپوستان خلیج فارس

 

سنجاقک رنگی    

سنجاقک رنگی هم مانند تمامی حشرات بالغ دیگر دارای سه بخش سر، سینه، و شکم است سنجاقک های رنگی، یکی از گونه های حشرات اند.

سنجاقک های غول پیکر ۳۵۰ میلیون سال پیش، قبل از دایناسورها، در جنگل های مرطوب پرواز می کردند.

 

سنجاقک رنگی

سنجاقک رنگی 

 

کنه بستر 

حشرات متفاوت مانند شپش موی سر، پشه ها و کک ها از خون تغذیه می کنند. کنه ی بستر در تشک زندگی می کند و زمانی بیرون می آید که گرمای بدن را حس می کند. زائده های نزدیک دهان این جانور، به خوبی، برای سوراخ کردن پوست و مکیدن خون سازگار شده اند.

 

کرم پروانه ای امپراتور

نوزادان بسیاری از حشرات تفاوت چشمگیر با والدین خود دارند. به لارو بیدها و پروانه ها، کرم پروانه گفته می شود. این لاروها از برگ تغذیه می کنند و در مدتی نسبتاً کوتاه بسیار سنگین می شوند. بعد از این مرحله دست از خوردن می کشند و شروع به ساختن محفظه ای محکم در اطراف بدن شان می کنند. کرمینه ها در این محفظه از حالت شفیره به بلوغ می رسند.

 

کرم پروانه 

کرم پروانه 

                                                                                                 

پروانه امپراتور

بعد از دگردیسی، پروانه امپراتور بالغ از پیله بیرون می آید و بال هایش را به آهستگی باز می کند. این پروانه، مانند سایر انواع پروانه ها، از شهد گل ها تغذیه می کند. بالهای این پروانه از هزاران پولک رنگی تشکیل شده است و چشم های مرکب این حشره از عدسی های شش ضلعی تشکیل شده اند.

 

پروانه امپراطور

پروانه امپراطور

 

سوسک طلایی 

در سوسک ها، بال های جلویی به روکش هایی محکم و گرد تبدیل شد اند. هنگامی که سوسک بر روی زمین است، این روکش ها از بال های ظریف پشتی، محافظت می کنند. هنگامی که سوسک از زمین بلند شود و پرواز کند، روکش ها کنار می روند.

 

سوسک طلایی

سوسک طلایی

 

موریانه ی ملکه به همراه سرباز ها و کارگر ها  

هر موریانه وظیفه خاصی در جامعه خود دارد. وظیفه ی موریانه ی ملکه تخم گذاشتن است. در بدن ملکه آن قدر تخم وجود دارد که نمی تواند حرکت کند. تعداد زیادی از موریانه های ماده ی نازا از تخم نگه داری می کنند و حیات را درکندو پیش می برند. بسیاری از  سربازانی محافظ دارند که به آرواره های بزرگ به سم مجهزند.

 

 موریانه ها 

 موریانه ها 

 

تماشای مستند فوق العاده زیبای حشرات

 

برای دانلود این مستند زیبا کلیک کنید

 

گرد آوری : کنکاش

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حشرات , حیات وحش , حیوانات بی مهره
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin