جدیدترین مطالب

» انواع ماهی | ماهیگیری » ماهی ها | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه
 123 بازدید

ماهی ها | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه

ماهی ها جانورانی آبزی هستند که اسکلت داخلی، جمجمه، دنده و ستون مهره دارند. اغلب ماهی ها اسکلت استخوانی دارند، اما کوسه ها و سپر ماهی ها دارای استخوان هایی از جنس غضروف دارند. ماهی ها با دم  و باله های خود شنا و به وسیله آبشش اکسیژن را جذب می کنند. بدن ماهی ها پوشیده از پولک هایی محکم است.

ماهی ها | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه

معرفی انواع ماهی ها و نوع زندگیشان

 

ماهی ها جانورانی آبزی هستند که اسکلت داخلی، جمجمه، دنده و ستون مهره دارند. اغلب ماهی ها اسکلت استخوانی دارند، اما کوسه ها و سپر ماهی ها دارای استخوان هایی از جنس غضروف دارند. ماهی ها با دم  و باله های خود شنا و به وسیله آبشش اکسیژن را جذب می کنند. بدن ماهی ها پوشیده از پولک هایی محکم است.

 

ماهی ها کجا زندگی می کنند؟

ماهی ها به خوبی، برای زندگی در آب سازگارشده اند: به همین دلیل در تمام اقیانوس های دنیا، از آب های گرم استوایی تا آب های سرد قطبی یافت می شوند. بعضی از ماهی ها در نزدیکی سطح آب زندگی و رفت و آمد می کنند، برخی در اعماق دریا، جایی که از زیست تابی بهره می گیرند، زندگی می کنند. ماهی ها، در آب های شیرین مانند رودخانه ها، دریاچه ها، و باتلاق ها وجود دارند.

 

آبشش

ماهی ها هم مانند تمامی جانوران برای حیات به اکسیژن نیاز دارند. این جانوران هوا تنفس نمی کنند، ولی اکسیژن محلول در آب را با آبشش ها خود جذب می کنند. آبشش ها اندام هایی پر مانندند که پشت چشم ها قرار گرفته اند و تعداد زیادی مویرگ دارند.

 

ماهی ها چگونه زیر آب تنفس می کنند؟

آبی که حاوی اکسیژن محلول است، وارد دهان ماهی می شود. این آب در دو طرف سر از ۴ یا ۵ لایه از آبشش ها می گذرد. قوس های آبشش از غشاهای با دیواره های نازک محافظت می کنند. اکسیژن از آبشش ها وارد جریان خود ماهی می شود و به تمامی بخش های بدن ماهی می رود.

 

ماهی ها بیش از ۲۶۰۰۰ گونه دارند که به تنهایی بیش از نیمی از مهره داران را تشکیل می دهند.

 

ماهی ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

۱- ماهی های استخوانی: اولین گروه و بزرگترین آنها ماهی های استخوانی هستند. در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰۰ گونه از این ماهی وجو دارند.

۲- ماهی های غضروفی: گروه دوم ماهی های غضروفی هستند که سپر ماهی ها و کوسه ها جزء این دسته اند.

۳- ماهی های فاقد آرواره: کوچک ترین گروه ماهی ها هستند که ۶۰ نوع دارد و ابتدایی ترین ماهی ها هستند. مارماهی دهان گرد و مارماهی ها از آن جمله اند که استخوان بندی دارند، اما فاقد آرواره اند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

 

آیا هیچ ماهی ای در خشکی زنگی می کنند؟

هیچ ماهی در خشکی زندگی نمی کنند. ولی بعضی از انواع آن ها می توانند سال ها در خشکی به حیات خود ادامه دهند. مثلاً چنانچه دریاچه یا محلی که ماهیان شش دار در آن زندگی می کنند خشک شود، آن ها می توانند به صورت مدفون در گِل زنده بمانند و از اکسیژن هوا استفاده کنند.

 

بررسی چند گونه از ماهی ها:

ماهی های رنگارنگ

اغلب این ماهی ها در تپه های مرجانی استوای زندگی می کنند رنگارنگ اند و طرح هایی جذاب دارند. تپه های مرجانی ، مکان های بسیار شلوغی هستند. دانشمندان حدس می زنند که رنگهای روشن و طرح های روی بدن ماهی ها، آن ها را در شناخت هم نوعشان از گونه های دیگر یاری می کنند.

ماهی پوزه دراز

پوزه دراز ماهی، به این جانور امکان می دهد تا به غذای موجود در شکاف ها دسترسی پیدا کند.

 

ماهی های عمق زی

این ماهی ها، در زیر آب، به درخشندگی یک لامپ هستند. این درخشش در بعضی از گونه ها ناشی از واکنش های شیمیایی است. علت درخشندگی برخی دیگر باکتری هایی خاص است که در پوست ماهی وجود دارند، و تعدادی دیگر از این ماهی ها هم غده ی، به نام عضو نورافشان دارند که مانند لامپ مینیاتوری خاموش و روشن می شوند.

ماهی های عمق زی

این گونه از ماهی ها شاخکی نور انی برای جذب شکار دارند

 

آیا ماهی انگل وجود دارد؟

مارماهی انگل هستند. آن ها با دهان های بادکش مانندشان خود را به بدن موجودات بزرگ تر می چسبانند و از خون آن ها تغذیه می کنند. در بزاق مارماهی، نوعی ماده ی طبیعی وجود دارد که جلوی لخته شدن خون قربانی را می گیرد و بدین سان مار ماهی، مارماهی می تواند به مکیدن خون ادامه دهد.

 

ماهی سگ

این جانور برای تغذیه از جلبک ها به سطح سواحل گِلی می آیند ماهی سگ ها آبشش هایشان را از آب انباشته می کنند و هر چند وقت یک بار برای دو باره پر کردن آن ها به درون آب می روند. آن ها با استفاده از باله های سینه ای، کرم وار، در میان گل و لای حرکت می کنند.

 

کوسه ها چگونه شکار می کنند؟

کوسه ها شکارچی با حسگر حساسشان به تعقیب طعمه می پردازند. حساسیت این حسگر ها، آن قدر زیاد است که کوچک ترین ذره ای خون را از کیلومترها فاصله تشخیص می دهند. آن ها با استفاده از حسگرها یی که دارند، شارژهای الکتریکی منتشره ای را که توسط ماهیچه های طعمه آزاد می شوند، دریافت می کنند و به شکار نزدیک می شوند. کوسه ها برای دست یافتن به شکار، در فواصل نزدیک، از قدرت بینایی قوی خود استفاده می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  اسفنج های دریایی | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه + فیلم

 

کوسه سفید:

کوسه ها، بزرگترین و ترسناک ترین ماهی ها هستند. کوسه های سفید، بزرگترین ماهی  شکارچی است که طول آن به بیش از ۷ متر می رسد.کوسه وال، که پالیده خوار است، از کوسه ی سفید هم بزرگتر است. طول این کوسه به ۱۸/ متر و وزن آن ۲۱ تن می رسد.

کوسه سفید

کوسه های سفید، بزرگترین ماهی  شکارچی

 

زیست تابی

نورکمی از سطح اقیانوس به مناطق نیمه تاریک؛ یعنی اعماق زیر ۲۰۰ متر می رسد. با وجود این بیش از ۱۰۰۰ گونه ماهی ای که در این جا زندگی می کنند زیست تابی هستند و قادرند از خود نور تولید کنند.

 

هدف از زیست تابی چیست؟

زیست تابی فایده های بسیار زیادی دارد. ماهی های Anger، که در عمق دریا زندگی می کنند، برای فریب دادن طعمه، زائده ای درخشان جلوی آرواره شان آویزان می کنند. سایر گونه ها از این نور برای تشخیص دادن جفتشان بهره می گیرند. تعداد کمی نیز از این زائده برای استتار استفاده می کنند. نورهایی که در بخش های زیرین بدن جانور قرار گرفته اند، به او کمک می کنند که خود را در تاریکی اعماق با محیط در هم آمیزد. تعداد کمی از ماهیانی که در نزدیکی سطح آب زندگی می کنند نیز شکم هایی به رنگ روشن دارند که کاربرد مشابه دارند.

 

 باله ها و دم چه نقشی در ماهی ها دارند؟

باله ی پشتی: ماهی را استوار نگه می دارند و باعث راست ماندن ماهی به هنگام شنا کردن می شوند.

باله ی سینه: جهت حرکت را کنترل می کند. هنگامی که ماهی در مسیر مستقیم حرکت می کند، این باله به صورت صاف در می آید.

باله مقعدی: عملکرد مشابه باله های پشتی دارند و ماهی را استوار نگه می دارند.

دم: به دو طرف حرکت می کند و ماهی را به جلو می راند.

 

گردآوری: کنکاش

توجه : کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : انواع ماهی | ماهیگیری , جدیدترین مطالب , حیات وحش , حیوانات مهره دار
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin