جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » نرم تنان | وجه اشتراک نرم تنان، گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه + فیلم
 168 بازدید

نرم تنان | وجه اشتراک نرم تنان، گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه + فیلم

به گروه بی مهرگانی که بدن های نرم دارند، نرم تن گفته می شود. این گروه شامل جانورانی چون حلزون ها ی بی صدف، حلزون ها، هشت پا ها، اسکوئید ها و صدف های دو کفه ای هستند. اغلب نرم تنان صدف هایی دارند که بدن آن ها را محافظت می کنند.

نرم تنان | وجه اشتراک نرم تنان، گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه + فیلم

با نرم تنان آشنا شوید

 

به گروه بی مهرگانی که بدن های نرم دارند، نرم تن گفته می شود. این گروه شامل جانورانی چون حلزون ها ی بی صدف، حلزون ها، هشت پا ها، اسکوئید ها و صدف های دو کفه ای هستند. اغلب نرم تنان صدف هایی دارند که بدن آن ها را محافظت می کنند.

 

صدف ها

صدف های نرم تن از تنوع اندازه و شکل بر خوردارند، ولی اغلب آن ها نقشی ساده و یک سان ایفا می کنند. نقش آن ها غالباً فراهم کردن محلی مناسب برای مخفی شدن در مواقع خطر است. صدف در نرم تنان خشکی باعث خشک نشدن و ار دست ندادن رطوبت بدن جاندار می شود.

 

جنس صدف نرم تنان چیست؟

صدف نرم تنان از ماده گچی به نام کلسیم کربنات ساخته شده است. صدف از سه لایه ی مختلف ساخته شده است تا این که استحکام بیشتری پیدا کند.  لایه بیرونی که سخت و خشن است. لایه میانی که گچی است و  لایه درونی که براق و در مجاورت پوست جانور است . در بعضی از انواع دو کفه ای ها،لایه های براق درونی مروارید تولید می کند.

 

صدف ها

 

نرم تنان چگونه صدف می سازند؟

پوست نرم تنان، مواد سازنده ی صدف را به صورت مایع ترشح می کند. این مواد در مجاورت هوا یا آب سفت می شوند. لبه های خارجی صدف های شکم پایان و حلزون های گرمسیری رشد می کنند. با رشد نرم تن، صدف آن هم رشد می کند و مارپیچ ها یا حفره هایش بیشتر می شود. در دو کفه ای ها مواد صدف جدید در دورترین لبه از مفصل صدف قرار داده می شوند.

 

وجه اشتراک نرم تنان

اغلب نرم تنان، مانند صدف ها، پاهای ماهیچه ای دارندکه برای خزیدن و نقب زدن از آن ها استفاده می کنند. برخی از آن ها از سرهایی با اندام های حسی دارند. بدن نرم آن ها از شش ها یا آبشش ها، اندام های گوارشی  و تناسلی تشکیل شده است که همه ی آن ها توسط اندامی پوست مانند به همین نام در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

پیشنهاد کنکاش :  تالاب میانکاله مازندران، بهشت پرندگان مهاجر دنیا در ایران! +تصاویر

 

نرم تنان چگونه تغذیه می کنند؟

اغلب نرم تنان زبانی سوهان مانند، به نام رادولا دارند که با دندان هایی کوچک و تیز مجهز شده است. این جانوران با زبان شان گیاهان کوچک یا جانوران را از روی سنگ ها می تراشند و طعمه را به قسمت های بزرگ تقسیم می کنند. صدف های دو کفه ای، مانند صدف های خوراکی، برای به دست آوردن ذرات ریز خوراکی، آب را از آبشش های شان عبور می دهند.

 

نرم تنان چگونه تولید مثل می کنند؟

نرم تنان تولید مثل جنسی دارند. حلزون های بی صدف (یسکرها) و حلزون ها دو جنسی هستند. با وجود این، برای بارور ساختن تخم های شان باید جفت گیری کنند. از تخم اغلب نرم تنان آب زی پس از شکسته شدن، لاروی کوچک بیرون می آید که می تواند شنا کند به این لارو ولیکر گفته می شود.

 

حلزون دو کفه ای کوئین 

این گونه صدف ها هم مانند تمامی صدف های دو کفه ای ، از دو کفه تشکیل شده است. اغلب دو کفه ای ها عمر خود را چسبیده به سنگ ها یا درون تونل هایی در بستر دریا سپری می کنند. این حلزون ها با لوله های ماهیچه ای، که سیفون نامیده می شوند. آب را به درون بدن خود می کشند و به کمک آبشش ها ذرات غذایی را از آن می گیرند.

 

حلزون دو کفه ای کوئین

حلزون دو کفه ای کوئین

صدف حلزونی

حلزون گرمسیری یکی از انواع سرپایان با صدف قطعه قطعه است. این جانور از خویشاوندان اسکوئیدها و اختاپوس ها است. نرم تنی که درون این صدف زندگی می کند، در مارپیچ بیرونی این صدف قرار گرفته است. مارپیچ هی درونی مسئول حفظ و کنترل شناوری جانور هستند. شکل مارپیچی صدف به خوبی نمایان می باشد.

پیشنهاد کنکاش :  ماهی ها | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه

 

حلزون بزرگ افریقا:

شکم پایان، مانند حلزون ها، روی مسیری چسبناک، که از قسمتی از باله های ماهیچه ای و پهن آن ها ترشح می شود، حرکت می کنند. سر مجزای آن ها غالباً دارای دو جفت شاخک حسی است. معمولاً محل اصلی زندکی شکم پایان در آب است. ولی آن ها در هر زیست گاهی یافت می شوند.

حلزون بزرگ افریقا 

حلزون بزرگ افریقا 

 

اختا پوس 

سر پایانی مانند اختاپوس ها و ده پایان، مخفیانه به انتظار شکار می نشینند. اختاپوس ها در کف دریا می خزند یا در جای خود ثابت می مانند و منتظر ماهی ها و خرچنگ ها می شوند سپس با بازوهای مکنده شان به طعمه حمله می کنند و آن را می ربایند. این جانوران طعمه را به وسیله ی بزاق مسموم فلج می کنند.

اختاپوس 

اختاپوس 

 

تعداد نرم تنان و انواع آن ها:

بیش از ۷۰ هزار گونه از نرم تنان وجود دارد که به چندین رده ی اصلی تقسیم می شوند:

۱-  شکم پایان: بزرگترین رده هستند و از جمله آن ها می توان حلزون های بی صدف، حلزون ها، حلزون های خوراکی، صدف های دوکفه ای که گوش ماهی ها را در بر می گیرند، صدف خوراکی از جنس پکتین و حلزون دو کفه ای یا صدف خوراکی را نام برد.

۲- گروه دیگر سر پایانی نام دارند که اسکوئیدها، اختاپوس ها، و ده پایان جزء این گروه اند.

گروه هایی کوچک تر نیز وجود دارند که کینون ها و نرم تنان بیضی شکل با کفه های متصل به هم، از جمله آنان هستند.

 

مشاهده فیلم جذاب نرم تنان شگفت انگیز دریایی

 

برای دانلود فیلم بالا کلیک کنید

 

گرد آوری : کنکاش

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , حیوانات بی مهره , نرم تنان
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin