جدیدترین مطالب

» برای زندگی بهتر » چگونه در زندگی مشترک همسر خوبی برای هم باشیم
 179 بازدید

اگر می‌خواهید رابطه‌تان به خوبی اوایل ازدواج باشد، باید تلاش کنید عشق‌تان را زنده نگه دارید.

چگونه در زندگی مشترک همسر خوبی برای هم باشیم

حالا که ازدواج کرده‌اید و وارد رابطه شده‌اید. در این رابطه باید سعی کنید همسر خوبی برای یکدیگر باشید. همسر خوب بودن کار آسانی نیست اما انجام‌شدنی است. اگر بخواهید همسر خوبی برای یکدیگر باشید، باید بتوانید به طور موثری با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

چگونه در زندگی مشترک همسر خوبی برای هم باشیم

همسران خوب در یک زندگی مشترک

 

۱. هر کدام از شما، باید استقلال فردی‌تان را حفظ کنید

ممکن است تصور شما این باشد که باید همه‌ی کارها، برنامه‌ها و زمان‌های تان را با هم باشید تا زندگی مشترک‌تان درست پیش رفته باشد. اما من به شما می‌گویم اگر واقعا می‌خواهید پیوند زناشویی‌تان را محکم کنید، باید حدی از استقلال فردی را برای یکدیگر قائل شوید. اگر شما و همسرتان تمام امور را با هم انجام بدهید، هیچ‌وقت هیچ فرصتی برای ارتقای شخصیت و توانایی‌های فردی خود پیدا نخواهید کرد. اگر مدام به هم بچسبید، وابسته‌تر می‌شوید و هویت فردی خود را از دست می‌دهید.

اگر شما برای دنبال‌کردن سرگرمی‌ها و علائق‌تان زمان صرف کنید، می‌توانید رشد کنید. شما که الان همان آدم ۲۰ سال پیش نیستید! هستید؟!

به علاوه، اگر شما و همسرتان زمان بیشتری را صرف کارهای شخصی و جداگانه‌تان کنید، بهتر زمان‌های با هم بودن‌تان را درک می‌کنید و قدر زندگی مشترک‌تان را می‌دانید. در ضمن خیلی راحت‌تر به هم کمک می‌کنید و با هم کنار می‌آیید.

شما نمی‌خواهید به همسرتان اجازه بدهید با دوستانش وقت بگذراند، چرا؟! چون فقط ازدواج کرده‌اید باید ارتباط‌ تان با بیرون قطع شود؟! درست است که شما باید در اجتماع مکمل یکدیگر باشید، اما باید هویت فردی خود را هم حفظ کنید. زمان‌هایی را به‌عنوان زمان‌های مردانه و زنانه به دوستان و دورهمی‌های زنانه یا مردانه اختصاص بدهید، طوری که بتوانید روابط با دوستان‌تان را هم حفظ کنید.

۲. عشق را در زندگی‌تان زنده نگه دارید

اگر می‌خواهید رابطه‌تان به خوبی اوایل ازدواج باشد، باید تلاش کنید عشق‌تان را زنده نگه دارید. معمولا مدتی بعد از ازدواج یا وقتی زوجی بچه‌دار می‌شوند، چیزهای زیادی در رابطه‌شان تغییر می‌کند. بنابراین باید برای ایجاد موقعیت‌های خاص که زندگی را از یکنواختی در بیاورد تلاش کنید. قرار ملاقات‌های شبانه ترتیب بدهید و مانند اوایل ازدواج یا دوران نامزدی‌تان با هم معاشرت کنید. این کار ازدواج‌تان را هیجان‌انگیز می‌کند.

بهتر است هر هفته یک قرار عاشقانه با هم داشته باشید و کارهایی را که در گذشته برای هم انجام می‌دادید، تکرار کنید.
حتی اگر موقعیت بیرون‌رفتن هم ندارید در خانه زمان مشخصی را برای عشق‌تان تعیین کنید مثلا یک فیلم کمدی رمانتیک با هم تماشا کنید یا یک میز شام عاشقانه با نور شمع بچینید.

برای سالگرد ازدواج‌تان کارت تبریک‌های عاشقانه برای هم بفرستید.

روابط عاشقانه به سادگی می‌تواند زندگی مشترک شما را حفظ کند، و به آن حس تازگی ببخشد. بی‌مقدمه به او بگویید که تصمیم دارید آخر هفته او را به سفر ببرید. می‌توانید برای کارهایی که هردویتان دوست دارید، بدون اطلاع قبلی برنامه‌ریزی و او را غافلگیر کنید.

۳. سعی کنید با هم کنار بیایید

اگر واقعا دوست دارید رابطه‌تان مثل روز‌های اول ازدواج‌تان باشد، باید یاد بگیرید با هم کنار بیایید و هر زمان که لازم باشد برای زندگی‌تان فداکاری کنید. رابطه‌ی شما همیشه خوب و سرگرم‌کننده نیست پس لازم است زمان‌های مشخصی برای صحبت‌کردن جدی درباره‌ی مشکلات‌تان اختصاص بدهید.

اینکه شما چه تصمیمی برای محل زندگی‌تان می‌گیرید یا اینکه کی می‌خواهید بچه‌دار شوید یا اینکه در شرایط مختلف برای خودتان و خانواده‌تان تصمیم می‌گیرید مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد این است که شما و همسرتان آن‌قدر ارتباط محکمی داشته باشید که قبل از هر تصمیمی بدانید چه می‌خواهید و با هم هماهنگ شوید.

قبل از هر تصمیمی چه بزرگ و چه کوچک، باید حتما هردویتان نظرات‌تان را به هم بگویید و دیدگاه‌تان را توصیف کنید.

قبل از اینکه رابطه‌تان به خطر بیفتد و کار از کار بگذرد، به این فکر کنید که شاد‌بودن، از ناراحتی ناشی از درگیری و دعوا با یکدیگر بهتر است. پس با هم نجنگید و سعی کنید با هم کنار بیایید.

۴. در تمام لحظات خوب و بد زندگی، حضور مؤثر داشته باشید

زمانی که همسرتان شرایط سختی دارد یا عصبی است، باید کنارش باشید تا زمانی‌ که آن وضعیت تمام شود و آن دوره را بگذراند. آیا او یکی از عزیزانش را از دست داده است؟ یا درگیر یک انتخاب مهم در زندگی‌ کاری‌اش است؟ مهم این است که شما از او حمایت کنید. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همسرتان همیشه خلق‌و‌خوی خوبی داشته باشد و شما باید این اطمینان را به او بدهید که هر زمان نیاز باشد کنارش هستید.

البته پیروی از الگوی حمایت یک‌طرفه‌ی مداوم خسته‌کننده خواهد بود.

پس اگر حس می‌کنید همیشه این شما هستید که نقش حمایت‌گر را ایفا می‌کنید، درباره‌ی اینکه همسرتان چگونه می‌تواند از شما حمایت کند با او صحبت کنید.

۵. توقعات‌تان واقع‌بینانه باشند

اگر خواستار یک زندگی شاد هستید، باید درک کنید که نمی‌شود مثلا هر روز به گردش بروید. این به این معنی نیست که باید منتظر یک زندگی خسته‌کننده باشید، این می‌تواند واقعا ناامیدکننده باشد. اما در عین حال باید واقع‌بین باشید و واقعیت این است که بعضی اوقات دعوا و اختلاف وجود دارد، ممکن است چند روز حس خوبی نداشته باشید و زمان‌هایی وجود دارد که شما حتی نمی‌توانید با همسرتان در یک اتاق بنشینید. این طبیعی است که هیچ‌ چیزی ۱۰۰ درصد نیست، آنچه مهم است واقع‌بینانه برخورد‌کردن با شرایط است.

اگر شما انتظار دارید ازدواج‌تان همیشه گل‌‌ و‌ بلبل باشد، فقط خودتان را ناامید خواهید کرد.

به‌یاد داشته باشید که همسر شما مانند هر فرد دیگری معایبی دارد، اگر توقع دارید او فرد کاملی باشد، چیزی جز ناراحتی و سرخوردگی نصیب‌تان نخواهد شد. همسرتان را همان‌گونه که هست بپذیرید. اما اگر موضوعی درباره‌ی او شما را آزار می‌دهد درباره‌ی آن با او صحبت کنید و بخواهید شرایط را تغییر بدهد. از طرفی خود شما هم آمادگی داشته باشید تا اگر از شما انتقاد شد، بپذیرید و خودتان را اصلاح کنید.

۶. به پای هم پیر شدن را بیاموزید

ممکن است وقتی چند سال از زندگی مشترک‌تان می‌گذرد، فردی که شما با او ازدواج کرده‌اید، دیگر همان آدمِ سابق نباشد. افراد در طول زندگی‌شان تغییر می‌کنند چون آموخته‌ها و از همه مهم‌تر تجربیات‌شان، مدام در حال تغییر است. حتی ممکن است دیدگاه‌های افراد درباره‌ی سیاست یا مسائل اجتماعی به مرور زمان تغییر کند.

اگر می‌خواهید ازدواج سالمی را سپری کنید، باید بپذیرید که در طی سال‌ها هر دوی شما طبیعتا تغییر خواهید کرد و مهم این است که هر دو با هم رشد کنید، مسن‌تر شوید و تغییرات‌تان را بپذیرید.

باید بدانید همسر شما در حال چه تغییراتی است.

اگر حس می‌کنید تغییرات او غیرطبیعی است و او دارد تبدیل به آدم دیگری می‌شود، حتما درباره‌ی این موضوع با او صحبت کنید.

همان‌طور که شما مسن‌تر می‌شوید، باید یادبگیرید که به هم در عمق بخشیدن به شخصیت یکدیگر و رشد رابطه کمک کنید. حتی مسائل کوچک مثل غذایی که دوست دارید یا تیم ورزشی مورد علاقه‌تان بعد از سال‌ها مهم هستند. این اهمیت دارد که شما به‌عنوان یک زوج در گذر سال‌ها بتوانید کنار هم با هماهنگی و طبق روال زندگی آرام، خوشحال باشید.

مهم این است که با گذشت سال‌هایی که از زندگی مشترک‌تان می‌گذرد، شما و همسرتان همچنان همدیگر را دوست داشته باشید و این واقعیت را درک کنید که هردوی شما باید با پستی و بلندی‌های زندگی با هم مواجه شوید. اگر شما واقعا در یک زندگی شریک هستید، باید بتوانید با هم رشد کنید، با هم قوی‌تر و قدرتمندتر باشید و از هر کس دیگری بیشتر همدیگر را دوست داشته باشید.

 

منبع : wikihow

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : برای زندگی بهتر , جدیدترین مطالب , روانشناسی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin