جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » چگونه و با چه روش هایی عزت نفس همسرم را افزایش دهم ؟
 95 بازدید

چگونه و با چه روش هایی عزت نفس همسرم را افزایش دهم ؟

یکی از عوامل مهمِ دخیل در سلامت روان هر فرد، عزت نفس است. عزت نفس یا احترام به خود علاوه بر اینکه در زندگی فردی اهمیت فوق العاده ای دارد، نقشی جدی در روابط فرد با دیگران ایفا می کند. اگر زنی از عزت نفس پایینی برخوردار باشد، احتمالاً در روابط زناشویی با همسر خود ناموفق خواهد بود. در این مقاله که خطاب به شوهران نوشته شده، راهکارهایی کاربردی برای افزایش عزت نفس همسر بیان می کنیم.

چگونه و با چه روش هایی عزت نفس همسرم را افزایش دهم ؟

افزیش عزت نفس همسر

 

یکی از عوامل مهمِ دخیل در سلامت روان هر فرد، عزت نفس است. عزت نفس یا احترام به خود علاوه بر اینکه در زندگی فردی اهمیت فوق العاده ای دارد، نقشی جدی در روابط فرد با دیگران ایفا می کند. اگر زنی از عزت نفس پایینی برخوردار باشد، احتمالاً در روابط زناشویی با همسر خود ناموفق خواهد بود. در این مقاله که خطاب به شوهران نوشته شده، راهکارهایی کاربردی برای افزایش عزت نفس همسر بیان می کنیم.

 

تا می توانید ویژگی های مثبت همسرتان را پررنگ کنید.

 

مقدمه

عزت نفس یا حرمت نفس، اصطلاحی در روانشناسی است که بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزش‌های خود است. عزت نفس، باور و اعتقادی است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد. حرمت نفس را می‌توان با عوامل مختلف توضیح داد از جمله فردی که حرمت نفس دارد معتقد است که انسان مقدس است و به دلیل این مقدس بودن نمی‌توان او را قربانی اعتقاد‌ات دیگران کرد، عامل بعد اینکه همه انسان‌ها با هم متفاوتند؛ یعنی بین افراد مختلف با نژاد‌ها و قومیت‌های مختلف هیچ تفاوتی وجود ندارد و همین‌طور انسان‌ها با هم برابرند، عامل دیگر خود دوستی و احساس رضایت داشتن از آنچه که هستم و هرچه که هستم و همین‌طور نداشتن شرم و خجالت از وجود خود است.

اصولاً می‌توان حرمت نفس را در امور مختلف زندگی شرح داد. افرادی که دارای حرمت نفس پایین هستند در زندگی خود با مشکلات فراوان روبرو می‌شوند. یکی از حوزه هایی که می تواند تحت تأثیر عزت نفس قرار گیرد، ارتباطات میان فردی و خصوصاً ارتباط با همسر است.

رفتار و ظاهر دختران نسبت به پسران بیشتر در معرض نگاه های دیگران است. این نگاه ها ممکن است موجب شود دختران احساس ناامنی کنند. علاوه بر این دختران بیش از پسران نسبت به نگاه ها و نظرات دیگران تحت تأثیر قرار می گیرند و از این ناحیه آسیب پذیرترند.

در بسیاری از مواقع این آسیب پذیری ممکن است در نهایت به کاهش اعتماد به نفس دختران بیانجامد. از سوی دیگر ضعف عزت نفس زن ممکن است بر روابطش با همسرش تأثیر بگذارد.

شما به عنوان یک شوهر می توانید با بها دادن به همسر خود، عزت نفسش را به شدت ترمیم کرده و افزایش دهید. با تعریف و تمجید از همسر، ایجاد احساس امنیت در روابط و رعایت برخی موارد دیگر که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، می توانید به بهبود عزت نفس همسرتان کمک کنید.

پس سعی کنید با رعایت این موارد به افزایش عزت نفس همسرتان کمک نموده تا رابطه ای بهتر را با یکدیگر تجربه کنید.

 

۱. تعریف و تمجید از همسر

تعریف و تمجید از همسر

الف. از آسیب پذیری های همسر خود آگاه باشید. همه ما در زندگی خود نقاط ضعف و آسیب پذیری هایی داریم. اما افرادی که عزت نفس پایینی دارند آسیب پذیر تر بوده و در نتیجه به حمایت بیشتری نیاز دارند. شما به عنوان شوهر بیش از همه می توانید با همدلی، مهربانی و عشق ورزی این حمایت را از همسر خود به عمل آورید.

سعی کنید تا حد امکان رفتار و افکار او را قضاوت نکرده تا بتواند یک حس قویِ امنیت را تجربه کند، زیرا شما مهمترین فردی هستید که همسرتان می تواند به او تکیه کند.

سعی کنید شیوه های حمایت و عشق ورزی به همسرتان را به خوبی آموخته و از آن ها در زندگی زناشویی خود بهره ببرید.

ب. تعریف و تمجیدهایتان هوشمندانه و واقع گرایانه باشند. تعریف و تمجید از همسر می تواند برای او حس خوشایندی به همراه داشته و از سویی حس مثبتی برای شما به ارمغان می آورد. توجه داشته باشید تعریفهایتان کاملاً صادقانه و منطقی باشد. اغراق و یا دروغ گفتن در مورد ویژگی ای که واقعاً در همسرتان وجود ندارد، مطمئناً اوضاع را بدتر خواهد کرد.

کلیدی ترین نکته در یک تعریف هوشمندانه این است که به دنبال یک نکته مثبت در همسر خود بگردید و همان نکته و ویژگی مثبت را برای او بیان کنید. مثلاً بگویید:

“می دونی خیلی خوشگل می خندی؟ وقتی لبخند می زنی، چهره ات خیلی زیبا می شه.”

تمرکز ننموندن زیاد بر ظاهر همسرتان نیز می تواند به بهبود عزت نفس او کمک کند. مثلاً می توانید از ویژگی های مثبت او در خانه داری و یا بچه داری، تعریف و تمجید نمایید.

ج. به جنبه های مثبت شخصیت همسرتان توجه کنید. اگر چه وقتی از ظاهر همسر خود تعریف می دهید، خیلی خوشش می آید و در افزایش عزت نفسش مؤثر است اما بهترین تعریف کردن مربوط به ویژگی های مثبت شخصیتی است. این نوع تعریف موجب می شود که همسرتان احساس کند آنچه او را نزد شما محبوب کرده تنها ظاهرش نیست بلکه شما شیفته شخصیت و ویژگی های شخصیتی او شده اید. در کنار تعریف کردن از زیبایی های ظاهری همسرتان، از ویژگی هایی همچون هوش و مهربانی او تعریف کنید.

پیشنهاد کنکاش :  کمک قابل قبول و یا افراطی خانم ها به مرد مورد علاقه ی خود    

مثلاً می توانید بگویید:

“اینکه امروز به دوست خود کمک کردی و کودکش را نگهداری کردی واقعاً جای تحسین دارد، این روزها آدم هایی مثل تو کمتر پیدا می شود.”

تعریف و تمجدهایی کنید که منحصراً تعریف او محسوب شود. مثلاً جملاتی مانند “تو خیلی با حالی” تعریفی است که ممکن است خیلی تأثیر گذار نباشد. اما اگر بگویید: “شوخی هایی که می کنی واقعاً آدمو از خنده روده بر می کنه.” خاص تر بوده و قطعاً تأثیر بیشتری خواهد داشت.

د. دستاوردها و موفقیت های او را به خاطرش بیاورید. اگر همسرتان اعتماد به نفس پایینی دارد، ممکن است نسبت به نقاط قوت خود بی توجه باشد. سعی کنید موفقیت ها، دستاوردها و داشته های او را مرتباً به او گوشزد کنید. ذکر این ویژگی ها موجب می شود همسرتان بیش از پیش نسبت به داشته ها و توانایی هایش آگاه شده و در نتیجه عزت نفسش افزایش یابد.

مثلاً می توانید بگویید:

“اینکه آخر هفته ها به مسجد محل می روی و در کارهای خیریه مشارکت می کنی واقعاً جای تحسین دارد.”

یا اینکه بگویید:

“درس ریاضیات واقعاً سخت و دشوار است، تو خیلی باهوشی که در این رشته تحصیل می کنی و نمرات عالی می گیری.”

ه. در حالت عادی نیز از زیبایی همسرتان تعریف و تمجید کنید. احتمالاً همسر شما عادت دارد تنها زمانی که دوش گرفته، آرایش کرده و لباس خاص پوشیده، از شما انتظار تعریف و تمجید داشته باشد. اما سعی کنید در مواردی که چنین شرایطی وجود ندارد و همسرتان بدون آرایش و لباس خاص در خانه است نیز از زیبایی هایش تعریف کنید.

مثلاً فرض کنید هنگام خواب، همسرتان لباس خیلی معمولی مانند یک پیژامه پوشیده است، در این صورت نزد او رفته و بگویید:

“چه اندام زیبایی داری، حتی با این لباس راحتی هم خوشگل به نظر می رسی.”

 

به خودتان برسید تا بتوانید هوای همسر خود را داشته باشید.

 

۲. به او اطمینان دهید که عاشقش هستید

عاشق همسر بودن

الف. کاری کنید که همسرتان عشق واقعی شما به خودش را حس کند. این کار حتی با دادن یک هدیه کوچک و بدون مناسبت خاص، ممکن خواهد بود. همچنین دادن یک شاخه گل، یک پیام، تماس تلفنی در طول روز و از محل کار، بردن به رستوران، آشپزی کردن در خانه و یا یک سوپرایز خاص، می تواند نشان از علاقه شما به همسرتان داشته باشد.

علائق و سلائق همسر خود را مد نظر قرار دهید. مثلاً برخی خانم ها قدم زدن در کنار شوهر خود را خیلی دوست دارند، برخی دیگر دوست دارند یک وعده غذایی را در طبیعت بخورند و برخی دوست دارند در کنار همسر خود تلویزیون تماشا کرده و چیپس و پفک و پاپ کورن میل کنند!

علائق همسر خود را بشناسید و سعی کنید با انجام آن ها او را خوشحال نمایید.

ب. خودتان باشید. وقتی به همسر خود نشان دهید در کنارش راحت هستید، همین امر موجب افزایش اعتماد و احترام بین شما خواهد شد. همچنین این روش باعث می شود او نیز وقتی در کنار شماست، راحت بوده و به عبارتی خودش باشد.

جوری وانمود نکنید که گویی هیچ عیب و ایرادی ندارید و انسانی کامل هستید. مثلاً اگر با صدای بلند می خندید، و یا برای غذا خوردن عادات خاصی دارید، سعی نکنید آن ها را مخفی نمایید.

وقتی شما اینگونه رفتار کنید، او نیز به خودش فشار نمی آورد تا کامل باشد، در نتیجه عزت نفسش افزایش خواهد یافت.

ج. در علائق همسرتان مشارکت کنید. درگیر نمودن خود در کارهایی که همسرتان به آن ها علاقه دارد، موجب می شود که همسرتان بداند برای خودش و علائقش اهمیت قائل هستید. البته مجبور نیستید وانمود کنید که به تمام علائق او علاقمند هستید.

مشارکت در یک و یا دو مورد از علائق همسرتان، برای نشان دادن عشق و احترام، کفایت می کند.

 

د. از او بپرسید که چگونه می توانید کمکش کنید. برخی شوهران محترم وقتی برای همسرشان مشکلی پیش می آید سعی می کنند بدون پرسیدن از او، به حل مشکلش بپردازند. واقعیت مطلب این است که همسر شما گاهی اوقات تمایل دارد مشکلش را خودش حل کرده و یا از شخص دیگری مانند یک دوست کمک بگیرد. ممکن است همسرتان از شما بخواهد فقط در کنارش باشید. این که حتی در کمک کردن به همسرتان خواست او را مد نظر قرار دهید، به شدت ارتباط و عشق میان شما را تقویت خواهد کرد.

پیشنهاد کنکاش :  عادت رفتاری مردان مرموز که همسران شان را دیوانه می کنند !!

بسته به موقعیت ممکن است همسر شما تنها به مشورت نیاز داشته باشد و یا حتی دوست داشته باشد حرف هایش را به دقت گوش دهید.

وقتی برای همسرتان مشکلی پیش آمد می توانید خیلی مهربانانه به او بگویید:

” آیا کاری از دست من بر می آید.”

ه. چشم چرانی ممنوع. بدترین چیزی که ممکن است در روابط زناشویی اتفاق بیافتد نگاه کردن به زنان دیگر و مقایسه نمودن آن ها با همسرتان است.

او باید فکر کند که زیباترین زن دنیا در دیدگان شماست و شما با چشم چرانی در حقیقت این پیام را به او می دهید که زیبایی هایش به چشمتان نیامده و به دنبال زیبایی های بیشتر هستید و همین کارتان به شدت عزت نفس او را کاهش خواهد داد.

و. صبور باشید. ممکن است با رعایت تمام مواردی که در بالا ذکر شد نیز باز هم شاهد کم بودن عزت نفس در همسر خود باشید. باید بدانید کم بودن عزت نفس مشکلی نیست که بتوان یک شبه آن را حل نمود.

پس مطمئن باشید اگر تمام تلاش خود را بکنید، هر چند در دراز مدت، اما قطعاً به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

۳. تصور بدنی اش را نسبت به خودش، اصلاح کنید.

همدلی با همسر

الف. با همدلی به حرف های همسرتان گوش دهید. همدلی یعنی اینکه قادر باشید به دقت به حرف های طرف مقابل گوش داده و از میان صحبت هایش احساساتش را کشف کنید و بدانید احساسات و هیجانات فرد مقابل چیزی مجزا و متفاوت از احساسات و هیجانات خود شماست. وقتی با همسر خود همدلی می کنید کمتر احساس تنهایی خواهد کرد و در مواقع سختی روی شما به عنوان یک منبع قابل اعتماد، حساب خواهد کشید.

 

برای همدلی نکات زیر را رعایت کنید:

+ بدون توجه به احساس و تجربه های همسرتان، او را پذیرفته و به او احترام بگذارید. توجه داشته باشید که افکار، احساسات و هیجانات او برای خودش حقیقی و واقعی هستند.

+ در مورد احساسات، افکار و هیجاناتش قضاوت نکنید و تنها حامی او باشید.

+ بیشتر گوش دهید و کمتر حرف بزنید.

+ همیشه حامی همسر خود بوده و برایش منبعی قابل اطمینان باشید تا هر وقت نیاز به حمایت داشت به راحتی به شما تکیه کند.

ب. تصویر بدنی از خودتان را اصلاح کنید. اگر خودتان تصویر بدنی مناسبی از خود نداشته باشید، هرگز در این زمینه نمی توانید به همسر خود کمک کنید. بنابراین سعی کنید در مورد ویژگی های بدنی خود و دیگران انتقاد نکنید.

مثلاً هرگز با خودتان نگویید:

“خیلی شکمم بزرگ شده، باید برای درمان اقدام کنم.” گفتن جملات اینچنین نشان از دغدغه های شما دارد و اگر همسرتان این حرف ها را از شما بشنود، او نیز بیش از پیش نسبت به وضعیت بدنی خود بدبین شده و در نتیجه عزت نفسش کاهش خواهد یافت.

ج. برای همسرتان الگو باشید. شما با مراقبت و رسیدگی مناسب به خود می توانید به تغییر رفتار همسر خود کمک کنید. خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می تواند از شما فردی قوی ساخته که علاوه بر تبدیل شدن به الگویی مناسب، قادر خواهید بود با قدرت بیشتری به همسر خود کمک کنید.

د. به او پیشنهاد دهید به یک مشاور مراجعه کند. کمبود عزت نفس و داشتن تصویر بدنی نامناسب از خود می تواند مشکلات زیادی را برای همسر شما به دنبال داشته باشد. همچنین ممکن است این مشکلات به روابط زناشویی شما نیز لطمه بزنند.

اگر تمام موارد بالا را رعایت کردید و باز هم در بهبود وضعیت، موفقیت چندانی به دست نیاوردید، می توانید او را نزد یک روانشناس ببرید.

یک متخصص سلامت روان و یا مشاور می تواند علل ریشه ای کمبود عزت نفس را کشف کرده و به صورت تخصصی به درمان آن بپردازد.

​​​​​​​
مترجم: سید مصطفی سید آقامیری

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی در زناشویی , زناشویی , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin