جدیدترین مطالب

» تفاهم در زندگی » رازهایی که زنان باید در مورد مردان بدانند تا از احساسات واقعی آنها با خبر شوند
 193 بازدید

رازهایی که زنان باید در مورد مردان بدانند تا از احساسات واقعی آنها با خبر شوند

در کشمکش یک مرد برای ابراز احساسات درونی خود، به کمک زن نیاز است. زن ها قابله های عاطفی هستند که به مردها کمک می کنند تا احساسات و حساسیتی را که در درون آن ها وجود دارد را متولّد و شکوفا سازند. عشق شما می تواند منشاء تحوّل در زندگی مردی باشد. می توانید به مردی برای رویارویی با احساسات دنیای درونی خود حس حمایت، ایمنی و شجاعت لازم را بدهد. امّا تلاش ها، صحبت ها و اشک های شما به تنهایی کافی نیستند، بلکه او خودش هم باید خود را ملزم و متعهد به رشد شخصی اش کند. او باید بخواهد تا احساساتش را به شما بگوید.

رازهایی که زنان باید در مورد مردان بدانند تا از احساسات واقعی آنها با خبر شوند

 کمک به همسر برای بیان احساسات درونی 

 

خوب می دانم که نمی توان از لحاظ عاطفی بر روی همسرم حساب کرد. او عملاً به عشق اعتقادی ندارد و در گذشته به شکل نسبتاً ناجوری از آن لطمه خورده است .

هر زمان که آن را به یاد می آورد طوری وانمود می کند که به موضوعات عاطفی علاقه ای ندارد و وقتی هم که من سعی می کنم تا در باره ی احساسش صحبت کنم بسیار طعنه زن و نیش دار می شود.

امّا من این را خوب می دانم که عشق و علاقه من کمکش خواهد کرد تا تغییر کند. قبل از این که هیچ کس او را تا این حدّ دوست نداشته است.

« مطمئن هست که اگر به اندازه ی کافی به او عشق بورزم، او نیز با من از احساسات درونی اش خواهد گفت».

ای کاش می شد بگویم که این نوع خواب و خیال به حقیقت مبدل می شود. ای کاش می توانستم این فصل را این طور بنویسم که:

«اگر مرد زندگی تان را به اندازه ی کافی دوست بدارید، او نیز از احساسات درونی خودش برای شما می گوید». امّا افسوس که نمی توانم، چرا که واقعیّت ندارد. تنها یک راه برای کمک به مردها جهت بروز احساسات شان وجود دارد: این که خود او هم مشتاق باشد تا به خودش کمک کند.

عشق شما می تواند منشاء تحوّل در زندگی مردی باشد. می توانید به مردی برای رویارویی با احساسات دنیای درونی خود حس حمایت، ایمنی و شجاعت لازم را بدهد. امّا تلاش ها، صحبت ها و اشک های شما به تنهایی کافی نیستند، بلکه او خودش هم باید خود را ملزم و متعهد به رشد شخصی اش کند. او باید بخواهد تا احساساتش را به شما بگوید.

تنها آن موقع است که شما می توانید؛ به او کمک کنید. میان همکاری با مردی برای کار، روی رشد عاطفی او و قبول مسئولیت انجام آن برای وی، تفاوت وجود دارد.

بسیاری از اوقات، زمانی که ما زن ها ادعا می کنیم که به مردهای مان برای گشودن قلب های شان کمک می کنیم، باید صادقانه اذعان کنیم که ما به طور مداوم و به سختی برای گشودن دریچه ی قلب آن ها تلاش می کنیم در حالی که آن ها، آن را محکم بسته نگه می دارند.

ما زنها اغلب در روابط مان با مردها خلاء های عاطفی های عاطفی را پّر می کنیم و تمام و یا قسمت اعظمی از کار رساندن«قایق روابط» به سر منزل مقصود را انجام می دهیم.

بخشی از «ایجاد روابط سالم برای خود»دانستن این نکته است که میان مردهایی که واقعاً خواهان کمک شما برای بروز احساسات خود هستند و مردهایی که خواهان کمک شما در این زمینه نیستند، تفاوت وجود دارد.

 

آیا شریک زندگی شما خواهان بروز احساساتش هست؟

یک زوج جوان در آستانه ی جدایی نزد من آمدند. زن گله مند بود که علی رغم تلاش هایش، همسرش از بروز احساسات عاطفی خود به شکلی که وی خواهان آن است، امتناع می ورزد.

زمانی که از همسر وی خواستم تا در مورد این موضوع توضیح بدهد، جواب داد:« من از او نخواسته ام که مرا اصلاح کند».

یکی از اشتباهاتی که خانم ها در مورد آقایان مرتکب می شوند، نصمیم گیری در مورد برنامه ای برای رابطه دو طرفه است، بدون اطلاع طرف مقابل.

ممکن است شما فکر کنید که شوهرتان نیاز دارد چگونگی بر قراری ارتباط بهتر را فرا بگیرد، چگونه  حسّاس تر باشد و یا با احساسات بیشتری در درونش ارتباط بر قرار کند.

زمانی که شما بدون مشورت شریک زندگی تان در مورد مسیر روابط تان تصمیم گیری می کنید، نه تنها حقوق او را محترم نمی شمارید، بلکه خود را درخطر یک نا امیدی عظیم قرار می دهید.

 

از کجا بفهمیم که مرد خواهان بروز احساسات عاطفی خود است.

۱- اطمینان حاصل کنید که از ویژگی هایی که در وجود یک مرد به دنبال آن هستید، آگاهی دارید. یک فهرست از مواردی که به دنبال آن ها هستید، تهیه کنید. در زیر به چند نمونه اشاره می کنم:

علاقه مند به صحبت  در مود احساساتش باشد؛

تا حدودی بر روی رشد فکری خود کار کرده باشد؛

از مهربان بودن لذّت ببرد؛

از نیروی خِرَد، انعطاف پذیری بر خوردار باشد؛

 

۲- در مورد مرد ایده آل خود و نوع رابطه ای که تمایل دارید با شریک آینده ی خود ایجاد کنید و بحث و گفتگو کنید.

ریزبین و جزئی نگر باشید و از او سئوال کنید که آیا درک او از خود با انتظارات شما مطابقت دارد یا نه .

۳- از شریک آتی خود بخواهید تا تصویر و برداشت خود را از یک رابطه ی ایده آل توصیف کند. مراقب باشید تا چیزی به او تلقین نکنید.(حرف در دهان او نگذارید.)

پیشنهاد کنکاش :  وظایف مردان متاهل در زندگی مشترک

۴- به اطلاعاتی که این فرد در اختیار شما قرار داده است، بیندیشید. رفتار او را در قرار های بعدی که با هم می گذارید، زیر نظر بگیرید تا ببینیدکه او فقط حرف می زند یا این که واقعاً ویژگی هایی را که شما به دنبال آن هستید، از خود بروز می دهد، اگر چنین است، رابطه ی خود را با او ادامه دهید.

۵- همین طوری که رابطه ی تان رنگ جدّی تری به خود می گیرد و شما تصمیم می گیرید که رسماً یک زوج شوید، از او بخواهید تا لیستی از اهداف عاطفی که علاقه مند به دستیابی به آن ها در طول رابطه با شما است، تهیّه کند.

 

برای نمونه:

دوست دارم بیاموزم زمانی که می بینم از پا در آمده ام تقاضای کمک کنم تا این که خودم هم کارها را به تنهایی انجام دهم.

دوست دارم درست همانند زمانی احساسات مثبتم را بیان می کنم، در زمان ابراز احساسات ضعیف و شکننده هم چون ترس یا آسیب نیز احساس ایمنی کنم.

دوست دارم بیاموزم تا به جای پرهیز از مشکلات و دل داری دادن به خود با این جمله که«همه چیز خوب است» آن ها را در زمانی که کوچک و کم اهمیت هستند، مطرح کنم تا زیر بار آن ها خُرد نشوم.

دوست دارم بیاموزم که چگونه نسبت به نیازها و خواسته ای همسرم حساس تر باشم، تا این که زیاد درگیر زندگی شخصی و کار خود نشوم و او احساس نکند که به او بی توجّه ام.

 

چگونه بفهمیم که چه زمانی مردی نمی خواهد احساسات درون خود را بروز دهد.

در یک رابطه، نقطه ای وجود دارد که شما می خواهید همسرتان را تبرئه کنید، تمام تلاش تان را برای صبور بودن انجام می دهید، و به او برای انجام فرآیند خود، حس ایمن بودن می دهید.

از سوی دیگر متأسفانه در برخی روابط هم نقطه ای وجود دارد که شما باید بپذیرید که شریک زندگی تان نمی خواهد تغییر کند و صرف نظر از اشتیاق بی حدّ و حصر شما برای کمک به وی، فایده ای عاید شما نمی شود.

 

شما نمی توانید به مردی کمک کنید زمانی که:

۱-  شما بیشتر از خودش برای او کار انجام  می دهید.

۲- نگرش او به زندگی منفی و ناامیدانه است(مثلاً می گوید: هیچ چیز مطابق میل من نیست. زندگی عادلانه نیست).

۳- همیشه دیگران را به خاطر مشکلاتش سر زنش می کند و مسئولیت شرایط خود را به عهده نمی گیرد.

۴- به اعتیادهای مخربی مبتلا است که رو به رو شدن و غلبه بر آن ها امتناع می ورزد، مثل اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی، غذا یا قمار و …

۵- نیاز جدّی به تحت کنترل بودن دارد و از این رو بر سر هر موضوعی با شما نزاع و در گیری های شدید و دائم ایجاد می کند.

۶- به دلیل حوادث لاینحل مربوط به گذشته اش از قصور و گناه های فراوان و عزِت نفس بسیار پایینی بر خوردار است.

۷- با ادعای این که «اخلاق و رفتار من همین طوری است»؛، برای رفتارهایش بهانه می تراشد.

۸- از جست و جوی کمک برای خود و رابطه موجود از طریق مشاوره، سمینارهای و مطاله کردن خودداری می کند.

۹- می گوید که قصد ندارد احساسات درونی خود را بیان کند.

بدیهی است که همه ی مردها هر چند وقت یک بار برخی از علائم لیست بالا را از خود نشان می دهند.

امّا اگر این علائم خیلی برای شما آشنا هستند.خواهش می کنم که از کنار آن ها با بی اعتنایی عبور نکنید. همسرتان را در جریان نگرانی خود از این موضع قرار دهید، از افراد بیرون از خانواده تقاضای کمک کنید.

برای ایجاد یک رابطه به دو نفر مشارکت پذیر و متعهّد نیاز است.

 

راه های دیگر کمک به مرد مورد علاقه ی تان

۱- او را تشویق کنید تا با دوستان خوب بیشتری از جنس خود آشنا شود. بیشتر مردها در بر قراری ارتباط نزدیک با هم نوعان شان مشکل دارند. تربیت آن ها به شکل «رقابت گر» و «بدبین نسبت به یکدیگر» ایجاد پیوندهای عاطفی واقعی را با مشکل مواجه می کند.

با این حال آن ها به ارتباط با هم جنسان خود نیاز دارند، زیرا که این امر به آن ها فرصتی برای بیان آن دسته از موضوعاتی می دهد که نمی توانند به طور کامل با زن ها در میان بگذارند.

۲- به او پیشنهاد کنید تا در گروه های حمایت مخصوص آقایان و یا انجمن های گفت و گو شرکت کند. مردها تمایل دارند که نه تنها از زن ها، بلکه از اجتماع مردان دیگر نیز به طور کلی کنار بگیرند.

پیشنهاد کنکاش :  کمک قابل قبول و یا افراطی خانم ها به مرد مورد علاقه ی خود    

۳- برای او کتاب هایی در مورد مردان که توسط نویسندگان مرد نوشته شده است بخرید. تعدادی کتاب که فکر می کنید برای شوهرتان جالب است انتخاب کنید و به او هدیه بدهید.

۴- او را با خود به یک سمینار رشد فکری ببرید. تجربه نشان می دهد که سخنرانی ها و تدریس در سمینارهای مختلف به من می گوید که مردها در صورت قرار گرفتن در فضای مناسب می توانند به پیشرفت های عاطفی قابل توجّهی دست یابند.

 

چطور متوجّه می شوید که کمک شما به همسرتان بیش از حدّ است.

در زیر جدولی وجود دارد تا به شما کمک کند تا بتوانید به مرد مورد علاقه ی خود افراط نکنید و لذا این جدول را دقیقاً مطالعه کنید.

 

کمک های قابل قبول: به همسر خود کمک کنید تا احساسات درونی خود را بیان کند.

کمک های افراطی: چطور متوجّه می شوید تا کمک شما به وی بیش از حدّ است:

 

کمک قابل قبول: یاد آوری کنید که قصد صحبت با او را دارید، و در صورت مناسب نبودن شرایط و زمان، او را تحت فشار قرار ندهید.

کمک های افراطی: به او اجازه دهید که هر زمان در مورد مشکلات صحبت می کنید بحث را تحت کنترل خودش در آورد.

 

کمک قابل قبول: به او فرصت دهید در صورتی که از او در مورد  نظرش سئوال می کنید یا به تعهّد وی در مورد چیزی نیاز دارید به جوابی برسید.

 کمک های افراطی: وقتی که جوابی نمی دهد مدام به او پیله کنید.

 

  کمک قابل قبول: از او بسیار تعریف و تمجید کنید تا این که احساس ایمنی کند و احساس کند که کاری را به درستی انجام می دهد.

کمک های افراطی: تعریف و تمجیدی که او به شما پس می دهد به اندازه ی تعریف و تمجید شما نباشد.

 

 کمک قابل قبول: به او فرصت دهید تا بدون این که برایش مادری کنید خودش اشتباه کند.

کمک های افراطی: اجازه دهید که عدم مسئولیت پذیری و تنبلی وی به طور مداوم زندگی شما را مختل می کند.

 

کمک قابل قبول: از راه مهر و محبت یک شیوه عاشقانه بر گزینید، برنامه هایی برای غلافل گیری او بچینید یا به او کارت پستال و کادو هدیه دهید.

 کمک های افراطی: به پُرکردن خلاء های عاطفی در رابطه بینابین مثل همیشه ادامه دهید. به این روش ترتیب تمام بار روابط را شما به دوش می کشید و او یک بی کار و مسافر است.

 

کمک قابل قبول: به او از طریق هدایتش بر روی نقشه عاطفی و ایجاد عواطف در درون وی در بر قراری ارتباط با احساساتش کمک کنید.

کمک های افراطی : احساساتش را برای او مشخص کنید. یعنی این که او برای بیرون آمدن از مشلات به شما اتکا می کند.

 

کمک قابل قبول: زمانی که او مرتکب خطایی می شود با انتقاد بیش از حدّ و سرزنش زیادی از تلقین احساس«اشتباه کردن» به او خودداری کنید.

کمک های افراطی: هرگز به او جواب و عکس العمل منفی ندهید. زیرا احساس می کنید که او توانایی هضم آن را ندارد.

 

کمک قابل قبول: اهمیت کارش را درک کنید و از او در این راستا حمایت کنید.

کمک های افراطی: با او به عنوان کسی که معتاد به کار است و از شغلش به عنوان حربه ای برای دوری از خود و رابطه اش سود می جوید، کنار بیایید.

 

کمک قابل قبول: مراقب باشید تا با شریک زندگی خود همانند کودکی نالایق و بی صلاحیت رفتار نکنید.

کمک های افراطی: او را فقط به چشم یک بزرگ سال ببینید و هرگز با پسر بچّه کوچولوی درون وی بازی نکنید.

 

کمک قابل قبول: نسبت به خلقیات و نیاز وی جهت درک این که دوستش دارید و مورد قبول شما هست، حساس باشید.

کمک های افراطی: در بر خورد با او بسیار محتاط باشید مبادا که او را ناراحت کنید.

 

در کشمکش یک مرد برای ابراز احساسات درونی خود، به کمک زن نیاز است. زن ها قابله های عاطفی هستند که به مردها کمک می کنند تا احساسات و حساسیتی را که در درون آن ها وجود دارد متولّد و شکوفا سازند.

هنگامی که شما مردی را می یابید که به فرآیند خود برای تبدیل شدن به یک انسان عاشق و «سر به راه» از لحاظ جنسی متعهّد است، رابطه ی شما در حال تبدیل از کشمکش های شدید به سمت همکاری و تعامل است.

 

 

گرد آوری : کنکاش

منبع:رازهایی در باره ی مردان اثر باربارادی آنجلیس

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : تفاهم در زندگی , جدیدترین مطالب , زناشویی , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin