جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » گرفتن اسباب بازی و وسایل همسالان و توصیه هایی برای پدر و مادر
 65 بازدید

گرفتن اسباب بازی و وسایل همسالان و توصیه هایی برای پدر و مادر

گرفتن وسایل از همسالان برای کودکان 3 ساله طبیعی است و در کودکان زیر 4 سال فراوان دیده می شود؛ البته درجه ی آن متفاوت است. کودکان ، در این سنین گمان می کنند مالک همه ی اشیا هستند. نگران نباشید و بکوشید تنش ها را کم کنید؛ زیرا طرف مقابلِ فرزند شما هم کودکی است که به طور طبیعی، رفتاری مشابه از خود نشان می دهد. سعی کنید جلو نهادینه شدن این رفتار را بگیرید.

گرفتن اسباب بازی و وسایل همسالان و توصیه هایی برای پدر و مادر

گرفتن وسایل همسالان

 

گرفتن وسایل از همسالان برای کودکان ۳ ساله طبیعی است و در کودکان زیر ۴ سال فراوان دیده می شود؛ البته درجه ی آن متفاوت است. کودکان ، در این سنین گمان می کنند مالک همه ی اشیا هستند. نگران نباشید و بکوشید تنش ها را کم کنید؛ زیرا طرف مقابلِ فرزند شما هم کودکی است که به طور طبیعی، رفتاری مشابه از خود نشان می دهد. سعی کنید جلو نهادینه شدن این رفتار را بگیرید.

 

در تشدید این رفتار، عللی می تواند مؤثر باشد:

۱- آموزش از بزرگترها و بزرگسالان: گاهی بزرگسالان (والدین، خواهر و برادر) و همسالان بر سر اموال می جنگند و این رفتار؛ به کودک منتقل می شود. بکوشید محیط را اصلاح کنید.

۲- آموزش عملی به دیگران: گاهی همسالان یا برادر و خواهر، اشیایی را به زور از او می گیرند و به طور عملی، این رفتار را به کودک می آموزند. جلو رفتار آن ها را بگیرید.

۳- نیاز: برای فرزندتان لوازم و اسباب بازی های مورد نیازش را در حدّ متعارف تهیه کنید.

 

چند توصیه

الف- پرهیز از زور: وقتی اسباب بازی دیگران را می گیرد؛ سعی نکنید به زور از او به پس بگیرید؛ زیرا سبب قشقرق بیشتر کودک و آسیب احتمالی به شیء می شود.

ب- آموزش مالکیت: به کودک خود بیاموزید که مالک همه چیز نیست و هر اسباب بازی یا وسیله ای، از آنِ شخصی خاصّی است.

ج- استفاده از روش پرت کردن حواس: از این روش برای سنین زیر ۲ سال و تا حدودی سن کودکان ۳ ساله می توان استفاده کرد. سعی کنید به ویژه در مهمانی ها، شیء دل خواه را همراه داشته باشید و هر گاه خواست اسباب بازی های کودکان دیگر را بگیرد، اسباب بازی دلخواهش را به او نشان دهید؛ به احتمال فراوان، حواسش پرت خواهد شد.

اگر چنین اتّفاقی نیفتاد، اسباب بازی دلخواهش را به همان کودکی که می خواهد اسباب بازی اش را بگیرد، ارائه کنید؛ به طور قطع به چنین معامله ای راضی نخواهد شد و وسیله ی کودک دیگر را رها خواهد کرد.

 

گرد آوری : کنکاش

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin