جدیدترین مطالب

» بیماری های شایع کودکان » توصیه های خانگی در مورد زردی نوزادان
 100 بازدید

توصیه های خانگی در مورد زردی نوزادان

زردی در کودکان شیر مادر خوار ،بیشتر دیده می شود.این امر معمولاً به این دلیل است که نوزادان شیر مادر خوار چند روز طول می کشد تا به خوبی پستان بگیرندو مکیدن را درست انجام دهند.

توصیه های خانگی در مورد زردی نوزادان

زردی نوزادان

 

در هفته اول بعد از تولـــد، بسیاری از نوزادان بویژه نوزادان نارس دچــار زردی می شوند که اغلب در روز دوم و سوم زندگی شروع و تا روز دهم بر طرف می شود. نباید بترسید زیـــرا این مساله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

این مساله باعث زرد رنگ شدن پوست و چشم ها  می شود.

این وضعیت، بیماری نیست و معمـولاً به این علت رخ می دهد که کبـــد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده است که ماده ای به نام “بیلی روبین” را  بشکند .

اگر سطح بیلی روبین به طور غیر معمـولی بالا نرود، زردی به فرزند شما آسیب نمی رساند و بیشتر زردی ها، درمان لازم ندارند.

اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حــد مشخصی برای سن و وزن او بالاتر رود ممکن است باعث ایجاد عوارض غیر قابل برگشت و جبران ناپـذیر در سیستم عصبی مرکزی و مغز وی گــردد لـذا پزشک متخصص اطفال در مراجعــات مشخص شده د ر صفحه های قبلی در معاینه فرزند شما به دنبال علایم زردی خواهد بود.

ضمن آنکه شما باید در صورت هر گونه تغییر رنگ پوست نوزاد به زردی، حتماً  در اســرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

زردی در کودکان شیر مادر خوار ،بیشتر دیده می شود.این امر معمولاً به این دلیل است که نوزادان شیر مادر خوار چند روز طول می کشد تا به خوبی پستان بگیرندو مکیدن را درست انجام دهند. گذشته از این تولید شیر مادر چند روز طول می کشد که به اندازه نیاز شیر خوار افزایش یابد.

دفعه های بیشتر شیر دهی باعث تحریک پستانها برای تولید شیر بیشتر می شود.دفعه های بیشتر شیر دهی همچنین می تواند به دفعه های بیشتر اجابت مزاج شیر خوار منجر شود.این دو عامل به پاین نگه داشتن میزان بیلی روبین کمک می کند.

اگر شیر دهی به نوزاد برای شما دشوار است،می توانید از یک متخصص در امر شیر دهی کمک بگیرید. شیر دادن را متوقف نکنید!شیر مادر بهترین غذا برای شیر خوار است .زردی ممکن است در نوزاد شیر خوار کمی بیش از نوزاد شیر خشک خوار طول بکشد که مساله مهمی نیست.

در صورت زردی شدید ممکن است پزشک توصیه کند نوزاد را زیر نور آبی قرار دهید (نور درمانی). هر چند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند اما توصیه نمی شود که شما نوزاد را لخت کنید و در معرض نور آفتاب قرار دهید.

برای موثر بودن این روش، بهتر است که از لامپهای مخصوص نور درمانی استفاده شود.در موقع نور درمانی چشم و آلت تناسلی نوزاد را بپوشانید.

توصیه می شود در خصوص نور درمانی در بیمارستان یا در منزل با پزشک خود مشورت کنید.

 

تعداد دفعات شیر دهی را زیاد کنید

به نوزاد خود به دفعه های بیشتر شیر دهید و این کار باعث می شود نوزاد شما به دفعه های بیشتری اجابت مزاج داشته باشد و احتمال جذب بیلی روبین از روده کمتر می شود. دادن آب یا آب قند کمکی به کاهش زردی نمی کند بلکه شیر مادر را نیز کم می کند بنابراین استفاده از آب قند توصیه نمی شود.

خوشبختانه برای زردی ،آزمایشگاه ها معمولاً نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین در خون را کمتر از ۲ ساعت به شما تحویل می دهند. ضمن آنکه دستگاه های اندازه گیری زردی به روش پوستی و بدون نیاز به خون گیری در حال حاضر در برخی مراکز درمانی به کار می روند.

منبع : خودمراقبتی

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بیماری های شایع کودکان , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin