جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » بررسی کامل دلایل جاری شدن سخنان زشت کودکان
 61 بازدید

بررسی کامل دلایل جاری شدن سخنان زشت کودکان

برای مصونیت فرزندان از این رفتار نابهنجار، از دوران کودکی باید توجّه شود وقتی فرزند خردسال و شیرین زبان شما، کلمه ی زشتی را بر زبان جاری می کند، شادمانی نکنید و مغلوب احساسات خود نشوید و همان لحظه، با آرامش به او بفهمانید که سخنش ناپسند است.

بررسی کامل دلایل جاری شدن سخنان زشت کودکان

بد دهنی کودکان 

 

علت جاری شدن سخنان زشت کودکان چیست و علّت آن چیست؟

 

۱- الگوها: اگر والدین و نزدیکان، با خود او یا با دیگران این گونه بر خورد کنند و سخنان زشتی را بر زبان جاری سازند، او نیز چنین خواهد کرد؛ پس باید محیط اصلاح شود.

۲- نمایش استقلال : گاهی نوجوانان برای تثبیت استقلال خود، به این کاردست می زند که باید با راهکارهای ذیل، او را متوجّه زشتی این عمل کرد.

۳- عصبانیت :  با توجّه به اهمّیت و تأثیر فراوان این عامل در بد دهنی نوجوانان، بکوشید زمینه های عصبانیت او را از بین ببرید.

۴- همسالان :  نوجوانان، از همسالان فحّاش تأثیر جدّی می پذیرد؛ بنابراین، با نرمی و عطوفت و آگاهی غیر مستقیم دادن در باره ی رفیقان بد، رابطه اش را با آنان قطع کنید.

 

چند توصیه

الف: برای مصونیت فرزندان از این رفتار نابهنجار، از دوران کودکی باید توجّه شود وقتی فرزند خردسال و شیرین زبان شما، کلمه ی زشتی را بر زبان جاری می کند، شادمانی نکنید و مغلوب احساسات خود نشوید و همان لحظه، با آرامش به او بفهمانید که سخنش ناپسند است.

ب: در مقابل سخنان زشت نوجوانان تان داد و فریاد نکنید و ادای شوکه شدن را در نیاورید.

ج: هنگام مواجهه با بد دهنی نوجوانان فقط رو ترش کنید و در موقعیت های عاطفی، با سخنی نرم، او را از این عمل باز دارید(کودک و نوجوانان، هر از چند گاهی، احساس عاطفی شدیدی به پدر و مادر می یابد؛ آنان را در آغوش می گیرد و می بوسد و اظهار محبّت می کند.

پیشنهاد کنکاش :   12 روش آموزش مهارت همدلی به کودکان

این رفتار به این دلیل است که شاید شب قبل کابوسی در باره ی از دست دادن پدر یا مادر دیده یا در مدرسه شنیده است که یکی از همسالان، پدر یا مادرش را از دست داده و یا فیلمی عاطفی را دیده است. این موقعیت عاطفی، بهترین زمان برای نهی فرزند از رفتارهای ناپسند است؛( زیرا مقاومت روانی اش به پایین ترین حدّ می رسد).

به او بگویید فحش دادن و بد دهنی، احساسات دیگران را جریحه دار می کند و ممکن است به او آسیبی برسد.

د: هنگام نهی نوجوانان، از روش استدلال خود محوری (وقتی فحش می دهی، به شخصیت تو لطمه می خورد و در جامعه بی ارزش می شوی)، و استدلال دیگر محوری( وقتی ناسزا می گویی، به شخصیت من لطمه می خورد، چون مادر تو هستم)، استفاده کنید.

ه: اگر ناسزا گویی برایش عادت شده است، به او بیاموزید که تا مدتّی، واژه زشت را در ذهن خود یا زیر لب و آرام  بگوید.

و: می توانید الفاظی مناسب تر را جایگزین زشت کنید تا هنگام عصبانیت، با آن واژگان تخلیه شود؛ برای مثال، به جای «بی شعور» می تواند از واژه «بی منطق» استفاده کند.

ز: در صورت استمرار بد دهنی، از ساز وکارهای باز دارنده مانند؛ محرومیت موقتّی، محرومیت، قهر، تحریک عواطف و احساسات، بده و بستان، تهدید و تنبیه، و به ویژه کاستن از پول تو جیبی استفاده کنید. به او بگویید که در برابر هر کلمه ی زشت، مقداری از پول تو جیبی اش کم خواهد شد.

ح: در صورت پیشرفت، از تحسین و تشویق غافل نشوید.

پیشنهاد کنکاش :  نشانه هایی که اعلام می کند شما برای ازدواج آماده شده اید

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin