جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » ۹ توصیه کلیدی خانگی برای از پوشک گرفتن کودک
 108 بازدید

۹ توصیه کلیدی خانگی برای از پوشک گرفتن کودک

شایع ترین سن برای شروع آموزش 18 تا 24 ماه است. ولی اینکه بعضی کودکان تا 3 سالگی هم آماده نباشند، غیـــــر طبیعی نیست. اگر کودک می تواند علامت دهد که پوشکش نیاز به عوض کردن دارد، می توانید ببینید که به دستشویی رفتن نیز علاقه نشان می دهد یا نه.

۹ توصیه کلیدی خانگی برای از پوشک گرفتن کودک

آموزس دستشویی رفتن

 

آموزش دستشویی رفتن می تواند به راحتی انجام شود ولی در بعضی کودکان گویی هیچ گاه به نتیجه نمی رسد.

واقعیت آن است که این موضوع بیشتر برای والدین مایه نگرانی است نه کودک. بالاخره هر کودکی که از نظـــــر تکامل طبیعی باشد دستشویی رفتن را می آموزد، هر چند گاهی ممکن است والدین نگران، رضایت نداشته باشند.

 

کودک چه زمانی آماده آموزش دستشویی رفتن است؟

شایع ترین سن برای شروع آموزش ۱۸ تا ۲۴ ماه است. ولی اینکه بعضی کودکان تا ۳ سالگی هم آماده نباشند، غیـــــر طبیعی نیست. اگر کودک می تواند علامت دهد که پوشکش نیاز به عوض کردن دارد، می توانید ببینید که به دستشویی رفتن نیز علاقه نشان می دهد یا نه.

دختران اغلب سریع تر از پسران و در سنین پایین تر دستشویی رفتن را می آموزند.

 

آموزش دستشویی رفتن

 آیا فرزندتان می تواند به شما علامت دهد که پوشکش باید عوض شود؟

اگر جواب این سؤال بله است آموزش دستشویی رفتن را آغاز کنید. و به توصیه های خانگی رجوع کنید.

  کودک بزرگتر از ۳ سال است و شما بیش از ۳ تا ۶ ماه سعی کرده اید به او دستشویی رفتن آموزش دهید؟

اگر جواب سؤال فوق الذکر بله بود توصیه های خانگی همین بخش مطالعه کنید.

 

  آیا کودک شما:

به تازگی بیمار بوده است؟

 – وضعیت مراقبت از او تغییر کرده است؟

در دفع مدفوع مشکل دارد؟

خانه ای که کودک در آن زندگی می کند، پر تنش و همواره در تغییر است؟

در صورت بله بودن هر یک از سؤالات فوق ، با فاصله و در زمانی بعدتر آموزش دستشویی رفتن را آغاز کنیـد. و درصورت جواب خیر، توصیه های خانگی را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد کنکاش :  چگونه از کودکان شیر خشک خوار و بزرگتر در زمان تهوع مراقبت کنیم؟

توصیه های خانگی

از پوشک گرفتن بچه

۹ توصیه خانگی برای از پوشک گرفتن کودک

 

۱- آموزش را با تهیه یک لگن دستشویی و قرار دادن آن در محل بازی کودک، آغاز کنید. اجازه دهیـــــد کودک به میل خود روی آن بنشیند و بلنـــد شود. هنگامی که به نشستن روی آن عادت کرد، تشویقش کنید، بدون لباس روی آن بنشیند.

۲- به کودک اجازه دهید استفاده شما از دستشویی را ببیند به این ترتیب از میل طبیعی کودک به تقلیـــــــــــــد، برای آموزش دستشویی رفتن بهره می گیرید. به کودک اجازه دهید مدفوع را در کاسه دستشویی و شسته شدن آن را با جریان آب ببینید.

۳- زمانی را که کودک اجابت مزاج می کند را پیدا کنید و کودک را حول و حوش آن زمان روی لگن دستشویی که برای وی تهیه کرده اید، بنشانید. از نیاز طبیعی به اجابت مزاج پس از صرف وعده غذایی بهره بگیرید. اگر در این زمان، برای کودک، کتاب بخوانید یا راهی برای سرگرمی وی پیدا کنید، می توانید مدتی که کودک روی لگن می نشیند را افزایش دهید.

۴- به کودک لباس هایی بپوشانید که به آسانی و به سرعت بتوانید آنها را در آورید. منتظــر علایمی بمانید که نشان می دهد کودک نیاز به اجابت مزاج و نشستن روی لگن دارد. والدین معمولاً علایم کودک خود را یاد می گیـــــــــــــرند. تغییر در حالت صـــورت، توقف ناگهانی بازی با قرار گیری در وضعیت خاص، از علایم شایع به شمار می آیند. در این زمان می توانید به سرعت لباس های کودک را در آورید و او را روی لگن بنشانید.

پیشنهاد کنکاش :  26 رفتاری که «باید» به کودکتان بیاموزید

۵- تحت فشار گذاشتن کودک، احتمال طولانی شدن دوره آموزش یا شکست آن را افزایش می دهد.

۶- کودک خود را تشویق کنید و از تلاشش حتی اگر به موفقیت نیانجامد، تقدیر کنید. صبور باشید. هیچ گاه کودک را به دلیل عدم موفقیت سرزنش نکنید.

۷- اگر آموزش نشستن روی لگن باعث تنش و ناراحتی زیاد برای شما یا کودک تان می شود وقفه و آغاز مجدد با فاصله، راهکار خوبی خواهد بود.

۸- به یاد داشته باشید که الگوی یادگیــــــــــــــری کودک با پیشرفت و پسرفت متوالی همــراه است. والدین باید بدانند که پسرفت های موقت، طبیعی است و دو باره پیشرفت رخ خواهد داد، پس صبور باشید.

۹- بعضی کودکان ممکن است در روز کنترل پیدا کنند ولی هنگام خواب کنترل نداشته باشند پس شاید نیاز باشد از پوشک، هنگام خواب استفاده کرد.

 

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin