جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: زو (کبدی)
 324 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: زو (کبدی)

بازی زو (کبدی) ابتدا شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم مى شوند و هر یک، سردسته اى را براى خود تعیین میکند و سپس به قید قرعه، گروه مهاجم و گروه مدافع مشخص شده و زمین بازى نیز توسط خط به دو بخش تقسیم میشود ، با نظر سردسته گروه مهاجم، یکى از بازیکنان تیم، […]

بازی های بومی و محلی ایران: زو (کبدی)

بازی زو (کبدی)

ابتدا شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم مى شوند و هر یک، سردسته اى را براى خود تعیین میکند و سپس به قید قرعه، گروه مهاجم و گروه مدافع مشخص شده و زمین بازى نیز توسط خط به دو بخش تقسیم میشود ، با نظر سردسته گروه مهاجم، یکى از بازیکنان تیم، با گفتن کلمه زووو…. به صورت آرام و پیوسته به زمین مدافع رفته و سعى مى کند با لمس یک یا چند تن از افراد تیم مدافع ، به زمین خود برگردد و افراد لمس شده از زمین خارج مى شوند .

در حین حمله اگر تیم مدافع، فرد حمله کننده را بگیرد .فرد حمله کننده از زمین خارج مى شود و در نوبت بعد بازیکن تیم مقابل به عنوان حمله کننده وارد زمین تیم حریف مى شود. به ازاى هر بازیکن لمس شده توسط حمله کننده به همان تعداد از یاران خارج شده تیم به زمین باز مى گردند.

بازی زو (کبدی)
اگر مهاجم توسط مدافعین گرفته شود و مهاجم بتواند برگشته و خود را به وسط زمین برساند و خط را لمس کند نفراتى که مهاجم را گرفته اند از بازى خارج مى شوند. روستائیان این بازى را در زمین هاى خاکى، ماسه اى و چمن طبیعى و بشکل هاى دایره اى، مربع یا مستطیل انجام مى دهند و به نامهاى کودر کودر، که بودى، بدبدى، شیرین دودو، اش تى تى نامیده می شود.

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  کم کم دارد صدای پای پلی استیشن 5 به گوش می رسد

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin