جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: شاه وزیر
 103 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: شاه وزیر

بازی شاه وزیر این بازى از قدمت زیادى در ایران برخوردار است و انواع آن در نقاط مختلف ایران اجرا میشود. ابتدا به قید قرعه و از طرق گوناگون مانند انداختن قاپ و یا قوطى کبریت و یا نوشتن روى برگه هاى قرعه، افرادى بعنوان شاه، وزیر، جلاد و دزد انتخاب می شوند. سابقا در […]

بازی های بومی و محلی ایران: شاه وزیر

بازی شاه وزیر

این بازى از قدمت زیادى در ایران برخوردار است و انواع آن در نقاط مختلف ایران اجرا میشود. ابتدا به قید قرعه و از طرق گوناگون مانند انداختن قاپ و یا قوطى کبریت و یا نوشتن روى برگه هاى قرعه، افرادى بعنوان شاه، وزیر، جلاد و دزد انتخاب می شوند.

سابقا در قهوه خانه هایى که پاتوق پهلوانان و زورخانه کاران بود و بزرگان و ریش سفیدان محله ها نیز شرکت مى کردند، بازى شاه وزیر فضایى اخلاقى و معنوى پدید مى آورد چراکه برخى از ارزشهاى اجتماعى از طریق اجراى این بازى اشاعه میافت. در این مجامع، بازى غالباً با فرستادن صلوات و غزل خوانى و مرثیه خوانى و پخش شیرینى و چاى همراه بود. در شکل کنونى این بازى، شاه از وزیر میخواهد که دزد را معرفى کند چنانچه وزیر، دزد را درست حدس بزند شاه دستور تنبیه دزد را میدهد و اگر اشتباها جلاد را بعنوان دزد معرفى کند شاه دستور تنبیه وزیر را میدهد. تنبیه ها معمولا شامل زدن ترنا به کف دست،سیاه کردن صورت، سواری دادن به همه، کشیدن سبیل آتشین، خرید چاى براى همه، آواز خوانى و بسیارى از موارد دیگر است.

 

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  سری اول ضرب المثل های مشهور عامیانه

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin